10 chorób, które nie potrzebują leczenia

Twoja domowa apteczka jest wypełniona lekami, pigułkami, maściami? Jednak są choroby, które nie potrzebują leczenia, jasna sprawa, jeśli masz dobrą odporność organizmu.

Tak naprawdę istnieją choroby, które nie potrzebują żadnego leczenia. Aby je wyleczyć, musisz po prostu nieco poczekać.

1. Katar

Zatkanie gruczołów łojowych

Jeśli katarowi nie towarzyszą inne objawy, to nie potrzebuje specjalnego leczenia, a jeśli chcesz ulżyć zakatarzonemu nosowi, wystarczy kilka razy dziennie używać kropli do nosa obkurczające naczynia krwionośne.

2. Zapalenie jamy ustnej

Zatkanie gruczołów łojowych

Zapalenie jamy ustnej – to bardzo nieprzyjemna choroba, której są objawami nadżerki i owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej. W większości wypadków taka choroba trwa 7-10 dni i nie potrzebuje leczenia. Lekarze zazwyczaj nie dobierają jakiegoś specjalnego postępowania, jeśli chodzi o zapalenie jamy ustnej. Wskazane jest stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych. W przypadku rozpoznania zapalenie jamy ustnej ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jeśli pacjent odczuwa straszny dyskomfort związany z bólem, zalecane jest stosowanie różnych maści z analgetykami.

3. Potówki

Zatkanie gruczołów łojowych

Zazwyczaj z tym problemem mają do czynienia niemowlęta, ponieważ bywa, że troskliwi rodzice przesadzają z ubieraniem dziecka i na skórze malucha pojawiają się drobne, czerwone lub białawe krostki. Jednak czasami się zdarza, że dorośli również mają potówki. Mogą one występować okresowo, w trakcie upałów lub po intensywnym wysiłku, również potówki są rozpowszechnionym problemem ludzi ze zbędną wagą. Aby wyleczyć potówki, nie musisz stosować jakichś specjalnych leków. Wystarczy zadbać o normalny dostęp powietrza do ciała, przestrzegać zasad higieny osobistej i ta wysypka na skórze niebawem zniknie. Można stosować miejscowo maści lub zasypki.

4. Torbiel pęcherzykowa jajnika

Zatkanie gruczołów łojowych

Jeśli pęcherzyk Graafa (pęcherzyk otaczający komórkę jajową w jajniku) nie pęknie, tak jak powinien w trakcie cyklu miesiączkowego, tylko będzie rósł dalej, to po pewnym czasie zmieni się w czynnościową torbiel pęcherzykową. Torbiele jajników (cysty) to łagodne zmiany, które mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty wymagają leczenia, nawet te najmniejsze torbiele jajników trzeba systematycznie kontrolować.

5. Zaburzenia somatoformiczne wegetatywnego układu nerwowego

Zatkanie gruczołów łojowych

Zaburzenia somatoformiczne wegetatywnego układu nerwowego nie potrzebują specjalnego leczenia. Jeśli masz tę dolegliwość, musisz zmienić swój tryb życia. Specjaliści zalecają kurację relaksującą i masaż.

6. Przeziębienie

Zatkanie gruczołów łojowych

Sezonowe przeziębienia również mijają bez leczenia, wystarczy w czasie choroby spożywać dużo płynów i leżeć w łóżku.

7. Pęcherze skórne

Zatkanie gruczołów łojowych

Pęcherze skórne nie potrzebują specjalnego leczenia, same znikają. Należy jedynie zmniejszyć otarcia o odzież, buty, założyć jałowy opatrunek. Część specjalistów doradza, aby nakłuwać duże pęcherze powodujące ból. Przed nakłuciem lub nacięciem pęcherza, w pierwszej kolejności należy obmyć jego i sąsiadującą skórę, a następnie wysterylizowaną igłą, szpilką lub żyletką zrobić mały otwór wystarczający do usunięcia płynu.

8. Nadciągnięcia mięśnia i urazy

Zatkanie gruczołów łojowych

Podczas nadciągnięcia i urazów nie dochodzi do poważnych kontuzji, więc nie potrzebujemy specjalnego leczenia. Leczenie wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Jeśli doszło do uszkodzenia w obrębie stawu, musimy usztywnić uszkodzony staw, przez co wyeliminujemy pogłębienie kontuzji.

9. Zatkanie gruczołów łojowych u niemowląt

Zatkanie gruczołów łojowych

Białe punkty na twarzy dziecka można zobaczyć zaraz po urodzeniu. Lekarze tłumaczą to faktem, że przyczyną wystąpienia jest nadmiar w ciele okruchów hormonów matki. Mijają w ciągu 2-3 tygodni. Nie potrzebują specjalnego leczenia.

10. Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa

Chyba każdy z nas miał do czynienia z takim problemem na ustach. Swędząca wysypka i ból w okolicach ust, które są pierwszymi objawami opryszczki wargowej, wywołanej przez wirusa HSV1. Jeśli jej nie leczyć sama minie po 7 dniach. Leczenie jest stosowane tylko dlatego, że to jest choroba zakaźna i towarzyszy jej dyskomfort. Jeśli nie masz pod ręką specjalnych środków, nie martw się, organizm samodzielnie poradzi sobie z tą dolegliwością.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty