10 ciekawostek o Bliskim Wschodzie
Ze względu na ciągle toczące się konflikty zbrojne i zamachy terrorystyczne, turyści boją się latać na wakacje do państw położonych na Bliskim Wschodzie. Szkoda, bo są to państwa o bogatej i fascynującej kulturze oraz historii. Dzięki niniejszemu artykułowi poznasz niesamowite ciekawostki o Bliskim Wschodzie.
1. Ludność rdzenna Bliskiego Wschodu to nie tylko muzułmanie.
Bliski Wschód to ogromna różnorodność religijna. Chociaż większość z nas jest święcie przekonana, że państwa na Bliskim Wschodzie zamieszkują wyłącznie muzułmanie. Znaczna część mieszkańców to chrześcijanie. Są także zoroastryjczycy, samarytanie, jazydzi.
Koran nakazuje szanować przedstawicieli innych religii. Konflikty zbrojne i zamachy terrorystyczne najczęściej nie mają podłoża religijnego.
2. Na Bliskim Wschodzie też czasami pada śnieg.
Rozległe obszary Bliskiego Wschodu pokrywa pustynia. Jednak na niektórych obszarach regularnie spada śnieg. Zimowo jest głównie w regionach, położonych niedaleko gór.
Domy i mieszkańcy źle znoszą chłód i mróz. Zaspy śnieżne powodują korki, a mieszkańcy zmuszeni są do udawania się do specjalnych pomieszczeń, zbudowanych przez rząd, w których można się ogrzać.
3. Muzułmanka powinna zasłaniać twarz hidżabem.
Islam nakazuje kobiecie noszenie hidżabu i zasłanianie ciała, jednak w większości krajów, położonych na Bliskim Wschodzie, nie jest to nakazane przez prawo. Kobiety muzułmańskie same decydują o tym, czy zakryją włosy. Najczęściej jednak robią to, bo tak zostały wychowane czy na prośbę męża albo innych członków rodziny.
4. Które państwa wchodzą w skład Bliskiego Wschodu?
Bliski Wschód obejmuje głównie państwa położone w południowo-zachodniej Azji. Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się: Arabię Saudyjską, Bahrajn, Cypr, Egipt, Irak, Iran, Izrael z Palestyną, Jemen, Jordanię, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syrię, Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
5. Język angielski jest niezwykle popularny na Bliskim Wschodzie.
W krajach Zatoki Perskiej język angielski jest używany na co dzień. Pracownicy branży turystycznej i opieki zdrowotnej powinny płynnie się posługiwać językiem angielskim. Rząd wspiera różne programy językowe, dzięki którym mieszkańcy mogą za darmo uczyć się języka. Na dodatek wielu mieszkańców Bliskiego Wschodu studiuje za granicą, na najlepszych europejskich i amerykańskich uczelniach, dzięki czemu płynnie mówi po angielsku i zna język na poziomie nosiciela (native speaker).
6. Mieszkańcy państw położonych na Bliskim Wschodzie są miłośnikami poezji.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich każdego roku organizowany jest konkurs poetycki. Laureat konkursu za najlepszy wiersz w języku arabskim otrzymuje tytuł "Książę Poetów". I co najciekawsze, w konkursie najczęściej uczestniczą mężczyźni. Na Zachodzie faceci wolą prozę.
7. Na Bliskim Wschodzie obowiązuje zakaz picia alkoholu, zażywania narkotyków. Mieszkańcy jednak mogą palić sziszę i papierosy.
Rządy krajów, położonych na Bliskim Wschodzie, uchwaliły szereg ustaw, które przewidują surowe kary za picie alkoholu i zażywanie narkotyków. Mieszkańcy mogą palić papierosy i sziszę. Jak wynika z najnowszych badań, godzina palenia fajki, może być tak samo szkodliwa dla naszego zdrowia, jak wypalenie 150 papierosów.
8. Stosunek mieszkańców państw Bliskiego Wschodu do USA i innych krajów.
Większość mieszkańców państw położonych na Bliskim Wschodzie jest święcie przekonana, że rząd amerykański aktywnie wspiera terrorystów i dyktatorów, by osłabić ich kraje i zdobyć kontrolę nad wydobyciem ropy naftowej. Oczywiście im się to nie podoba.
9. Mężczyźni na Bliskim Wschodzie mogą się trzymać za ręce.
Będąc na wakacjach w Egipcie, można zobaczyć na ulicy żołnierzy, którzy trzymają się za ręce. To jest normalne i nie ma nic wspólnego z homoseksualizmem.
Mogą także pocałować w policzek innego faceta albo położyć dłoń na jego kolanie. Psycholodzy tłumaczą to w następujący sposób: mężczyźni nie mogą dotykać kobiety, więc w taki sposób zaspokajają potrzebę kontaktu. Każdy z nas potrzebuje i pragnie kontaktu z innymi ludźmi. Ograniczenia i zakazy spowodowały, że relacje między mężczyznami się ociepliły.
10. Kontakty homoseksualne są w Iranie zakazane.
W Iranie homoseksualizm jest traktowany jako jedno z największych przestępstw, za które grozi kara śmierci. Właśnie dlatego jest to kraj, w którym ogromną popularnością cieszy się operacja zmiany płci. Homoseksualista woli zmienić płeć i mieć możliwość założyć rodzinę, niż umrzeć. Są również tacy, którzy opuszczają kraj ojczysty, by spokojnie żyć bez konieczności zmiany płci.