10 ciekawostek o daltonizmie

Większość z nas mniej więcej kojarzy, czym jest daltonizm i być może nawet wśród znajomych mamy daltonistów. Daltonizm to zaburzona percepcja barw. To wada wrodzona, która dzieli się na różne rodzaje zaburzeń. Każde z nich odznacza się innym zakresem barw widzialnych przez osobę z zaburzeniem.

Daltoniści z powodu tej dolegliwości dość często mają problemy w życiu codziennym. Nazwa choroby pochodzi od angielskiego fizyka oraz chemika Johna Daltona, który jako pierwszy na własnym przykładzie opisał zjawisko daltonizmu w 1794 w "Extraordinary Facts to the Vision of Colours".

1. Daltonizm występuje prawie wyłącznie u mężczyzn.

daltonizm

Szacuje się, że u około 8 % mężczyzn i 0,5% kobiet występuje ślepota barw. Dziedziczona jest recesywnie jako cecha sprzężona z chromosomem X. Kobieta, jeśli jest nosicielką genu ślepoty barw, to jej dziecko odziedziczy na pewno ten gen.

2. Daltonizm może być chorobą nabytą.

oko

Daltonizm może być konsekwencją przebytych chorób dróg wzrokowych oraz siatkówki, urazem oka, uszkodzeniem dróg wzrokowych.

3. Na siatkówce oka znajdują się fotoreceptory – czopki i pręciki.

fotoreceptory

Pręciki umożliwiają czarno-białe widzenie przy słabym oświetleniu, a czopki umożliwiają widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu. Są one uwrażliwione na kolor niebieski, zielony i czerwony. Daltoniści mają problemy z odróżnieniem tych barw w wyniku złej budowy siatkówki i modyfikacji genów.

4. Istnieją różne rodzaje daltonizmu.

jabłka

Jednak 99% daltonistów cierpi na deuteranopię – nierozpoznawanie barwy zielonej lub protanopię – nierozpoznawanie barwy czerwonej. Związane jest to z całkowitym brakiem jednego z rodzajów czopków.

5. Jeden z rodzai daltonizmu – monochromatyzm.

kolory

Osoby cierpiące na monochromatyzm widzą wszystko dookoła jak w czarno-białym filmie. Dolegliwość ta występuje bardzo rzadko: występuje z częstotliwością 1 na 100 000 osób.

6. W niektórych krajach, jak Turcja czy Rumunia, daltonista nie może siadać za kierownicą.

auto

A to wszystko dlatego, że kierowca daltonista nie ma możliwości odebrać komunikatu, który wysyła sygnalizator za pomocą pojawiających się kolorów, gdyż je nie odróżnia.

7. Daltoniści są poszkodowani w życiu codziennym i nie mogą wykonywać wielu zawodów takich jak, strażak, policjant czy pilot.

pracowniki

Podczas II Wojny Światowej daltonizm nie był wadą, lecz ogromną zaletą, gdyż żołnierze z tą wadą potrafili dostrzec wojskowych w kamuflażu, podczas gdy zdrowi żołnierze nie mogli tego robić.

8. Dichromatyzm jednostronny

oczy

Jedno oko nie odróżnia kolorów, inne zaś jest zdrowe.

9. Tablice Ishihary

test

Tablice używane przez okulistów do sprawdzenia zdolności rozróżniania kolorów czerwonego i zielonego. Ich nazwa pochodzi od pomysłodawcy, japońskiego okulisty, Shinobu Ishihary, profesora Uniwersytetu Tokijskiego. Pierwsze tablice zaprojektował on w 1917 roku. Pełny test Ishihary polega na pokazaniu pacjentowi 38 tablic. Istnieje także test ostrości kolorów Farnsworth Munsell czy anomaloskop.

10. Sławni daltoniści

kianu rivz

I na koniec słów kilka o słynnych daltonistach: Dalton, Mark Twen, Wilhelm, książę Cambridge. Aktorzy daltoniści: Paul Newman, Keanu Reeves, Rutger Hauer. Politycy daltoniści: Bill Clinton. Sportowcy: Jack Nicklaus i Mike Blair. Mark Zuckerberg także cierpi z powodu ślepoty barw. Istnieje przekonanie, że właśnie dlatego logo Facebook jest niebieskie.

Obecnie daltoniści znajdują się w bardziej uprzywilejowanej i lepszej sytuacji niż zwykli ludzie. W niektórych krajach zaprojektowano specjalne sygnalizatory dla daltonistów. Teraz kolej na znaki bezpieczeństwa i znaki ewakuacyjne.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty