10 ciekawostek o mieście, w którym każdego dnia spala się 500 ciał

Waranasi – miasto w Indiach, które nie może się pochwalić ani czystością, ani atrakcjami turystycznymi. Jednak przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą i rytmem życia. To święte miasto można nazwać symbolem zmienności życia.

Varanasi to miasto, do którego pielgrzymi tłumnie przybywają, aby oczyścić się w świętej rzece Ganges, lub oddać jej prochy swoich bliskich. Varanasi jest świętym miastem hinduistów, które fascynuje, zachwyca i zachęca do ponownego przyjazdu.

1. Nazwa miasta

miasto w Indiach

Dzisiejsza nazwa pochodzi ze starożytnej nazwy miasta, leżącego pomiędzy rzekami Waruna i Assi. Właśnie taką nazwę nosi ważny ośrodek kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Waranasi leży w stanie Uttar Pradesh.

2. Varanasi to samo dla Hinduistów i Buddystów, co Watykan dla Katolików

w Indiach

Dla katolików Watykan jest centrum obchodów ważniejszych świąt kościelnych, miejscem urzędowania papieża, Varanasi dla hinduistów ma analogiczne znaczenie. Jak wynika z różnych dokumentów i źródeł pierwsza osada w tym miejscu powstała około 3000 lat temu. W czasach starożytnych produkowano tutaj jedwab, wyroby z kości słoniowej, wonne oleje. Od wieku XVI Varanasi nękały liczne najazdy muzułmańskie, podczas których zostały zniszczone najstarsze zabytki w mieście.

3. Do Waranasi przyjeżdża się umierać

miasto w Indiach Waranasi

Wielu Hindusów, przeczuwających nadchodzący koniec żywota, przyjeżdża właśnie do Varanasi, by tam umrzeć i by ich ciała zostały spopielone nad rzeką. Jeśli hinduista zostanie skremowany w Varanasi, a jego prochy zostaną wrzucone do Gangesu, wyrwie się on z samsary, kręgu wcieleń, i osiągnie stan czystej świadomości. Według legendy Waranasi zostało założone przez Śiwę, więc jeśli umrzesz w Waranasi, to będziesz mógł oglądać oblicze Śiwy. Czasami się zdarza, że człowiek, który jakoby przeczuwa nadchodzący koniec, nie umiera i przez kilka lat mieszka w Waranasi, czekając na śmierć.

4. Lokalsi nieźle na tym zarabiają

miasto Waranasi

Cały rytuał spopielenia ciała nad rzeką wykonują lokalsi, chociaż według tradycji powinni to robić krewni. Jednak nie wszyscy mogą na długo pozostawać w mieście, tym więcej, że chętnych, do tego, aby ich ciało po śmierci zostało spopielone nad świętą rzeką, jest bardzo dużo, więc po uiszczeniu odpowiednich opłat, krewni opuszczają miasto, a wszystkim się zajmują lokalsi, którzy nieźle na tym zarabiają i to jest głównym źródłem utrzymania mieszkańców miasta.

5. Jak wygląda rytuał?

Waranasi

Gdy procesja dociera nad Ganges, jeden z kilku ghatów przeznaczonych do kremacji i stos otaczają najbliżsi zmarłego. Następnie rodzina obsypuje zmarłego kwiatami, polewa ciało wodą z rzeki, kupuje drewno. Ponieważ drewno nie jest tanie, więc wielkość stosu bezpośrednio zależy od zamożności rodziny. Tuż przed podpaleniem, stos wraz z ciałem posypywany jest różnymi proszkami. Podpalenia stosu dokonuje wyłącznie wierzący mężczyzna. Gdy stos jest już ułożony, mężczyzna idzie po święty ogień i odprawia mantry.

6. Nie wszyscy potrzebują spopielenia

Indie

Nie wszyscy potrzebują spopielenia, by oczyścić się z grzechów. Są przypadki takie jak: śmierć kobiet w ciąży, dzieci poniżej trzynastego roku życia czy ukąszonych przez kobrę królewską, którzy uważani są za wolnych od grzechów i ich ciała zabierane są przez bliskich łodzią na środek rzeki i wrzucane do wody.

7. W Waranasi mieszkają aghori

Waranasi joga

Każdy z nas doskonale wie, że społeczeństwo indyjskie dzieli się na kasty. Aghori sadhu, czyli hinduscy asceci – najbardziej tajemnicza sekta, która prowadzi pustelniczy tryb życia. Aghori to bezkompromisowi buntownicy, występujący przeciwko porządkowi społecznemu. Aghori uwielbiają Śiwę. Ich odstraszający wygląd ma przypominać boga Śiwę.

Aghori zazwyczaj znajdują się pod odurzającym wpływem narkotyków, mocno przeklinają, namaszczają swoje ciała prochami zmarłych. Jednak największy lęk budzą ze względu na to, że są kanibalami i nekrofilami. Konsumują kał, mocz, ludzkie mięso i ludzki mózg.

8. Manikarnika Ghat – słynne miejsce tradycyjnych hinduskich kremacji

manikarnika

Manikarnika Ghat – jedne z najstarszych ghatów w mieście, słynne miejsce tradycyjnych hinduskich kremacji. 24 godziny na dobę płoną tutaj stosy, na których każdego dnia spala się około 500 zwłok. Palenie zwłok przyciąga tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda rytuał wyzwolenia od samsary. W głównym Ghacie znajduje się świątynia Śiwy, w której płonie święty ogień. Manikarnika Ghat ze względu na ogromną popularność wśród turystów jest oblegana przez żebraków, którzy proszą o pieniądze.

9. Ganga Maha Aarti

ganga maha aarti

Każdego wieczoru tłumy turystów zbierają się nad rzeką, aby podziwiać niezwykłą ceremonię Ganga Maha Aarti. Tańce, fajerwerki, pieśni na cześć Gangesu, który jest nazywany Matką Gangu, która oczyszcza z grzechów i pomaga w osiągnięciu mokszy. Podczas przedstawienia dzieci sprzedają świece, ozdobione kwiatami i liśćmi. Kiedy Hindusi śpiewają ostatnią rytualną pieśń, należy je puścić z nurtem rzeki. Ponoć to ma sprzyjać sukcesom zawodowym i miłosnym.

10. Waranasi – azyl dla artystów

Waranasi Indie

Nie zważając na to, że Varanasi znajduje się na pograniczu świata martwych i żywych, cieszy się ogromną popularnością wśród współczesnych artystów. Wielu malarzy, pisarzy, poetów przyjeżdża tu, aby zaczerpnąć inspiracji. Stosy i pieśni rytualne skłaniają do refleksji nad sensem życia i jego zmienności.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty