10 do tej pory nierozwikłanych tajemnic nauki

Istnieje bardzo wiele różnych tajemnic i zagadek, których do tej pory nie udało się rozwikłać nawet najbardziej utalentowanym naukowcom i całym instytutom badawczym. Jakie to są zagadki?

Nauka nie stoi w miejscu. Naukowcy codziennie odkrywają nowe fakty na temat ciała oraz mózgu ludzkiego. To, co kiedyś dla naszych przodków było czymś magicznym i ponadprzeciętnym, dziś uważane jest za normę. Niestety nawet współcześni naukowcy nie potrafią wytłumaczyć niektórych faktów.

1. Dlaczego śpimy?

sen

Każdy z nas o określonej porze kładzie się spać, aby odpocząć i się zregenerować. Możemy z łatwością przez kilka dni nie jeść, czy nie pić. Jeśli natomiast nie będziemy spać przez kilka dni, to niebawem nasz organizm odmówi posłuszeństwa.

Naukowcy, którzy badają tę kwestię, przekonują, że to nie jest takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Śpimy nie tylko po to, aby odpocząć, ale również po to, by zresetować nasz mózg. Podczas snu mózg porządkuje wrażenia i informacje zdobyte w ciągu dnia. W trakcie snu uzupełniamy siły i energię.

2. Jak działa grawitacja?

kosmos

Naukowcy do tej pory do końca nie mogą wyjaśnić, czym tak właściwie jest grawitacja i jak ona działa. Na razie nie mogą wytłumaczyć, dlaczego włosy z pozostałościami elektryczności statycznej unoszą się do góry? Wygląda na to, że na powierzchni ziemi włosy nie ulegają działaniu grawitacji. Naukowcy także nie mogą zrozumieć, jak kula ziemska przyciąga ciała.

3. Dlaczego większość populacji jest praworęczna?

ręka

Większość z nas nie może jednakowo sprawnie posługiwać się zarówno prawą, jak i lewą ręką. Około 10% populacji jest leworęczna. Naukowcy dotychczas nie mogą wyjaśnić, dlaczego tak jest.

Istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Być może chodzi o mutację genetyczną, wpływ otoczenia dziecka lub wychowanie. Niektórzy naukowcy przekonują, że leworęczność jest dziedziczna.

4. Działanie znieczulenia ogólnego wciąż skrywa zagadki.

lekarz

Znieczulenie jest szeregiem zabiegów medycznych, mających na celu wprowadzenie pacjenta w stan bezbolesności za pomocą leków. W połowie lat 40. XIX wieku po raz pierwszy zaprezentowano znieczulenie eterowe, co było prawdziwym przełomem w historii medycyny, gdyż trudno wyobrazić sobie, co czuła osoba, której amputowano nogę bez znieczulenia.

Podczas operacji pacjent jest nieprzytomny. Znajduje się w stanie podobnym do głębokiego snu. Jeśli jednak spróbować osobie, znajdują się w fazie głębokiego snu amputować nogę, ona na pewno to poczuje. Na czym więc polega różnica między znieczuleniem a głębokim snem? Naukowcy nie razie nie mogą udzielić jasnej odpowiedzi na to pytanie. Leki znieczulające powstały metodą prób i błędów.

5. Dlaczego koty mruczą?

kot

Większość z nas jest święcie przekonana, że nasze futrzane tygryski mruczą dlatego, że bardzo nas kochają. Niestety nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że mruczenie jest wyrazem zadowolenia i szczęścia.

Na dodatek koty często mruczą, kiedy są głodne albo czegoś się boją. Są również naukowcy, którzy twierdzą, że mruczenie ma ścisły związek z regeneracją komórek u kotów.

6. Tajemniczy dźwięk w Nowym Meksyku. Co spędza sen z powiek mieszkańców Taos?

widok

Mieszkańcy małego miasteczka Taos w amerykańskim stanie Nowy Meksyk już od ponad dwudziestu lat słyszą tajemniczy dźwięk, który spędza sen z ich powiek. Kiedy naukowcy zaczęli badać tę kwestię, okazało się, że tylko mieszkańcy określonej części miasta go słyszą. Owego dźwięku nie dawało się zarejestrować na mikrofonie, więc naukowcy stwierdzili, że tak naprawdę nie ma żadnego szumu.

W odpowiedzi na liczne prośby mieszkańców miasteczka wyjaśnić pochodzenie tego dźwięku naukowcy mówią, że im po prostu się wydaje. Tło akustyczne miejscowości w połączeniu z subiektywnym przekonaniem i podświadomością sprawiły, że mieszkańcy słyszą jakoby dziwny dźwięk, którego tak naprawdę nie istnieje. Oczywiście mieszkańcy Taos z tym się nie zgadzają i wysuwają wiele fantastycznych teorii, które na razie nie mają żadnych naukowych potwierdzeń.

7. Bateria z Bagdadu.

baterie

W połowie lat 30. XX wieku niemiecki archeolog znalazł w okolicach Bagdadu tajemnicze gliniane naczynie. Powstanie naczynia datuje się na III wiek p.n.e. Po dokładnym zbadaniu naczynia archeolog doszedł do wniosku, że było to ogniwo galwaniczne.

Jednak na razie naukowcy nie wiedzą, do czego służyła taka bateria. Niektórzy badacze przekonują, że wykorzystywano je podczas tortur do rażenia prądem. Istnieje teoria, która głosi, że mieszkańcy Iranu wynaleźli prąd na długo przed zrozumieniem, jak go używać.

8. Dlaczego placebo działa?

placebo

Na pewno każdy z nas słyszał o efekcie placebo. Na czym to polega? Człowiek zażywa coś, co nie jest lekiem, a mimo to czuje się lepiej.

Dlaczego więc placebo działa? Na razie nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Być może chodzi o siłę sugestii? Pozytywne nastawienie to podstawa!

9. Co jest źródłem sygnałów radiowych, docierających do Ziemi z odległej galaktyki?

sygnal

Pierwszy sygnał radiowy, docierający do Ziemi z odległej galaktyki, określony jako FRB 121102, został odkryty w 2012 roku przez radioteleskop. To w istocie sześć krótkich, trwających milisekundy sygnałów. Na razie nie ma jakichś naukowych wyjaśnień na temat tego, co może być źródłem takich sygnałów.

10. Działanie roweru wciąż skrywa zagadki.

rower

Naukowcy dotychczas nie mogą rozwikłać zagadki stateczności roweru w trakcie jazdy. Dlaczego rower utrzymuje stateczność powyżej pewnej prędkości? Po rozpędzeniu rower zyskuje własną stateczność i nie przewraca się.

Nasz świat kryje w sobie wiele zagadek i tajemnic. Przeciętny człowiek nie zwraca na nie uwagi, bo po prostu nie ma na to czasu. Spodziewamy się, że kiedyś naukowcy rozwikłają wszystkie zagadki.

źródło:Toptenz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty