10 domowych roślin, które oczyszczają powietrze z toksyn

Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz częściej kupujemy różne oczyszczacze powietrza. Jednak często zapominamy o tym, że istnieją naturalne sposoby na oczyszczanie powietrza w naszym domu.

Jeden z nich – to domowe rośliny. Jednak nie wszystkie rośliny oczyszczają powietrze z toksyn, dlatego warto wiedzieć, jakie z nich są najskuteczniejsze. W niniejszym zestawieniu 10 domowych roślin, które najskuteczniej filtrują powietrze, rozprawiają się z niebezpiecznymi dla zdrowia zanieczyszczeniami i związkami.

1. Chryzantema (złocień) wielkokwiatowa

Chryzantema wielkokwiatowa

Chociaż chryzantemy kojarzą nam się przede wszystkim z kwiatami polnymi, jednak to właśnie ta sympatyczna roślinka jest jednym z najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza z trujących związków chemicznych. Należy ją regularnie podlewać, aby zachować wilgotną, lecz niezbyt przelaną glebę. Chryzantema wielokwiatowa lubi rosnąć w miejscu słonecznym.

2. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity

Chociaż bluszcz zazwyczaj sadzi się w ogrodzie, jednak on może nie tylko ozdabiać mury domów, ale również nadaje się do uprawy w domach. Ma małe wymagania. Lubi cień i półcień. Bluszcz bardzo szybko rośnie, więc musisz go regularnie przycinać, by ograniczyć wzrost.

3. Daktylowiec niski (palma daktylowa)

Daktylowiec niski

Jeszcze jedna roślina, która przyczynia się do zdrowszego powietrza w naszym otoczeniu. Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, o obojętnym pH. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach.

4. Dracena wonna

Dracena wonna

Dracena wonna to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych, dlatego można ją spotkać w wielu mieszkaniach, biurach. Aby prawidłowo się rozwijać i nie utracić intensywnej barwy liści, potrzebuje dużo rozproszonego światła, dlatego najlepiej czuje się w miejscu bardzo jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem.

5. Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

W uprawie domowej jako roślina doniczkowa dracena obrzeżona dorasta maksymalnie do 100 cm wysokości. Podobnie jak inne draceny najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15 st.C.

6. Fikus Benjamina/figowiec płaczący

Fikus Benjamina

Figowiec Benjamina, uprawiany w pomieszczeniach, może osiągnąć wysokość powyżej 5 m. Dlatego decydując się na ten gatunek, należy mieć na względzie, że za jakiś czas będzie zajmował dużo miejsca w naszym mieszkaniu i konieczne będzie zapewnienie roślinie potrzebnej do wzrostu przestrzeni. Wymaga dobrego oświetlenia.

7. Liriope

Liriope

Liriope szafirkowata to roślina o białych, różowych, fioletowych lub niebieskich kwiatach. Liriope szafirkowata dobrze rośnie jak na ciepłych słonecznych stanowiskach, tak i w cieniu. Jest rośliną dość mrozoodporną. Wczesną wiosną koniecznie musimy usuwać wszystkie zaschnięte liście, zanim pojawią się młode przyrosty.

8. Dypsis

Dypsis

Dypsis najlepiej rośnie na jasnych, ale nie narażonych na bezpośrednie działanie słońca stanowiskach. Jeśli chodzi o podlewanie, to musi to być regularne zraszanie liści. Woda w podstawce nigdy nie powinna zalegać, by uniknąć gnicia korzeni. Należy ją nawozić płynnym nawozem.

9. Rapis wyniosły

Rapis wyniosły

Rapis wspaniale się sprawdza w roli oczyszczacza powietrza. Roślina ta pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych Azji. Palma posiada krzaczasty kształt i pierzaste liście. Rozmnaża się ją za pomocą nasion lub oddzielnie bocznych pędów, które mają jaskrawą barwę.

10. Aglaonema

Aglaonema

Ceniona jest głównie za to, że jej uprawa nie sprawia nam żadnych trudności. W dodatku aglaonema to roślina doniczkowa o bardzo atrakcyjnych liściach. Roślina musi przede wszystkim mieć zapewnione jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko, gdyż silne nasłonecznienie źle wpływa na jej rozwój. W sezonie letnim wymaga intensywniejszego i dość częstego podlewania (średnio 2 razy w tygodniu, ziemia w doniczce stale powinna być lekko wilgotna) oraz systematycznego zraszania liści.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty