10 dowodów na to, że tracisz w związku samą siebie

Na pierwszy rzut oka twój związek może się wydawać idealny. Jednak są rzeczy, które sygnalizują o tym, że jednak coś jest nie tak. Czasami są to niezbite dowody na to, że twój związek jest toksyczny.

Zdrowe, szczęśliwe relacje nie powinny negatywnie wpływać na stan emocjonalny partnerów. Jeśli zauważyłaś, że twoja zależność emocjonalna od partnera przybiera charakter toksyczny, niebawem może się okazać, że tracisz w związku samą siebie.

1. Jesteś mniej aktywna

praca

Zanim poznałaś obecnego partnera, byłaś osobą aktywną, chętnie pomagającą bezdomnym zwierzętom i seniorom, uczestniczącą w życiu społecznym swego miasta. Teraz natomiast nie masz na to ani czasu, ani ochoty. Kiedyś na widok bezdomnego zwierzęcia miałaś w oczach łzy, teraz natomiast bez większych emocji mijasz go, przekonując się do tego, że i tak ktoś mu pomoże.

2. Odcinasz się od przyjaciół

kobiety

Osoby, które całkiem niedawno zakończyły długotrwały związek, często mają do czynienia z podobnym problemem: brak przyjaciół oraz wsparcia. Dlaczego tak się dzieje? Bo kiedy jesteś w związku, zrywasz kontakty z przyjaciółkami, by jak najwięcej czasu spędzać z ukochanym.

Jeśli coraz częściej odwołujesz spotkania z przyjaciółmi, coraz rzadziej się z nim widujesz, to musisz być przygotowana na to, że niebawem znikną z twego życia, bo nikt nie lubi częstych odmów i wymówek. Na dodatek osoba, której brakuje spotkań w sprawdzonym gronie przyjaciół, cierpi z powodu niskiej samooceny i często jest emocjonalnie zależna od swego partnera.

3. Bliscy nie akceptują twego wyboru miłosnego

przyjacielki

Popularne magazyny najczęściej radzą zerwać wszelkie kontakty z przyjaciółmi, którzy nie akceptują twego partnera, tłumacząc to tym, że przyjaciółki często robią to z zazdrości. Jednak zanim to zrobisz, dobrze się zastanów: dlaczego właściwie twoi przyjaciele, z którymi się znacie jak łyse konie, nie lubią twego nowego partnera, którego całkiem niedawno poznałaś? Może widzą coś, czego ty nie widzisz, bo zaślepia cię miłość, ale nie mają odwagi ci o tym powiedzieć?

4. Nagła zmiana priorytetów życiowych

w domu

Jeszcze kilka miesięcy temu marzyłaś o karierze piosenkarki, dziś natomiast jesteś wzorcową gospodynią domu, która poza kuchnią, nie widzi świata. Pamiętaj o tym, że cele i marzenia zmuszają nas do tego, by cały czas się doskonalić i przeć do przodu. Jeśli więc nie interesuje cię nic poza twoim partnerem i domem, musisz się bacznie przyjrzeć sobie i swemu życiu, bo taki stan rzeczy jest dość niepokojący. Nie zważając na to, jak bardzo jesteś szczęśliwa w związku, nigdy nie warto rezygnować ze swoich planów i marzeń.

5. Zmieniasz swoje plany pod zachcianki partnera

szminka

Nie przepadasz za mamą swego partnera, ale zawsze jak tylko on cię o to poprosi, jedziesz do niej w odwiedziny. Przeprowadzasz się z nim do innego kraju, nawet nie zważając na to, że zostawiasz w swoim mieście rodzinnym starych rodziców. Owszem, bez sztuki kompromisu trudno utrzymać związek, ale to wcale nie oznacza, że musisz rezygnować ze swoich planów, byle tylko on był zadowolony.

6. Brak pewności siebie

maska

Czasami jest nam dość trudno rozpoznać w tym, którego kochamy, tyrana i emocjonalnego sadystę. Zdrowy związek sprawia, że nabierasz pewności siebie, czujesz się kochana, natomiast związek toksyczny utrwala cię w przekonaniu, że jesteś osobą nicą, która nie zasługuje na miłość i szacunek. Jesteś święcie przekonana, że nie jesteś warta takiego mężczyzny, więc starasz się utrzymać go za wszelką cenę. Pewność siebie to jedna z podstawowych cech silnej osoby, która wie, czego chce i na co ją stać.

7. Nadmierna kontrola

kontrola

Zazdrosny partner kontroluje każdy twój krok, wymagając dokładnego sprawozdania z tego, co robiłaś w ciągu dnia? Dokładnie się zastanawiasz nad tym, co powiedzieć, bo boisz się, że on się wkurzy albo ukrywasz przed nim swoich przyjaciół płci męskiej? Jeśli tak się dzieje, to czas na poważną rozmowę ze swoim partnerem, która ma uświadomić mu, że zazdrość niszczy wasz związek i jeśli nic się nie zmieni, to na pewno od niego odejdziesz.

8. Nie możesz pobyć sam na sam ze sobą

lalka

Jeszcze jeden dowód na to, że tkwisz w toksycznym związku – praktycznie nie masz możliwości, by pobyć na samotności. Twój partner zawsze jest przy tobie, cały czas dzwoni, pisze esemesy, więc ciągle czujesz jego obecność. Każdy od czasu do czasu potrzebuje tego, by pobyć sam na sam ze swoimi myślami, jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, to zaczynasz z nostalgią wspominać czasy, kiedy to byłaś singielką i mogłaś robić wszystko, na co tylko miałaś ochotę.

9. Obniżasz wymagania

smuyek

Każda kobieta ma swoje wymagania wobec partnera, którym on musi odpowiadać. Najgorzej jest to, że kobieta, która tkwi w toksycznym związku, zaczyna je obniżać, by jej nieidealny partner wydawał się idealnym mężczyzną. Jeśli tak się dzieje, musisz się zastanowić nad tym, czy twój ukochany jest wart tego, by dla niego rezygnować ze swoich przekonań i ideałów.

10. Jest twoim ideałem

marzenie

Każdy z nas doskonale wie, że kiedy jesteśmy zakochani, to widzimy w swoim partnerze same zalety. Jesteśmy przekonane, że poznałyśmy wymarzonego mężczyznę, który sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom. Jeśli natomiast nawet po upływie 6 miesięcy nie widzisz poza nim świata, musisz się mocno zastanowić, czy na pewno nie tracisz w związku samą siebie? Partner nie powinien być centrum Wszechświata, poza którym nic nie ma. Nie zapominaj o sobie, swojej karierze i osobowości.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty