10 egzotycznych zwierząt, które można trzymać w domu

Koty, psy, chomiki, papugi – zwykłe domowe pupile. Podczas, gdy większość z nas trzyma w domu właśnie takich pupili, inni szukają wiernych przyjaciół wśród egzotycznych i dzikich przedstawicieli fauny.

Są to unikalne okazy, które sprawiają niesamowite wrażenie swoim nietypowym wyglądem. Jeśli chcesz kupić egzotycznego pupila, to musisz wiedzieć, jakich potrzebuje warunków utrzymania i diety. Najważniejsze pamiętać, że w przeciwieństwie do psów i kotów, egzotyczne pupile potrzebują szczególnej pielęgnacji i opieki.

1. Lotopałanka

Lotopałanka

Lotopałanka to mały, nadrzewny torbacz naturalnie występujący w północno-wschodniej Australii. Waga dorosłej lotopałanki wynosi około 160 g. Zwierzę jest aktywne przede wszystkim nocą, co jest istotnym problemem dla jej właściciela. Lotopałanki najlepiej utrzymywać w parach. Zwierzęta te potrzebują przestrzeni do skakania i biegania, dlatego klatka powinna być duża i przestronna, wyposażona gałęziami, huśtawkami, konarami.

2. Kinkażu

Kinkażu

Nazywany też chwytacz lub wikławiec. Zamieszkuje przede wszystkim wilgotne lasy równikowe. Zwierzę to jest aktywne nocą. Urocze chwytacze są z natury bardzo łagodne, więc z łatwością dogadują się ze swoim opiekunem i mocno przywiązują się do niego. Jego przysmak stanowią słodkie owoce, słodycze i jajka. Kinkażu, kiedy wyczuwają niebezpieczeństwo, mogą ugryźć swego opiekuna, co na szczęście zdarza się bardzo rzadko.

3. Sajmiri wiewiórcza (trupia główka)

Sajmiri wiewiórcza

Urocza i zabawna małpka rodem z Ameryki Południowej. Żywi się właściwie wszystkim, co jej wpadnie do pyska. Waga dorosłej sajmiri wynosi około dwóch kilogramów. W naturze przebywa najczęściej w dużych grupach, (ponad 500 osobników) w wysokich partiach drzew. W przeciwieństwie do innych gatunków naczelnych sajmiri wyróżniają się niebywałą inteligencją i bystrością.

4. Kot bengalski

Kot bengalski

Kot bengalski nie jest kuzynem tygrysa bengalskiego. Rasa kota powstała w wyniku skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Kot bengalski jest bardzo przyjacielski i łagodny. Czasami jednak dziki kocur nie może zapanować nad naturalnym kocim odruchem i zaczyna drapać meble, tapety i dywany. Na szczęście to jedyna jego wada. W 1998 roku kota rasy bengalskiej sprzedano za 42 tys. dolarów.

5. Pyton królewski

Pyton królewski

Jeśli cierpisz na ofidiofobię, to na pewno nie jest to odpowiedni pupil dla Ciebie. Natomiast dla tych, którzy nie mają lęku przed wężami, pyton królewski będzie najlepszym przyjacielem. Ma bardzo piękne ubarwienie, a długość ciała osiąga 120–180 cm. W warunkach hodowli terraryjnej zjada głównie myszy, szczury, chomiki.

6. Koczkodan mona

Koczkodan mona

Małpa rodem z Afryki Zachodniej. Waga dorosłego koczkodana mona wynosi ponad siedem kilogramów. Zwierzęta te potrzebują przestrzeni do skakania i biegania, dlatego klatka powinna być duża i przestronna, wyposażona gałęziami, huśtawkami, konarami. Żywi się koczkodan przede wszystkim owadami i owocami.

7. Modroara hiacyntowa (hiacyntowa ara)

Modroara hiacyntowa

Jeśli lubisz papugi i chciałbyś mieć w domu jakiś niezwykły okaz, to śmiało możesz kupować modroarę hiacyntową. Waży ponad dwa kilogramy. Ma bardzo duży, mocny dziób, którym może przekręcić klatkę. Hiacyntowa ara, która jest dobrze utrzymana w niewoli, może żyć ponad sześćdziesiąt lat. Hiacyntowa ara wymaga szczególnej opieki i diety.

8. Pyton siatkowy

Pyton siatkowy

Jeśli chciałbyś mieć w domu unikalnego węża, to możesz się zdecydować na pytona siatkowego. Jest jednym z najdłuższych żyjących gatunków węży. Większość dorosłych osobników może komfortowo być utrzymywanych w dużych zbiornikach. Je zazwyczaj raz na dwa tygodnie. Żywi się przede wszystkim szczurami, myszami, chomikami. Warto pamiętać o tym, że pyton siatkowy stanowi realne zagrożenia dla zdrowia i życia. Pełna ufność pytonowi bywa zgubna, czasem i tragiczna w skutkach. Znane są przypadki, gdy pyton zaatakował swego opiekuna.

9. Biały lew

Biały lew

Biały lew jest jednym z najdroższych zwierząt na świecie. Waga dorosłego osobnika może sięgać nawet 230 kilogramów. Z wiekiem stają się coraz bardziej niebezpieczne, więc czasami trudno jest przewidzieć ich zachowanie. Drapieżników lepiej trzymać z dala od innych pupili, ponieważ inne zwierzęta traktują wyłącznie jako zdobycz. Jeśli jednak pominąć ten fakt, to można śmiało stwierdzić, że białe lwy są bardzo lojalni w stosunku do swoich opiekunów.

10. Szympans

Szympans

Badania genomu wykazały, że DNA szympansów różni się od ludzkiego tylko o kilka procent, dzięki czemu zwierzęta chętnie trzyma się w domu. Szympans jest bardzo uparty, niegrzeczny, uwielbia rozrabiać i czasami nawet może zaatakować swego opiekuna. Jeśli już coś postanowił, to za wszelką cenę musi dopiąć swego celu. Na szczęście małpa oprócz wad ma mnóstwo zalet. Jest bardzo inteligentna i łatwo poddaje się tresurze.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty