10 elementów, których należy unikać w aplikacji o pracę

A ile błędów jest w twoim CV?

Raz w roku kupujesz nowy gadżet, przedmioty, zmieniasz wystrój mieszkania. Jednak nadal myślisz, że twoje CV jest urodzajną glebą, która przyniesie obfity urodzaj? Okazuje się, że zwykłe uzupełnienie go kolejnymi umiejętnościami i obejmowanymi stanowiskami już nie wystarczy, fachowcy z CareerBuilder twierdzą, że to pierwsze 6 sekund decyduje, czy Twoje CV zostanie odrzucone! Tyle przeciętnie masz czasu, żeby przekonać rekrutera, aby zapoznał się dokładnie z Twoim curriculum vitae. Więc zaraz właśnie pora na to, aby pozbyć się wszystkich niepotrzebnych elementów w CV i skupić się na najważniejszym.

Sprawdź, co musisz wykreślić ze swojej aplikacji o pracę?

1. Nie wymieniaj celu. Jeśli zabrałeś się do napisania CV, to jest oczywiste, że poszukujesz pracy.

cel

2. Nie przemieniaj się w fachowca od wszystkiego.

praca

Alyssa Gelbard, specjalista ds.rekrutacji, radzi nie wymieniać swoich osiągnięć w pieczeniu ciast lub uprawianiu roślin, jeśli poszukujesz pracy w innej branży. To samo, jeśli chodzi o hobby.

3. CV powinno eksponować najważniejsze fakty.

ręki

Nie odciągaj od nich uwagi rekrutera dodając niepotrzebne informacje.

Czasami mówi się, że lepiej jak jest więcej, lecz w CV to się nie sprawdza. Zamiast wpisywać tam wszystko, co wedle Twojego uznania, jest warte pokazania, ogranicz się do najważniejszych informacji. Nie sztuką jest napisać CV, sztuką jest zostawić, to co najistotniejsze, co skutecznie może wpłynąć na pracodawcę. Co konkretnie usunąć? Miejsce urodzenia, obywatelstwo, stan cywilny czy nazwisko panieńskie. Bez sentymentów się tego pozbądź, bo Twojego pracodawcy to nie interesuje.

4. Kłamstwo jest oczywiście złym pomysłem.

resume

Pracownicy CareerBuilder twierdzą, że 2000 specjalistów ds. rekrutacji w ciągu kilku sekund wykryli kłamstwo! Ważna porada – lepiej odpowiadać dwóm punktom z pięciu w aplikacji o pracę, niż wyolbrzymiać swoje osiągnięcia i doświadczenie!

5. Nie przesadź z szatą graficzną CV.

rozmowa

Jeśli aplikujesz na stanowisko grafika, designera, to owszem wykresy, niezwykła czcionka, wyróżnią cię wśród innych aplikantów, jednak pracodawcy wolą prostą i dobrze czytelną czcionkę, tekst z minimalną zawartością informacji.

6. Pamiętaj, aby na potrzeby rekrutacji i innych formalnych kwestii posługiwać się profesjonalnym adresem, np. imię.nazwisko@domena.pl.

witam

Curriculum vitae to formalny dokument, tymczasem często zdarza się, że zamieszczony w nim adres e-mail dalece odbiega od przyjętych standardów, i zamiast imienia i nazwiska złożony jest z przezwisk, zdrobnień, imion bohaterów filmowych itp. Oczywiste jest, że osoba, której e-mail to na przykład słodka niunia czy legalna blondynka nie zostanie potraktowana poważnie. Na potrzeby rekrutacyjne warto utworzyć nowy adres e-mail, złożony z imienia i nazwiska.

7. Nadużywane zwroty

uwaga

Takie słowa jak "kreatywny", "zmotywowany", "dynamiczny" stosowane są niemalże w co drugim CV. Nie dość, że są to określenia, które wykorzystuje większość kandydatów, to najczęściej nie są też dobrane do specyfiki stanowiska. Nie wszędzie potrzebna jest kreatywność, a "skrupulatność" na niektórych stanowiskach to wada, a nie zaleta. Stosowanie nadużywanych przez kandydatów zwrotów powoduje u osoby czytające CV poczucie, że kandydat:

  • nie przemyślał, jakie cechy są rzeczywiście ważne na danym stanowisku;
  • nie ma świadomości swoich mocnych stron;
  • idzie po "linii najmniejszego oporu".

Typowe i stosowane przez wszystkich zwroty są pomijane przez rekrutera przy czytaniu aplikacji. Zatem kandydat po prostu marnuje w CV miejsce, które mógłby lepiej wykorzystać. Na przykład poprzez podkreślenie tego, co rzeczywiście mogłoby go wyróżnić wśród innych kandydatów.

8. Umieszczaj linki w CV

twitter

Coraz więcej pracodawców nie tylko poszukuje kandydatów do pracy przez serwisy społecznościowe, ale również sprawdza profile kandydatów, by dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Zasadnym wydaje się podawanie linków do profili w społecznościach profesjonalnych – typu linkedin czy Goldenline. W tych serwisach możemy umieścić dodatkowe informacje o sobie oraz referencje od naszych klientów czy pracodawców.

9. Wymieniaj aktualne informacje o doświadczeniu i wynagrodzeniu

zapraszam

Jeśli nawet jesteś wspaniałym fachowcem w dziedzinie marketingu lub designu, nie warto opisywać swoje 15-letnie doświadczenie. Również nie podkreślaj tego faktu, że niegdyś miałeś bardzo wysokie wynagrodzenie. Takie szczegóły omawiane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w następnych etapach rekrutacji.

10. W aplikacji o pracę nie piszemy w pierwszej osobie

zapraszamy

Lepiej pisać nie w formie pierwszej osoby (ja, mnie, mój), a wykorzystywać takie zwroty jak: "pozyskałem ponad 150 stałych klientów", "wynegocjowałem ponad 20% rabat w zakresie produkcji materiałów POS / POP".

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty