10 faktów o antybiotykach, które warto znać

Antybiotyki to leki, które codziennie ratują tysięcy żyć ludzkich. Jednak są fakty i ciekawostki o antybiotykach, które znają tylko nieliczni.

1. Barry Marshall

lekarz

Barry Marshall udowodnił, że bakteria Helicobacter pylori odpowiada za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Marshall, ryzykując własnym zdrowiem, wypił rosół z zawartością Helicobacter pylori. Już po kilku dniach badaczowi zaczęły dokuczać bóle brzucha, a śluzówka jego żołądka uległa uszkodzeniu. Dzięki antybiotykoterapii Marshallowi udało się wyleczyć chorobę wrzodową, a za swoje odkrycie w 2005 roku naukowiec odebrał Nagrodę Nobla.

2. Świecące rany

badania

Niektórzy żołnierze, ranieni podczas wojny secesyjnej, dostrzegali, że ich rany mieniły się fosforyzującym, niebieskim blaskiem. Tajemnicze światło zaczęto nazywać Anielskim Blaskiem. Anielski Blask to fosforyzująca bakteria, która ma właściwości antybiotyczne.

3. Flora bakteryjna jelita

krew

W ludzkich jelitach egzystuje ogromna liczba różnych bakterii. Jeśli się utrzymuje równowaga mikrobiologiczna w jelitach, to bakterie nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Są jednak osoby, które cierpią z powodu zaburzeń flory bakteryjnej jelita, przyczyną których może być antybiotykoterapia. Nadmierny rozrost flory bakteryjnej może powodować alergię pokarmową, gdyż antybiotyki niszczą florę bakteryjną.

4. Podrabiane leki

tabletki

Szacuje się, iż nawet 30% preparatów, w tym też antybiotyki, może być fałszywa. Największym producentem fałszywych leków są Indie. Według szacunków WHO z powodu zażywania fałszywych leków życie traci nawet 500 000 osób rocznie.

5. Spleśniały chleb

pleśń

Zanim odkryto pierwszy antybiotyk, ludzie stosowali pleśń z chleba do leczenia ropiejących ran i chorób skóry. Starożytne ludy odkryły właściwości antybiotyczne pleśni długo przed odkryciem penicyliny przez Alexandra Fleminga.

6. Zakażenie bakterią Clostridium Difficile

bole

Zakażenie bakterią Clostridium Difficile objawia się biegunką, wzdęciami brzucha oraz zapaleniem jelita grubego.

Do leczenia rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego wykonuje się przeszczep kału. Przeszczep kału polega na pobraniu stolca od osoby zdrowej i wprowadzeniu go do organizmu chorego. Transplantację kału wykorzystuje się w celu odtworzenia naturalnej flory bakteryjnej u osoby chorej. Skuteczność przeszczepu wynosi 95 proc., antybiotykoterapii – 30%.

7. Toksyczne działanie penicyliny

pinicilin

Dobrze, że pierwsze eksperymenty, potwierdzające niesamowite możliwości penicyliny, przeprowadzono na myszach. Jeśliby eksperymentom poddano świnki morskie, to być może nigdy nie odkryto by penicyliny, gdyż wszystkie antybiotyki z grupy penicylin są śmiertelnie groźne dla świnek morskich.

8. Alexander Fleming

fleming

Alexander Fleming nie tylko odkrył penicylinę, lecz także zjawisko rosnącej oporności bakterii na antybiotyki.

9. Karaluchy

taniec

Mózg karalucha zawiera cząsteczki silnych antybiotyków. Być może w przyszłości powstaną leki na bazie tych substancji.

10. Tejksobaktyna

teiksobaktin

Teiksobaktyna to nowy antybiotyk, który został opracowany przez naukowców w 2015 roku. Pierwszy antybiotyk od ponad 30 lat. Naukowcy w celu opracowania antybiotyku stworzyli miniaturowe urządzenie iChip, które pozwala hodować bakterie w glebie, po czym wyizolowali produkt o właściwościach antybiotycznych.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty