10 faktów o demencji

Demencja (otępienie) wiąże się z utratą pamięci i zaburzeniami w odbiorze rzeczywistości. Otępienie ma charakter progresywny i nieodwracalny. Jednak i pacjent, i jego bliscy powinni zapamiętać – z demencją można normalnie żyć.

1. Każdego roku z powodu demencji umiera 150 tysięcy osób.

demencja

Dana choroba – jest główną przyczyną śmierci mężczyzn i kobiet.

2. Liczba osób z demencją ciągle się zwiększa.

móyg

Nie zważając na to, że każdego roku z powodu demencji umiera mnóstwo ludzi, finansowanie badań dotyczących tej choroby nadal jest ograniczone. Z tego więc powodu naukowcom na razie nie udało się stworzyć skutecznych leków.

W ciągu ostatnich 10 lat nie stworzono żadnego nowego leku.

3. Wielu pacjentom na razie nie zdiagnozowano demencji.

badanie

Z wiekiem wszyscy stajemy się bardziej roztargnieni i zapominalscy. Otępienie, często zwane również demencją, różni się jednak od zwykłego roztargnienia. Więc jeśli coraz częściej jesteś roztargniony, coś zapominasz, natychmiast udaj się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania. Być może masz do czynienia z przewlekłym zmęczeniem czy depresją, a nie demencją.

4. Otępienie – to schorzenie mózgu.

choroba

Demencja – to nienaturalna część procesu starzenia się. Demencja powoduje stopniowe pogorszenie się funkcji takich jak: myślenie, pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, planowanie, umiejętność oceny sytuacji, umiejętność porozumiewania się i zdolność uczenia się.

5. Choroba Alzheimera jest główną przyczyną otępienia.

mysyli

Dosyć często ludzie uważają, że demencja i Choroba Alzheimera – to jedno to samo. Albo, że to dwie różne choroby. Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym mózgu i może być przyczyną demencji.

6. Demencja – to nie tylko starość.

razem

Zaburzenia pamięci w dużej mierze dotyczą osób starszych, ale coraz częstszym problemem są również osoby młode i osoby w średnim wieku. Po prostu dosyć rzadko dochodzi do wczesnego zdiagnozowania tej choroby. Kiedy choroba jest już na zaawansowanym etapie, człowiek zdąża się zestarzeć.

7. Demencja nie tylko zależy od genów.

matka

Demencja nie jest chorobą dziedziczną – choroba jest dziedziczona w jednym z tysiąca przypadków. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na rozwój demencji. Czynnikami ryzyka są: cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie tętnicze.

8. Różne objawy demencji

litery

Niektórzy pacjenci nie mogą przypomnieć, co się wydarzyło kilka minut temu, natomiast pamiętają wydarzenia sprzed kilku lat. Demencja może wpływać na zachowanie i postrzeganie świata. Wiele pacjentów nie może poprawnie ocenić odległość, przy tym nie ma problemów z oczami. Ktoś staje się smutny i zdesperowany. Ktoś cierpi z powodu tego, że staje się niepewny siebie.

Każdy człowiek ma własne objawy tej choroby.

9. Czy demencji można zapobiec?

trening

Niestety, nie istnieją środki, które dają pełną ochronę przed otępieniem. Jeśli zadbasz o swój mózg już dziś, możesz znacząco zmniejszyć ryzyko choroby. Ćwiczenia fizyczne, dieta, rezygnacja z alkoholu i palenia pomogą ci utrzymać pamięć w dobrej formie.

10. Demencja – to nie wyrok

kwiatek

Demencji nie da się wyleczyć, ale wczesna diagnoza oraz dobrana terapia daje duże szanse jej spowolnienia. Działania opiekuńcze w stosunku do osób z demencją powinny pozwolić na poprawienie jakości życia chorego. Natomiast różne formy oddziaływań terapeutycznych powinny pozwolić złagodzić objawy chorobowe i jak najdłużej zachować samodzielność chorego.

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty