10 faktów o Marsie, które powinien znać każdy kosmiczny podróżnik

Podróże kosmiczne już nie są czymś fantastycznym i niemożliwym do zrealizowania. Naukowcy budują rakiety i załogowe pojazdy kosmiczne, dokonują różnych odkryć, które pomogą poznać Kosmos coraz większej liczbie chętnych.

Pojazdy kosmiczne już od dłuższego czasu badają przestrzeń kosmiczną. Łaziki natomiast już od kilku dziesięcioleci badają Marsa. Jednak nikt sobie nie poradzi lepiej z tym zadaniem niż człowiek. Właśnie dlatego NASA planuje załogową wyprawę na Czerwoną Planetę, polegającą na wysłaniu na nią ludzi w celu lepszego jej zbadania. W niniejszym artykule najtrudniejsze przeszkody w ludzkiej drodze na Marsa.

1. Aktywność wulkaniczna pod powierzchnią Marsa

wulkan

Na Marsie istnieje duże podpowierzchniowe jezioro wody płynnej, które znajduje się pod pokrywą lodową, pod którym znajdują się zbiorniki ciekłej wody. Niegdyś naukowcy zasugerowali, że do utrzymania wody w stanie ciekłym mogły przyczynić się rozpuszczone sole i ciśnienie. Natomiast nowe badanie mówi, że aby takie jezioro mogło istnieć, musi istnieć źródło ciepła głęboko pod powierzchnią, którym może być komora wulkaniczna, położona pod odkrytym jeziorem.

2. Niewystarczające zapasy żywności

rosliny

Na Marsie nie ma żadnej żywności, ale naukowcy są przekonani, że marsjańska gleba nadaje się do hodowania niektórych roślin, które są zupełnie bezpieczne i nadają się do jedzenia przez ludzi. Jednak na razie naukowcy nie mogą na 100% potwierdzić, że osadnicy będą mogli być samowystarczalni.

3. Ludzie, którzy zdecydowaliby się na życie na Marsie, musieliby cały czas nosić skafandry

mars

Powierzchnia Marsa na razie nie nadaje się do życia, więc ludzie, którzy zdecydowaliby się na życie na Marsie, musieliby cały czas nosić skafandry. W przeciwnym razie misja bardzo szybko i tragicznie by się zakończyła. Trudno wyobrazić sobie, jak się czuje człowiek, który przez całe życie ma na sobie skafander. Ciekawe, czy istnieją skafandry, które się nadają do codziennego noszenia?

4. Kolonizacja Marsa – mega trudne zadanie

badania

Warto uświadomić sobie, że kolonizacja Marsa może się zakończyć porażką i mieć negatywne następstwa. Na podbój Czerwonej Planety powinny wyruszać osoby, które mogą się popisać nie tylko wytrzymałością, ale także dobrą wydolnością fizyczną i psychiczną.

5. Lądowanie i start

na marsie

Gwałtowne zmiany ciśnienia i niezbadany teren – właśnie to czeka na przyszłych kolonizatorów Marsa.

6. Burze pyłowe na Marsie

planeta

Burze pyłowe to częste zjawisko na Marsie. Przy pomocy profesjonalnych teleskopów zobaczyć można je z Ziemi. Trwają wiele dni. Burze pyłowe o skali globalnej zdarzają się raz na trzy do czterech marsjańskich lat. Mogą trwać przez tygodnie, a nawet miesiące i objąć całą planetę. Na szczęście nie są niebezpieczne dla satelitów i statków kosmicznych.

7. Powierzchnia pokryta kamieniami i zimny klimat

aparat

Powierzchnia Marsa pokryta jest różnymi skałami, głazami i kamieniami, które są niebezpieczne dla łazików i skafandrów. Dodatkowo ludzie powinni być gotowi na zimne i surowe zimy. Nawet latem panują tam minusowa temperatura.

8. Niski poziom grawitacji i wysokie dawki promieniowania

kosmos

Mars posiada bardzo cienką atmosferą, co powoduje znaczące nasilenie promieniowania. Co więcej, na Marsie jest bardzo niski poziom grawitacji. Nie jest w pełni znany wpływ tak niskiego poziomu grawitacji działającej w dłuższym czasie na organizm człowieka.

9. Długa podróż na Marsa

raketa

Barierą, która sprawia, że jeszcze człowieka nie ma na Marsie, jest odległość. Z powodu ruchu eliptycznego wokół Słońca, dystans między Ziemią a Marsem cały czas się zmienia. Najmniejsza odległość między nami a Czerwoną Planetą, pojawiłaby się wtedy, gdyby Mars znajdował się najbliżej Słońca, a Ziemia od Słońca najdalej.

10. Jak przebywanie na Czerwonej Planecie wpłynie na ludzki organizm

kosmiczne

Zmiana grawitacji może sprawić, że astronauci będą mieli duże problemy zdrowotne. Jednym z większych problemów jest utrata tkanki kostnej, choroby sercowe, depresja, zaburzenia snu, uczulenia, choroby oczu, etc.

źródło:TopTenz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty