10 faktów świadczących o tym, jak znacząco zmieniło się życie w ciągu ostatnich 10 lat

Pomyśl o tym, jakie życie było jeszcze 10 lat temu, i porównaj z tym, co mamy dzisiaj. Kontrast oczywiście ogromny, i widać to w tej kolekcji.

Trudno nie zauważyć, jak zmienia się świat wokół, biorąc pod uwagę wysokie tempo postępu technicznego. Już trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona lub internetu, ale jeszcze 10 lat temu było zupełnie inaczej. Proponujemy przeprowadzić małe porównanie, i wierz, że wynik będzie zaskakujący. Wyjaśnienie: będziemy mówić o zmianach, które mają pozytywne znaczenie dla większości ludzi.

1. Dostępność internetu

internet

Wcześniej nie każdy miał w domu dostęp do internetu, nie mówiąc już o telefonach. Aby wysłać wiadomość e-mail lub poczytać coś ciekawego, trzeba było udać się do kafejki internetowej. Teraz bezprzewodowy i mobilny internet jest wszędzie, a jego prędkość stale wzrasta, czemu nie można się nie cieszyć.

2. Papierowe pieniądze – w przeszłości

kartki

Dla współczesnego człowieka karta bankowa jest wiernym towarzyszem, bez którego wiele osób nie wychodzi z domu. Na niej bezpiecznie przechowywać pieniądze i korzystać z niej bardzo wygodnie. Według statystyk, obecnie teraz płatności bezgotówkowe stanowią ponad 80% wszystkich rozliczeń. Finansiści twierdzą, że karty wkrótce odejdą na dalszy plan, ponieważ rozliczać się w sklepach, restauracjach i innych miejscach już można będzie za pomocą smartfona lub inteligentnego zegarka. Niezbędne terminale są już zainstalowane w wielu miejscach.

3. Cały sprzęt – pod ręką

smartfon

Wcześniej na półkach sklepów ze sprzętem elektronicznym było wiele różnych urządzeń: aparat fotograficzny, kamera wideo, konsoli do gier, e-książka, komputer, odtwarzacz i tak dalej. Gdyby tak to wszystko nosić ze sobą, to trzeba byłoby mieć kilka torebek. Dzięki nowoczesnej technologii wszystko to mieści się w kompaktowym smartfonie.

4. Szybkie przelewy

kartka

Jak 10 lat temu, tak i teraz ludzie wyjeżdżają do pracy, wysyłając pieniądze swojej rodzinie (chociaż przyczyny zagranicznych przelewów mogą być i inne). Wcześniej trzeba było iść do banku, wypełniać dokumenty i czekać, kiedy środki zostaną dostarczone. Dzisiaj nigdzie iść nie trzeba, wystarczy skorzystać ze smartfonu lub komputera. Można wymienić pieniądze z karty na gotówkę lub przelać bezpośrednio na konto innej osoby. Środki pochodzą maksymalnie za kilka dni. Tylko wyobraź sobie, można robić przelewy z karty na konto w 51 krajach na świecie, a w gotówce – więcej niż 200 krajach. Dla przeprowadzenia transakcji trzeba mieć tylko paszport. Na specjalnych portalach można śledzić status transakcji.

5. Zakupy na kanapie

laptop

Nie chce się iść na zakupy, a trzeba ugotować obiad lub kolację? Żaden problem, ponieważ istnieje ogromna ilość miejsc, gdzie można zamówić wszystko niezbędne, i to będzie dostarczone w krótkim czasie od drzwi do drzwi. Czy mógłbyś o tym marzyć jeszcze 10 lat temu?

6. Online wizyta u lekarza

lekarz

Jeszcze kilka lat temu, aby dostać się do lekarza, trzeba było stać w ogromnych kolejkach. Teraz sytuacja zaczęła się zmieniać w sposób pozytywny, ponieważ można skontaktować się ze specjalistą przez specjalną stronę, rejestrując się online. Oprócz tego, niektórzy lekarze udzielają konsultacji przez Skype i inne komunikatory. Najnowsza nowość – lekarza i karetkę można wezwać za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

7. Nowy punkt widzenia

film

Nowa era nastąpiła wraz z pojawieniem się urządzeń latających, które teraz już nikogo nie dziwią. Chodzi o drony, które otwarły nowe horyzonty w robieniu filmów i zdjęć. Podobne postępy jednocześnie zachwycają i straszą, ponieważ nie jest jasne, co będzie dalej.

8. Niedrogie loty samolotem

samolot

Kilka lat temu lot samolotem był uważany za pewny luksus i nie każdego było stać na nie. Teraz bilety stały się bardziej dostępne, więc ludzie zaczęli aktywnie podróżować. Dzięki Internetowi pasażerowie mają możliwość kontroli kosztów lotu i poznawania promocji w celu zakupu biletów w najkorzystniejszych cenach. Na szczególną uwagę zasługują tanie loty, które tworzą doskonałą konkurencję dla tradycyjnych linii lotniczych.

9. Podbój i eksploracja kosmosu

kosmos

Ogromny postęp w ostatnich latach zrobiono w eksploracji kosmosu. Naukowcy dokonali wiele odkryć związanych z Wszechświatem. Życie astronautów znacznie się zmieniło, na przykład, oni uprawiają w kosmosie świeże zioła i publikują unikalne selfie w swoich sieciach społecznościowych. W razie potrzeby każdy może odbyć wirtualny spacer po GMT, a ostatnim wyjątkowym wydarzeniem jest uruchomienie transformatora Tesli. Może za 10 lat ludzie będą mogli kupować mieszkania na Marsie?

10. Zamówienie taksówki za pomocą aplikacji

taxi

Aby 10 lat temu jeździć taksówką, musieliśmy stać na drodze lub zadzwonić do korporacji taksówkarskiej, czekając w kolejce, co wymagało dużo czasu. Ponadto, zaskoczeniem było to, jaki samochód będzie wysłany. Dodatkowe komplikacje wynikały, gdy człowiek nie znał dokładnego adresu, gdzie on się znajduje. Wszystkie te wady zostały wyeliminowane dzięki specjalnej aplikacji w smartfonie. Program ustala, gdzie znajduje się klient, od razu buduje trasę, tam można zobaczyć cenę podróży i wybrać samochód, dowiedziawszy się o miejscu w rankingu kierowcy. Jeszcze jeden znaczący plus – płatność może odbywać się przelewem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty