10 filmów, które zmusiły czas zatrzymać się

W pośpiechu dnia codziennego czasami nie dostrzegamy, jak czas pędzi obok nas, jakie cuda nas otaczają. Nie zdążamy posłuchać szelestu liści na wietrze i przepuszczamy te chwili, kiedy krwawy księżyc wisi nad horyzontem.
10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się

Nasza redakcja zebrała 10 filmów, które odzwierciedlają piękno i różnorodność naszego świata. Oglądasz takie filmy i zapominasz o wszystkim.

Kytice

Kytice

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 1

7 bajek-ballad opartych na opowieści czeskiego folkloru są nakręcone kolorystycznie i poetycko. One przenoszą nas w ten czas, kiedy ludzie byli bliżej natury, wierzyli w cuda i duchy lasu, kiedy strasznie i pięknie byli połączeni.

Ashes and Snow

Ashes and Snow

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 2

Film dokumentalny Gregory Colberta nie ma akcji, ale przyciąga swoją oszałamiającą, niczym nieskrępowaną pięknością, która odbija łączenia człowieka z naturą. Film został nakręcony w ciągu 13 lat w najbardziej egzotycznych zakątkach naszej planety: w Birmie, Etiopii, Indii, Antarktyce, na Sri Lance, w państwie Tonga i w wielu innych malowniczych miejscach.

Zródło

The Fountain

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 3

Główny bohater Tomas próbuje znaleźć leki dla swojej żony Isabel. Za każdym dniem ona czuje się gorzej, a on nie może być obok, ponieważ robi eksperymenty w laboratorium. W jego duszy walczą miłość, pragnienie być obok Isabel i pragnienie przedłużyć jej życie. Filozoficzny dramat Darren Aronofsky jest nakręcony bardzo kolorowo, przy czym reżyser nie używał specjalnych komputerowych efektów.

Samsara

Samsara

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 4

To piękna półtoragodzinna podróż po najbardziej niesamowitych miejscach planety. Reżyser Ron Fricke pokazał nierozerwalny związek wszystkich ludzi i wydarzeń na Ziemi, cyrkulację śmierci i narodzin, różnorodność naszego świata, gdzie piękność sąsiaduje z zubożeniem, a koniec oznacza początek.

Niedźwiadek

L'ours

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 5

Historia o niedźwiadku, który utracił swoją matkę i przystał do dużego rannego niedźwiedzia. Razem muszą przejść przez dużo sprawdzeń, najstraszniejsze z których – spotkanie z myśliwymi. Piękna akcja filmu połączona wspaniałą muzyką, która pomaga zanurzyć się do świata natury i odczuć ją całym ciałem.

Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze

Happy People: A Year in the Taiga

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 6

Surowa syberyjska natura, nietknięta prze człowieka, majestatyczna rzeka Jenisej i malutkie osiedle Bakhta z prostym sposobem życia. Ludzie żyją i pozostają przy życiu w tych krajach, polegając tylko na sobie i biorąc wszystko też tylko od siebie. Cztery pory roku – cztery style życia dla każdego z nich.

Cudowne dziecko

August Rush

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 7

Młody muzyk August Rush nie zna swoich rodziców, ale bardzo chce ich znaleźć i czemuś jest pewny, że jeśli on będzie grać, oni usłyszą i rozpoznają go przez muzykę. Fascynująca muzyka przenika przez cały film i tworzy cuda, pomagając rozwiać zły czar separacji.

Baraka

Baraka

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 8

Arcydzieło kinematografii dokumentalnej, filozoficzny esej, któremu towarzyszy wspaniała praca operatora i muzyka, idzie bez słów. Jedyny i główny aktor tutaj – życie w całej różnorodności i jedności. Spojrzenie małpy siedzącej w gorącym stawie jest równe wszystkim głębiom zimnego kosmosu, a tańce Aborygenów są synchroniczne ruchom lasu.

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna

Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 9

To jest piękna i nie spieszna filozoficzna przypowieść o kole czasu, robiącym ruch do nieskończoności. Za każdym razem, z początkiem nowego cyklu obiegu, życie na ziemi odnawia się i każdy ma możliwość dla nowego odrodzenia. W filmie koreańskiego reżysera Kim Ki-duka opowiada o dwóch mnichach – nauczycielu i jego uczniu – i o tych przeszkodach, które trzeba pokonać na drodze do osiągnięcia harmonii.

Chronos

Chronos

10 filmów które zmusiły czas zatrzymać się 10

Główni bohaterowie opowieści dokumentalnej – zabytki kultury i historii. One wchłonęły do siebie życie ludzi, którzy je stworzyli i pozostali w wiekach jako odcisk minionych epok.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty