10 hobby, które pomogą pozbyć się stresu

Nie jest tajemnicą, że ostatnio coraz częściej można spotkać ludzi cierpiących z powodu stresu. Lekarze twierdzą, że nie stać się ofiarą stresu, a następnie depresji pomogą zajęcia, które mogą korzystnie wpłynąć na stan psychiczny człowieka.

Aby nie trafić do ogromnej liczby osób narażonych na stres, wybierz dla siebie zajęcie, które uspokoi układ nerwowy. Proponujemy 10 najlepszych hobby, które doskonale walczą ze stresem i rozładowują zbędne napięcie.

1. Muzyka

muzyka

Wszyscy znają, że muzyka wpływa na nastrój i jest w stanie zarówno poprawić humor, jak i zepsuć go. Oprócz tego specjaliści Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że muzyka jest w stanie złagodzić stres i leczyć go. Tak więc, na przykład, rytmiczna melodia ma efekt terapeutyczny i jest w stanie zwalczać różne neurologiczne choroby. Natomiast łagodna muzyka obniża poziom kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za stan napięcia człowieka.

Aby złagodzić stres, lekarze zalecają grać na perkusji, choć może to dziwnie brzmi. Są przekonani, że uderzenie pałeczkami po bębnie wzmacnia odporność, zmniejsza stan napięcia, łagodzi ból, obniża ciśnienie i pomaga przy różnych zaburzeniach emocjonalnych. A jeśli chcesz po prostu odpocząć, to włącz muzykę z odgłosami natury. Śpiew ptaków, szum wody i szum fal są doskonałymi pomocnikami w walce ze stresem.

2. Ogrodnictwo

ogrodnictwo

Uważa się, że ogrodnictwo to jedno z tych zajęć, które nie tylko aktywnie walczy ze stresem, ale także wzmacnia cały organizm. Niedawno naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia, i ogłosili, że w glebie znajdują się bakterie odpowiedzialne za aktywizację komórek mózgu, które produkują serotoninę. A ona, jak wiadomo, jest potężnym antydepresantem.

Jeśli chodzi o zdrowie człowieka w ogóle, to praca na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na mięśnie pleców, ramion, pośladków, ud i brzucha. Zwiększa wytrzymałość organizmu, co z kolei zmniejsza rozwój udaru mózgu i zawału serca.

3. Malowanie

malowanie

Uważa się, że zajęcia plastyczne są w stanie wywierać korzystny wpływ na korę przedczołową mózgu, która odpowiada za zarządzanie emocjami i zachowanie człowieka. Oprócz tego wiadomo, że malowanie jest w stanie obudzić zadowolenie, które świetnie walczy ze stresem.

Należy pamiętać, że różne kolory odmiennie wpływają na nastrój człowieka. Tak więc, na przykład, niebieski odcień dobrze uspokaja, fioletowy skłania do medytacji i twórczych działań, czerwony jest kolorem pasji, zielony jest zdolny do aktualizacji wspomnień, a kolor żółty jest odpowiedzialny za optymizm. Oprócz tego wiadomo, że malowanie korzystnie wpływa na zdolności umysłowe, co powoduje, że nasz umysł staje się bardziej ostry.

4. Robótki ręczne

rękodzielnictwo

Dawno temu zauważono, że robótki ręczne uspokaja układ nerwowy, korzystnie wpływają na stan emocjonalny kobiety, i istnieje na to naukowe wyjaśnienie. Chodzi o to, że na naszych dłoniach i opuszkach są punkty związane z różnymi narządami naszego organizmu. Tak więc, na przykład, na koniuszkach palców znajdują się punkty odpowiedzialne za układ nerwowy. Praca rękami korzystnie wpływa na stan psychoemocjonalny człowieka i jest w stanie pomóc w walce nawet z silnym stresem.

Ponadto udowodniono, że szycie, szydełkowanie, haft i robienie koralików mają wiele wspólnego z medytacją. Podczas tych zajęć aktywują się te same obszary mózgu.

5. Fotografowanie

foto

Fotografowanie korzystnie wpływa na stan psychoemocjonalny człowieka. Zauważono, że ludzie, którzy często robią zdjęcia, patrzą na wiele rzeczy inaczej. Naukowcy twierdzą, że fotografowanie relaksuje człowieka, daje spokój i pozytywne emocje. Poza tym zdjęcia są w stanie ożywić dobre emocje, które człowiek przeżywał podczas fotografowania. To hobby jest uniwersalnym lekarstwem na wiele zaburzeń psychicznych.

6. Czytanie

czytanie

Jednym z najszybszych sposobów na pozbycie się stanu wewnętrznego napięcia jest czytanie. Brytyjscy naukowcy odkryli, że czytanie pomaga pozbyć się nerwowości i złego nastroju w zaledwie 6 minut. Głównym powodem, dlaczego tak się dzieje, jest aktywizacja pracy komórek mózgowych, co w znacznym stopniu powstrzymuje rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

Oprócz tego okazało się, że kiedy człowiek czyta utwory, w których opisane są zapachy i smaki, zaczyna je odczuwać. To przyczynia się do poprawy nastroju, a także pozwala dać upust wyobraźni.

7. Gastronomia

kulinaria

Pewnie wiele osób wie o tym, że gotowanie jest doskonałym hobby dla przezwyciężenia stresu, z racji tego, że ta pasja rozkrywa w pełni twórczy potencjał człowieka, jest w stanie poprawić nastrój i walczyć ze złymi myślami. Najciekawsze jest to, że w Chinach i Japonii gotowanie uważane jest za sposób medytacji. W tych krajach do tego hobby odnoszą się z wielkim szacunkiem i radzą gotować tylko wtedy, gdy masz na to ochotę.

Oprócz tego naukowcy uważają, że gotowanie jest w stanie wchłaniać nasze myśli i energię, emitowane podczas tego procesu. Coś podobnego dzieje się wtedy, kiedy gotujesz kulinarne arcydzieła dla gości: należy mieć jasne myśli!

8. Zwierzęta

kot

Chyba wszyscy wiedzą, że ludzie, którzy mają w domu zwierzęta, znacznie rzadziej chorują, zarówno na chorobę psychiczne, jak i fizyczne, a wyjaśnienie jest dość proste. Chodzi o to, że zwierzęta emitują energię pomagającą zrównoważyć zaburzenia w aurze. Odczuwają ból, a także negatywną energię, którą emanuje od człowieka. W ten sposób zwierzęta wchłaniają energię wszystkich problemów i bólu, co czyni życie o wiele lepszym. Z tego powodu układ nerwowy człowieka uspokaja się, przychodzi i ukojenie, a stres bardzo szybko się ulatnia.

9. Taniec

taniec

Dawno udowodniono, że taniec niesie w sobie ogromną ilość pozytywnej energii. To nie tylko przyjemność, ale ruch zgodny z muzyką, co pomaga się zrelaksować, obniżyć stres i podnieść nastrój. Taniec jest w stanie odciągnąć człowieka od smutnych myśli, skupiając jego uwagę na emocjach i ruchach. Dlatego terapeuci radzą pozbywać się stresu za pomocą tańca.

Naukowcy podkreślają, że największą korzyść dają tańce, które wykonujesz nie sam, a w grupie. W wyniku tego w mózgu, gruczołach wydzielania wewnętrznego i podwzgórzu produkują się neuropeptydy, do których odnoszą się endorfiny. Oprócz tego taniec w grupie pomoże pokonać poczucie samotności.

10. Rower

rower

I w końcu, jedno z najbardziej korzystnych hobby, które jest w stanie skutecznie walczyć nie tylko ze stresem, ale także z różnymi chorobami fizycznymi – jest to rower. Spędzanie czasu na jednośladzie pozytywnie wpływa na stan emocjonalny człowieka. Jazda na rowerze jest w stanie pokonać stres, ponieważ oprócz aktywności fizycznej podróżnik może podziwiać otaczające widoki. Nowe doświadczenia i stała zmiana widoku przed oczami korzystnie wpływają na układ nerwowy i pobudzają produkcję endorfin, co prowadzi do poprawy humoru.

Udowodniono, że ludzie, którzy regularnie kręcą pedałami, są bardziej odporni na stres, niż ci, którzy tego nie robią. Oprócz tego dwukołowy przyjaciel jest w stanie chronić człowieka przed zapaleniem stawów, cukrzycą i chorobami serca.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty