10 krajów, w których obowiązują najsurowsze przepisy prawne oraz zakazy

Surowe przepisy prawne, represje przez mieszkańców krajów europejskich są postrzegane jako łamanie praw obywatelskich, natomiast są kraje, w których to jest normą, potrzebną do utrzymania porządku. Surowe przepisy prawne traktujemy jako ucisk, który budzi gniew i oburzenie.

Zwolennicy dyktatury i rządów silnej ręki przekonują, że demokracja skłania obywateli do łamania prawa i przejawia się brakiem szacunku wobec władzy. W niniejszym zestawieniu kraje, w których obowiązują surowe przepisy prawne i panują rządy silnej ręki.

10. Korea Północna

korea

Oficjalnie Korea Północna jest republiką socjalistyczną. Koreę Północną mogą odwiedzać turyści z całego kraju, z wyjątkiem USA i Korei Południowej. Każdy turysta, który tam przyjeżdża, dostaje personalnego przewodnika, który pilnie obserwuje, by nie zostały złamane przepisy i jest przy nim od początku i aż do końca pobytu.

Rząd koreański kontroluje wszystkie bez wyjątku dziedziny życia – zaczynając od mediów i kończąc na fryzurach. Koreę Północną oskarża się o tłumienie wolności słowa. Rząd wprowadza w błąd opinię publiczną przez podawanie wiadomości niezgodnych z prawdą. Przeciętni obywatele nie mają dostępu do internetu, jedynie elita rządząca, której zachowanie również śledzą odpowiednie służby.

Jeśli natomiast chodzi o samych mieszkańców Korei Północnej, to nie mają prawa do swobodnego się poruszania terenem. Nie możesz sobie wyjść do parku i pospacerować, musisz uzasadnić swoją potrzebę spacerowania. Żadnego seksu przed ślubem. Specjalnie powołana do tego policja kontroluje, czy przypadkiem nikt nie uprawia seksu przed ślubem.

Na dodatek rząd sprawuje nadzór nad modą. Kobiety mają zakaz noszenia spodni, natomiast mężczyźni powinni co 15 dni ścinać włosy. Za złamanie tego przepisu przewidziane są prace społeczne.

9. Iran

iran

W Iranie obowiązują przepisy prawne oparte na prawach szariatu. W kraju zakazana jest wszelka propaganda, skierowana przeciwko oficjalnej władzy. Iran blokuje wszystko, co zachodnie, a zwłaszcza amerykańskie. I tak – zablokowane są serwisy internetowe, Facebook, Twitter, YouTube.

Ministerstwo Kultury wydało katalog fryzur, które mogą nosić mężczyźni. Są to fryzury inspirowane religią oraz prawem islamu. Kobiety nie mogą nosić oblegających dżinsów i pokazywać się w miejscach publicznych bez hidżabu. W Iranie obowiązuje zakaz słuchania zachodniej muzyki, takiej jak rock, rap czy jazz. W Iranie obowiązuje zakaz picia alkoholu.

8. Syria

syria

W Syrii od 2011 roku trwa wojna domowa między siłami wiernymi prezydentowi a zbrojną opozycją. Władze Syrii zablokowały w całym kraju dostęp do internetu, które było głównym medium wykorzystywanym przez opozycję walczącej w kraju do informowania o bieżącej sytuacji. Dokumentacja wojny domowej w Syrii jest niezwykle trudna, w związku z restrykcjami, którym w Syrii podlegają dziennikarze i organizacje międzynarodowe. Dziennikarze syryjscy, którzy wykazują się postawą antyrządową, są prześladowani i torturowani.

7. Erytrea

erytyreja

Erytrea – kraj w Afryce Wschodniej, którego prezydentem jest Isajas Afewerki, który w 1993 roku został wybrany na urząd prezydenta. Obecnie Erytrea jest jednym z krajów o najbardziej zaostrzonej cenzurze. Dziennikarze otrzymują dyrektywy od rządu, jak mają i o czym mogą pisać. Prezydent i rząd także ściśle kontrolują religię: każdy mieszkaniec kraju musi należeć do jakiejś określonej sekty, aby móc praktykować wiarę.

6. Gwinea Równikowa

gwinea

Rząd Gwinei Równikowej nie wspiera inicjatyw obywatelskich z zakresu wspierania edukacji społeczeństwa. Chodzi przede wszystkim o naukę pisania i czytania. W kraju nie ma księgarni i kiosków z prasą. Turystyka jest słabo rozwinięta, gdyż większość turystów ma zakaz wjazdu do kraju. Urząd prezydenta w Gwinei Równikowej sprawia Teodoro Obiang Nguema Mbasogo. Rząd cenzuruje media. Turyści, którym zezwolono na odwiedzanie kraju, znajdują się pod stałą obserwacją. Mają zakaz robienia zdjęć.

5. Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Od ponad roku Arabia Saudyjska aktywnie otwiera się na turystów i świat. Ale nadal pozostaje krajem, w którym obowiązuje religijne prawo muzułmańskie. W Arabii Saudyjskiej najsurowsze są przepisy prawne, dotyczące kobiet.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej dopiero od 2018 roku mogą prowadzić samochód, dotąd nie mogły tego robić, mają zakaz przebywania w towarzystwie mężczyzny, który nie jest ich krewnym, nie mogą pokazywać się w miejscach publicznych bez hidżabu. Dostęp do internetu jest ograniczony, a rząd cenzuruje media. Arabia Saudyjska, podobnie jak Erytrea, znalazła się na liście krajów z najostrzejszą cenzurą. Najczęściej stosowane metody to nękanie, zastraszanie i więzienie dziennikarzy, którzy publikują treści krytyczne wobec panującego reżimu.

4. Kuba

kuba

Kuba, która słynie z najlepszej jakości cygar, jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Z pozoru przyjazny i atrakcyjny kraj turystyczny, na co dzień pozostaje republiką komunistyczną, w której panuje dyktatura totalitarna. Rząd w dużym stopniu ogranicza dziennikarzom wolność wypowiedzi i stosuje cenzurę. Nęka, zastrasza i wrzuca do więzienia dziennikarzy oraz ogranicza obywatelom dostęp do internetu. Każdy, kto wypowiada treści krytyczne wobec reżimu, może wylądować w więzieniu.

3. Chiny

chiny

Chiny mogą się pochwalić dynamicznym rozwojem swojej gospodarki, dzięki czemu znalazły się w rankingu najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Chiny (Chińska Republika Ludowa) nadal pozostają jednak krajem socjalistycznym, co z kolei oznacza, że rząd cenzuruje wszystkie media. Nikt nie może wypowiadać treści krytycznych wobec reżimu, a jeśli ktoś to zrobi, to wyląduje w więzieniu.

Rząd kontroluje dostęp do internetu, blokuje wszystko, co zachodnie. Mieszkańcy nie mogą rozmawiać na temat reform, powstań, zmian, zakazane są jakiekolwiek wzmianki na temat protestów na placu Niebiańskiego Spokoju w 1989 roku.

2. Japonia

japonia

Japonia jest monarchią, w której do dziś panuje biurokracja i ścisły podział władzy na wszystkich szczeblach – edukacja, rodzina, praca. Istnieje tzw. urzędnicza elita państwa, która zapewnia sprawne działanie aparatu administracyjnego. Każdy bezwzględnie podporządkowuje się woli przełożonego. W japońskich kompaniach obowiązuje ściśle określony kodeks pracy, którego przepisów powinni wszyscy przestrzegać, niezależnie od stanowiska, sumiennie i rzetelnie, wykonując swoje obowiązki służbowe. W Japonii zakazane są jakiekolwiek wzmianki czy rozmowy na temat II Wojny Światowej oraz ataku atomowego na Hiroszimę i Nagasaki.

1. Singapur

syngapur

Singapur – miasto państwo w Azji, którego rząd doskonale dba o przestrzeganie surowych przepisów prawnych, obowiązujących w kraju, zarówno przez jego mieszkańców, jak i turystów. Słynie z bezwzględnego egzekwowania prawa w porównaniu do krajów, które prowadzą podobną politykę wewnętrzną i zewnętrzną. Singapur można śmiało nazwać miastem zakazów. Zakaz plucia na chodnik, zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, zakaz noszenia krótkich spódnic i sukienek etc. Za złamanie zakazów grożą gigantyczne kary.

Trudno nawet sobie wyobrazić, co grozi za ciężkie przestępstwo. Singapur słynie z surowego prawa i jego bezwzględnego egzekwowania, dzięki czemu uchodzi za jedno z najczystszych miast na świecie i może się pochwalić jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata. A jednak czasami zakazy się opłacają!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty