10 legendarnych statków-widmo

Statek-widmo – główny bohater większości mrocznych historii z morza. Określa się w ten sposób statki, które się pojawiają na morzu i znikają niespodziewanie.

W ten sam sposób określa się okręt, dryfujący po morzu bez załogi. Spotkanie twarzą w twarz ze statkiem-widmo budzi lęk nawet wśród prawdziwych wilków morskich. Ponoć widok statku zwiastuje nieszczęście, a nawet śmierć. W niniejszym zestawieniu 10 tajemniczych wraków w historii świata.

1. "Caleuche"

Caleuche

W legendach opowiadanych w Chile Caleuche jest opisywany jako statek-widmo, który pojawia się każdej nocy w pobliżu wyspy Chiloe. Caleuche jest uderzająco piękny, dobrze oświetlony i zawsze towarzyszą mu dźwięki muzyki i śmiech. Niemniej jednak pojawia się tylko na kilka chwil, a potem nagle znika lub zanurza się pod wodą.

2. "SS Valencia"

SSValencia

W 1906 roku SS Valencia zatonął u wybrzeży Vancouver. Ze 108 pasażerów, dzięki łodziom ratunkowym, uratowało się zaledwie 37, a reszta zatonęła wraz ze statkiem. Od tego czasu wielu marynarzy twierdziło, że widzieli statek z ludzkimi szkieletami na pokładzie. 27 lat po tragedii niedaleko Berkeley znaleziono szalupę ratunkową z okrętu SS Valencia, która wyglądała jak nowa. Świadkowie tego zdarzenia doszli do wniosku, że istnieją nie tylko okręty-widmo, ale też szalupy-widmo.

3. "Ourang Medan"

OuranMedan

W 1947 roku dwa amerykańskie statki otrzymały wezwanie pomocy od Ourang Medan i ruszyły z misją ratunkową. Jeden z członków załogi przekazał wiadomość o śmierci wszystkich osób znajdujących się na pokładzie. Ratownicy odnaleźli nieuszkodzony statek, lecz cała załoga, łącznie z psem, była martwa, a na twarzach ludzi malowało się przerażenie. Zanim zdołano dokonać dalszych oględzin, wybuchł pożar, więc członkowie misji ratunkowej byli zmuszeni opuściś statek.

Co mogło spowodować pożar? Przyczyną pożaru mogła być nielegalnie przewożona broń chemiczna. Niektórzy upatrują się w całym zdarzeniu paranormalnych działań lub inwazji obcych.

4. "Carroll A. Deering"

Deering

Carroll A. Deering – pięciomasztowy statek handlowy, który odbywał rejs z Norfolk do Rio de Janeiro, ale w drodze powrotnej okręt zniknął z radarów. Dnia 31 stycznia 1921 roku znaleziono Carroll A.Deering, który osiadł na mieliźnie przylądku Hatteras. Na pokładzie nie było załogi i nikt nie wiedział, co się tak naprawdę wydarzyło. Przypuszczano, że mogło dojść do buntu załogi lub ataku piratów.

5. "SS Baychimo"

Baychimo

Okręt został zwodowany w 1914 roku. W 1931 roku został uwięziony przez lód Oceanu Arktycznego. Załoga opuściła statek i postanowiła poczekać, aż pogoda się poprawi. Jednak w nocy, po burzy śnieżnej statek zniknął. Załoga uznała, że statek zatonął podczas sztormu i wróciła do domu. Później statek był często widywany, jak płynie bez celu na wodach Alaski.

6. "Octavius"

Octavius

Oktawius właśnie wracał z Chin, kiedy doszło do tragedii. Jak wynika z wpisu do dziennika kapitańskiego, załoga postanowiła zbadać północno-zachodnie przejście, ale statek został uwięziony przez lód. Odnaleziono go dryfującego bez celu, a cała załoga była zamarznięta na kość.

7. "Joyita"

Joyita

W 1955 roku porzucony statek, który wyruszył z portu Apia, znaleziono w odległości 724 kilometrów na zachód od Samoa. Z opuszczonego statku zniknął sprzęt, dziennik, jedzenie. Na pokładzie znaleziono stetoskop i kilka zakrwawionych bandaży. Mostek kapitański był osłonięty brezentem.

Co stało się z załogą i ładunkiem, pozostanie tajemnicą. Powstały teorie, że statek mógł zostać zaatakowany przez japoński statek rybacki. Niektórzy upatrują się w całym zdarzeniu paranormalnych działań lub inwazji obcych. Najbardziej prawdopodobna wersja brzmi następująco: na statku doszło do kłótni między marynarzem a kapitanem, po której właśnie pozostały zakrwawione bandaże. Załoga postanowiła opuścić statek, kapitan natomiast nie chciał opuszczać statku, więc załoga postanowiła mostek kapitański pokryć płótnem, aby osłonić go przed wiatrem i słońcem.

8. "Lady Lovibond"

Lady Lovibond

Lady Lovibond zatonęła w 1748 roku w rejonie mielizny Goodwin Sands. Według legendy kapitan, który dopiero co się ożenił, postanowił w rejs zabrać ze sobą młodą żonę. Nikt do końca nie wie, co się wydarzyło na statku i co było przyczyną tragedii. Być może załoga wszczęła bunt, gdyż nie chciała, by kobieta znajdowała się na pokładzie, a być może pierwszy kapitan, który był nieszczęśliwie zakochany w młodej żonie kapitana, z zemsty skierował statek na mieliznę, uśmiercając wszystkich na pokładzie. Podobno statek pojawia się co pięćdziesiąt lat u wybrzeży, u których zatonęła.

9. "Mary Celeste"

Celeste

"Mary Celeste" znaleziono dryfującą w odległości 400 km od Gibraltaru w 1872 roku. Na pokładzie nie było ani śladu po załodze i pasażerach. Powstało wiele różnych teorii, co się mogło wydarzyć, ale żadna z nich nie pomogła rozwikłać zagadki Mary Celeste.

10. "Latający Holender"

Holender

"Latający Holonder" to legendarny statek-widmo, który według legendy został przeklęty i musi żeglować po oceanach po wieczność. Ale tak naprawdę "Latający Holender" może być zwykłą fatamorganą.

źródło:Toptenz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty