10 modnych rzeczy, które faktycznie przyszły do nas z przeszłości

Wszystkie chcemy wyglądać stylowo i pięknie, dlatego aktywnie śledzimy trendy w modzie. Projektanci starannie wcielają swoje pomysły w życie, aby zaskoczyć nas i uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Ale wiemy, że moda powtarza się w sposób cykliczny.
10 modnych rzeczy

Chcemy opowiedzieć o modnych akcesoriach i ubraniach, których historia sięga głęboko w przeszłość.

1. Turban, 1970 rok

Turban

Turban prawdopodobnie przyszedł do nas ze Starożytnej Persji. Był nakryciem głowy królów, którzy używali go jako kasku dla jej ukrycia. Na niego mogli wydać od 6 do 20 metrów tkaniny.

Po raz pierwszy żeńskim nakryciem głowy stał się we Francji. Modę na turban wprowadził sam Napoleon. Szczyt popularności tego akcesorium nastąpił w latach 70-tych XX wieku. Projektanci wariowali od niego, a słynne aktorki Greta Garbo, Sophia Loren, Audrey Hepburn demonstrowały go na ekranie.

2. Okulary "kocie oczy" (Cat eye), w latach 1950-1960

kocie oczy

Ten efektowny i elegancki dodatek pojawił się w latach 40-tych i podbił świat mody w 50-tych. Okulary w takim kształcie można było zobaczyć absolutnie wszędzie (w filmach, teledyskach) i na najbardziej znanych kobietach: Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Sophii Loren, Brigitte Bardot.

Nadają się do każdego typu twarzy i przemieniają każdą kobietą we wdzięczną i pewną siebie.

3. Rajstopy ze szwem tzw. fully fashioned, 1940 rok

Rajstopy

We Francji w latach 40-tych pończochy ze szwem tzw. fully fashioned z tyłu stały się uosobieniem kobiecej seksualności. Radzieckie kobiety rysowały takie szwy na rajstopach ołówkiem do oczu. A co zrobić? Wszystkie chcą wyglądać atrakcyjnie!

4. Rękawiczki do łokcia, w latach 1940-1950

Rękawiczki

Ten ciekawy dodatek zaproponował kobietom Christian Dior w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Rękawiczki stały się bardzo popularne dzięki gwiazdom Hollywood. Ich uwielbiały Vivienne Lee, Sarah Bernhardt, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe.

5. Torebka Kelly Hermèsa, 1950 rok

Torebka

Taki model torebki damskiej pojawił się w latach 30-tych, ale uzyskał swoją nazwę — Kelly — tylko 20 lat później. Kiedyś magazyn "Life" opublikował zdjęcia aktorki Grace Kelly, która trzymała przed sobą tę torebkę. Zdjęcie trafiło we wszystkie światowe media. Tak akcesorium zyskało popularność i stało się nosić nazwę słynnej aktorki i księżnej Monako. Torebka Kelly Hermèsa była uznana za punkt odniesienia wykwintnego i lakonicznego stylu.

6. Damski smoking, 1960 rok

smoking

Jako kobiecy strój smoking po raz pierwszy pojawił się na ramionach słynnej aktorki Marlene Dietrich w filmie "Błękitny anioł". Smoking stał się oficjalnie uznanym elementem damskiej garderoby tylko po tym, jak Yves Saint Laurent w latach 60-tych pokazała swoją słynną kolekcję damskich kostiumów w męskim stylu.

6. Spódnica w stylu "New Look", 1940 rok

New Look

"New look" — to nazwa kolekcji Christiana Diora z lat 40-tych, która zrewolucjonizowała powojenną modę. W modę weszła kobieca sylwetka z szeroką spódniczką i wąskim gorsetem, który podkreślał talię, delikatnie ramiona i długie nogi.

7. Kopertówka, 1940 rok

Kopertówka

Pierwszą właścicielką kopertówki była Coco Chanel. Tę małą torebkę jej podarował książę Westminster. W latach 40-tych torebka stała się popularna i znalazła się w garderobach wielu kobiet.

8. Chusta, 1930 rok

Chusta

W Starożytnym Rzymie i Chinach wojownicy nosili chusty na szyi, aby ją chronić. W okresie Renesansu chusta była dodatkiem do kobiecego stroju, była częścią posagu panny młodej. Począwszy od lat 30-tych Dom Mody Hermes zaczął produkować chusteczki regularnie. Po tym jak w modę weszły wysokie upięcia i treski, kobiety stały się wkładać chusty na głowę. W podobny sposób je nosiły Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Jacqueline Kennedy, Grace Kelly.

9. Mini spódniczka, 1960 rok

Mini spódniczka

Mini spódniczki pojawiły się w latach 60-tych, kiedy prawodawcami mody zostali projektanci nowej generacji — bardziej swobodni w swoich poglądach w porównaniu ze swoimi poprzednikami. Projektanci odważyli się pokazać wspaniałe nogi przedstawicielek płci pięknej.

10. Płaszcz Trench Coat 1960 rok

Płaszcz Trench Coat

Trench Coat przeszedł obie wojny światowe, wiernie służył brytyjskiej rodzinie królewskiej i zrobił olśniewającą karierę w Hollywood. Ojcem płaszcza przeciwdeszczowego stał się chemik Charles Mac, któremu udało się wynaleźć gumowany materiał. Po II wojnie światowej te płaszcze stały się super popularne na całym świecie dzięki kinu. Bohaterowie Belmondo i Delona ubrani w płaszcze wcielali pewność siebie i byli tak atrakcyjni w nich, że powojenny sukces płaszczom był zapewniony.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty