10 możliwych scenariuszy końca świata

Ile ludzi, tyle zdań. Tę słynną sentencję można wykorzystać w każdej sytuacji życiowej, zaczynając od tego, że kromka zawsze spada masłem do dołu i kończąc przyczynami Apokalipsy.

1. Apokalipsa przewidziana przez Majów

Apokalipsa

Kapłani Majów mówią, że zakończenie kalendarza Majów nie ma nic wspólnego z końcem świata. 2012 rok, to był bardzo oczekiwany i popularny koniec świata. Kalendarz Majów kończy się na dacie 21.12.2012. Wtedy to miało nastąpić przebiegunowanie Ziemi spowodowane potężnym promieniowaniem elektromagnetycznym Słońca.

2. Uderzenie asteroidy

asteroid

Uderzenie asteroidy w Ziemię skończyłoby się tragicznie. Naukowcy uważają, że asteroida była przyczyną wymarcia dinozaurów. Na ludzkość też może czekać zagłada. Mimo iż nic nie wskazuje na to, żeby takie zdarzenie miało mieć miejsce w najbliższych latach, naukowcy stale obserwują niebo i oceniają szanse obiektów w kosmosie na uderzenie w naszą planetę. Naukowcy obliczyli, że prawdopodobieństwo tego, że w Ziemię uderzy asteroida, wynosi 1:700 tys . Jednak istnieje również możliwość zapobiec temu uderzeniu: za pomocą współczesnych urządzeń można zniszczyć asteroidę, zanim ona uderzy w Ziemię.

3. Epoka lodowcowa

Epoka lodowcowa

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na koniec świata, jaki znamy, nie jest wcale globalne ocieplenie, ale raczej przeraźliwe ekstremalne zimno. Oczywiście w najbliższej przyszłości to nam nie zagraża, jednak następne pokolenia być może będą miały mniej szczęścia.

4. Wojna nuklearna

wojna

Zdaniem naukowców jest to jeden z bardziej prawdopodobnych scenariuszy. Jeżeli dojdzie do wojny nuklearnej o globalnym zasięgu, bez wątpienia umrze zastraszająca liczba ludzi, a promieniowanie doprowadzi do śmierci kolejnych. W przypadku eksplozji nuklearnych o takiej skali w atmosferze odłoży się tyle pyłu oraz dymu, że przez całe miesiące, a nawet lata, do powierzchni Ziemi mogą przestać docierać promienie słoneczne. Na ziemi zapanuje zima, a ekstremalnie niskie temperatury zduszą życie na całej planecie.

5. Katastrofa biotechnologiczna

Katastrofa

Dziś aktywnie przeprowadzane są różne badania i eksperymenty genetyczne. Trudno sobie wyobrazić, co się stanie w wypadku popełnieniu błędu. Niestety naukowcy dotychczas nie mogą z pewnością powiedzieć, że żywność modyfikowana genetycznie w żaden sposób nie wpływa na nasz organizm i nie łączy się z genami ludzkimi, prowokując powstawanie różnych mutacji.

6. Inwazja obcych

Inwazja obcych

Nasza planeta ma wiele zasobów naturalnych, które sprawiają, że jest bardzo atrakcyjna dla kosmitów. Być może będą potrzebowali wodoru, aby zatankować swoje latające pojazdy. W każdym bądź wypadku ludzie nie mogą przewidzieć, czy dojdzie do inwazji kosmitów.

7. Bunt maszyn

Bunt maszyn

Temat zagłady ludzkości zgotowanej przez sztuczną inteligencję od wielu lat spędza sen z powiek największych myślicieli. Wraz z postępującym rozwojem sztucznej inteligencji może dojść do całkowitej utraty kontroli nad nią i buntu. Będzie identyfikować człowieka jako wroga.

8. Masowe obłąkanie

Masowe obłąkanie

Dziś ludzie prowadzą zdrowy tryb życia, uprawiają sport, ale całkowicie zapomnieli o wartościach moralnych. Ciągle wzrasta liczba ludzi, którzy zmagają się z depresją, bezsennością i chcą popełnić samobójstwo, nawet wśród seniorów.

9. Czarne dziury

Czarne dziury

Po przeprowadzeniu spisu, którego celem było policzenie i skatalogowanie czarnych dziur powstałych w eksplozjach masywnych gwiazd, astronomowie doszli do wniosku, że w Drodze Mlecznej znajdują się dziesiątki milionów tych enigmatycznych, ciemnych obiektów. Może jednak zdarzyć się tak, że czarna dziura się przebudzi i zacznie wciągać pobliskie obiekty, w tym m.in. Ziemię.

10. Wybuch Superwulkanu

Wybuch

Wybuch superwulkanów może zniszczyć 99% ludzkości. Według badań, na planecie istnieje około 20 superwulkanów: trzy na terytorium USA (Yellowstone), kaldera dawnego superwulkanu Aira w Japonii, superwulkan Toba, Taupo w Nowej Zelandii. Superwulkany wybuchają z tysiąc razy większą mocą niż zwykle wulkany, a ich zasięg ocenia się na setki, a nawet tysiące kilometrów kwadratowych. W chwili wybuchu kaldery Yellowstone materiał piroklastyczny zostałby wyrzucony do atmosfery na wysokość ok. 330 kilometrów.

Chmura pyłu wulkanicznego rozproszyłaby się w błyskawicznym tempie, na dystansie 1500 kilometrów kwadratowych. W przeciągu następnych kilku godzin większa część Ameryki zostałaby pokryta kilkucentymetrową warstwą pyłu wulkanicznego. Gazy wulkaniczne, po przedostaniu się do atmosfery, stworzyłby barierę dla promieni słonecznych, co doprowadziłoby do gwałtownego oziębienia się klimatu na całej Ziemi, nawet na okres kilku lat. Spowodowałoby to nie tylko klęski nieurodzaju i głodu, ale prawdopodobnie doprowadziłoby do nowej epoki lodowcowej.

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty