10 najbardziej morderczych huraganów noszące ładne imiona

Katrina zniszczyła miasto, a Sandy zabił 182 osoby. Te i inne huragany od czasu do czasu powodują znaczne zniszczenia na całym świecie.

Charley, Barbara, Katrina, Sandy – to nie ludzie, a mordercze huragany. Słowo huragan pochodzi od imienia indiańskiego boga strachu Hurakan. Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s.

1. Huragan "Barbara"

Barbara
Barbara 2
Barbara 3

W 2004 roku huragan uderzył w Meksyk. W wyniku huraganu "Barbara" zginęło kilka osób, mieszkańcy byli pozbawieni dostępu do energii elektrycznej, drogi były nieprzejezdne, około 200 zniszczonych domów.

2. Huragan "Charley"

Charley
Charley 2

W końcu lata 2004 roku ten potężny huragan o męskim imieniu uderzył w Jamajkę, Florydę, Kubę, Południową i Północną Karolinę i Kajmany. Porywy wiatru osiągały 240 km\h. W wyniku huraganu zginęło 27 osób, zniszczył kilkaset domów i gmachów. Straty materialne – 16,3 miliardów dolarów.

3. Huragan "Frances"

Frances
Frances 2

W 2004 roku po huraganie Charlie we Florydę uderzył huragan "Frances". Huragan osiągał szybkość 235 km/godz., a w porywach nawet większą. Doszczętnie spustoszył Florydę.

4. Huragan "Ivan"

Ivan
Ivan 2

Huragan "Ivan" był nazwanym czwartym silniejszym tego typu incydentem w 2004 roku. Spustoszył obszar Karaibów i Zatoki Meksykańskiej, stan Alabamę w USA i wyspy Grenady. Na terytorium USA spowodował 117 tornado. Straty materialne – 18 miliardów dolarów.

5. Huragan "Katrina"

Katrina
Katrina 2
Katrina 3

Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne – 125 miliardów dolarów. Światowa organizacja meteorologiczna na zawsze usunęła imię Katrina ze swojej listy imion dla każdego akwenu, ponieważ nazwy, które nadano wcześniej szczególnie niszczycielskim i tragicznym zjawisk zastępuje się innym imieniem na tę samą literę.

6. Huragan "Rita"

Rita
Rita 2
Rita 3

Huragan "Rita" uderzył we Florydę miesiąc po huraganie Katrina. Przez pewien czas był trzecim najsilniejszym (według ciśnienia) huraganem zanotowanym w historii Stanów Zjednoczonych i w związku z tym obawiano się, że wywoła katastrofalne zniszczenia, porównywalne do tych spowodowanych przez huragan Katrina miesiąc wcześniej. Jednak przed uderzeniem w ląd huragan osłabł do kategorii 3.

7. Huragan "Wilma"

Wilma
Wilma 2

Huragan "Wilma" – potężny cyklon tropikalny, 13. huragan na Oceanie Atlantyckim w ciągu sześciu miesięcy 2005 roku. Był również czwartym huraganem w tym sezonie, któremu przypisano najwyższą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Największe spustoszenie huragan poczynił na Kubie, w stanie Jukatan, we Florydzie. W wyniku huraganu zginęło 62 osoby. Zniszczenia wyniosły ponad 29 miliardów dolarów.

8. Huragan "Beatrice"

Beatrice
Beatrice 2

Huragan "Beatrice" uderzył w Meksyk. Huragan osiągał szybkość 150 km/godz. W Acapulco domy i plaży znalazły się pod wodą.

9. Huragan "Ike"

Ike
Ike 2

"Ike" to dziewiąty sztorm z nazwą własną, piąty huragan i trzeci duży huragan na Atlantyku w roku 2008. On szybko wzrósł w sile do IV kategorii w ciągu zaledwie trzech godzin. Porywy wiatru osiągały 135 km\h. W połowie dnia wiatr osiągał 57 km\h, więc huragan osłabł do III kategorii. Straty materialne – 30 miliardów dolarów.

10. Huragan "Sandy"

Sandy
Sandy 2
Sandy 3

Huragan przemieszczał się wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Spowodował znaczne zniszczenia na Karaibach. Porywy wiatru osiągały 175 km\h, w wyniku huraganu zginęło 832 osoby, straty materialne – 50 mld dolarów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty