10 najbardziej znanych przypadków rozdwojenia osobowości

Osobowość mnoga to potocznie rozdwojenie jaźni – bardzo rzadka choroba psychiczna, która zalicza się do zaburzeń dysocjacyjnych tożsamości.

Zaburzenie to charakteryzuje obecność u jednego człowieka co najmniej dwóch niezależnych i różniących się od siebie osobowości, które naprzemiennie wpływają na zachowanie chorego.

Najczęściej przyczyną rozdwojenia jaźni są głębokie urazy z dzieciństwa (np. gwałt, wykorzystanie seksualne, maltretowanie). W pewnym momencie może dojść do zepchnięcia traumatycznych przeżyć w podświadomość, z których z czasem może powstać odrębna tożsamość. Nauka miała do czynienia z wypadkami, gdy w jednym człowieku pojawiało się do dziesięciu odrębnych osobowości. Warto wiedzieć, że osobowości te zwykle drastycznie różnią się między sobą pod względem charakteru i nie tylko. Inny mogą mieć także wiek, płeć, iloraz inteligencji, a nawet preferencje seksualne. Osobowość podstawowa najczęściej nie jest świadoma istnienia tych innych osobowości.

Juanita Maxwell

Juanita Maxwell

W 1979 roku w hotelu w małym miasteczku w USA Fort Myers zamordowano staruszkę. Podejrzana o zabójstwo pokojówka Juanita Maxwell została aresztowana. Kobieta nie przyznawała się do popełnionej zbrodni, jednak w wyniku badań medycznych lekarze doszli do wniosku, że Juanita ma rozdwojenie jaźni. W jej ciele żyło 6 osobowości, jedna z nich to Wanda Weston, która popełniła zbrodnię. W czasie rozprawy sądowej prawnikom udało się stworzyć sytuację, dzięki której ujawniła się ta okrutna osobowość. Na oczach sędzi skromna i mało mówiąca Juanita przemieniła się w agresywną Wandę Weston, która z zadowoleniem opowiedziała, w jaki sposób została zamordowana staruszka. Przestępczyni okazała się w szpitalu psychiatrycznym.

Herschel Walker

Herschel Walker

Znany gracz futbolu amerykańskiego w dzieciństwie miał problemy ze zbędną wagą. Wtedy to właśnie w tłuściutkim Herschelu zamieszkało dwie osobowości – "wojownik", który zdobywał sukcesy sportowe i "bohater", który bawił się na imprezach. Dopiero po upływie wielu lat, zmęczony chaosem we własnej głowie, Herschel udał się do lekarzy.

Chris Sizemore

Chris Sizemore

W 1953 roku ukazał się film "Trzy oblicza Ewy". Oparty jest na realnej historii Chris Sizemore – kobiety, w której żyły 22 osobowości. Pierwsze zaburzenia Chris zauważyła jeszcze w dzieciństwie, gdy zrozumiała, że w jej ciele obecne są kilka dziewczynek. Jednak do lekarzy Chris udała się dopiero w wieku dorosłym, gdy jedna z osobowości chciała zabić jej maleńką córkę. Po wieloletnim leczeniu kobiecie udało się pozbyć tych osobowości:

"Najtrudniejsze w moim powrocie do zdrowia – to ciągłe uczucie samotności. W mojej głowie nagle zrobiło się cicho. Tam więcej nikogo nie było. Myślałam, że zabiłam siebie. Potrzebowałam około roku, aby zrozumieć, że te osobowości – to nie ja, a zaraz właściwa pora, aby poznać siebie samą".

Shirley Mason

Shirley Mason

Na podstawie historii Shirley Mason powstał film "Sybil". Shirley była wykładowcą na uniwersytecie. Pewnego razu ona udała się do psychiatry Cornelii Wilbur, skarżąc się na złe samopoczucie, amnezję. Lekarz zdiagnozowała kobiecie rozdwojenie jaźni. Pierwsza osobowość w głowie dziewczyny pojawiła się jeszcze w wieku trzech lat na skutek okrutnych znęcań chorej na schizofrenię matkę. Po wieloletnim leczeniu lekarzowi udało się zintegrować 16 osobowości w jedną. W ciągu całego życia Shirley zażywała specjalne leki. Zmarła w 1998 roku na raka piersi.

Obecnie lekarze uważają, że Cornelia mogła przekonać swoją pacjentkę, że ma ona rozdwojenie jaźni i cała ta historia jest zmyślona.

Mary Reynolds

Mary Reynolds

1811 rok. Anglia. 19-letnia Mary Reynolds chciała poczytać sobie książkę na samotności w polu. Po upływie kilku godzin znaleziono ją nieprzytomną. Gdy dziewczyna się ocknęła, ona miała amnezję, straciła wzrok i słuch i nie potrafiła czytać. Po upływie jakiegoś czasu odzyskała słuch, wzrok, pamięć, ale jej charakter całkowicie się zmienił. Przed tym była skromną i skłonną do depresji dziewczyną, natomiast przemieniła się w dowcipną, wesołą kobietę. Po 5 miesiącach znowu się przemieniła w skromną, ale nie na długo, niebawem znowu to była wesoła i energiczna kobieta. W taki oto sposób naprzemiennie w ciągu 15 lat zmieniał się jej charakter. W końcu skromna Mary zniknęła na zawsze.

Karen Overhill

Karen Overhill

29-letnia Karen Overhill udała się do psychiatry w Chicago Richarda Bayera. Skarżyła się na bóle głowy, depresje, amnezję. Po jakimś czasie lekarz zrozumiał, że w jego pacjentce żyje 17 różnych osobowości. Wśród nich – 2-letnia Karen, czarnoskóry nastolatek Jensen i 34-letni ksiądz Holden. Każda z tych osobowości miała własny głos, charakter, umiejętności, styl zachowania. Na przykład tylko jedna z osobowości umiała jeździć samochodem, dlatego wszystkie inne musiały cierpliwie czekać, gdy ona ich gdzieś odwiezie. Niektóre z nich były leworęczne, inne praworęczne.

Okazało się, że w dzieciństwie ojciec i dziadek Karen gwałcili ją. Później proponowali ją za pieniądze innym mężczyznom. Aby jakoś poradzić sobie z tym horrorem, Karen stworzyła wirtualnych przyjaciół, którzy pomagali jej poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Lekarz Bayer leczył Karen ponad 20 lat, w końcu jemu udało się zintegrować wszystkie osobowości w jedną.

Kim Noble

Kim Noble

Artystka z Wielkiej Brytanii Kim Noble skończyła 57 lat. W ciągu całego życia cierpi na rozdwojenie jaźni. W głowie kobiety mieszka 20 osobowości – maleńki chłopak Diabalus, który zna język łaciński, dziewczynka Judy, która ma anoreksję, 12-letnia Ria, która stwarza w głowie okropne sceny gwałtu... Każda osobowość może się pojawić w dowolnym momencie, zazwyczaj codziennie w głowie Kim pojawia się 3-4 osobowości.

"Czasami przebieram się 4-5 razy dziennie. Czasami otwieram szafę i widzę rzeczy, których nie kupowałam lub dostaję pizzę, której nie zamawiałam. Mogę siedząc na kanapie, po jakimś czasie zrozumieć, że jadę samochodem, ale nie wiem dokąd i po co".

Lekarze obserwują kobietę już od kilku lat, ale na razie nie mogą jej pomóc. Kobieta ma córkę Emmy, która przyzwyczaiła się do dziwnego zachowania swojej matki. Kim nie wie, kim jest ojciec dziewczynki, nie pamięta okresu ciąży i porodu. Wszystkie jej osobowości dobrze traktują Emmy.

Estelle la Gardi

Estelle la Gardi

Ten unikatowy przypadek był opisany przez francuskiego psychiatrę Antoine Despins w 1840 roku. Jego 11-letnia pacjentka Estelle cierpiała z powodu okrutnego bólu. Była sparaliżowana.

Po przeprowadzonym leczeniu Estelle czas od czasu wpadała w stan hipnotyczny. W tym stanie ona biegała, pływała. Następnie dziewczynka znowu się przemieniała w sparaliżowaną. Estelle prosiła otaczających współczuć pierwszej i spełniać jej zachcianki. Po jakimś czasie stan dziewczynki się poprawił i ona została wypisana. Despins uważał, że taki stan był spowodowany stosowaniem magnetoterapii.

Billy Milligan

Billy Milligan

Unikalny przypadek Billy Milligana został opisany w książce Daniela Keyesa "Człowiek o 24 twarzach". W 1977 roku Billy trafił do więzienia za gwałt i napaść z bronią w ręku. W trakcie badań psychiatrycznych psycholog stwierdził u oskarżonego wielorakość osobowości. Wewnątrz Billy'ego Milligana zgromadziło się bowiem aż 24 osobowości i każda z nich żyła swym unikalnym życiem. Jedną z tych osobowości była 19-letnia lesbijka Adalana, która dokonywała tych gwałtów.

Po długich rozprawach sądowych Billy Milligan wylądował w szpitalu psychiatrycznym, w którym spędził 10 lat. Później był wypuszczony na wolność, zmarł w 2014 roku w domu opieki w wieku 59 lat.

Truddi Chase

Truddi Chase

W dzieciństwie z Truddi Chase z Nowego Jorku znęcali się jej matka i ojczym. Aby jakoś poradzić sobie z okropną realnością, dziewczynka stworzyła w swojej głowie ogromną ilość nowych osobowości, które przechowywały różne wspomnienia. Na przykład Czarna Cathryn przechowywała wspomnienia wypełnione agresją, a wspomnienia innej osobowości, Królika, były wypełnione bólem... Truddi Chase zdobyła popularność po opublikowaniu swojej książki "When Rabbit Howls" i po udziale w talk show Oprah Winfrey.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty