10 najbardziej znanych w świecie obrazów

Wśród milionów najpiękniejszych obrazów istnieje niewielka liczba tych, które się wyróżniają, tworzą historię. Jest to swego rodzaju kategoria wybranych obrazów. Znają je wszyscy.

To arcydzieła, które pozna zarówno dziecko, jak i dorosły. To dzieła sztuki, na których widok wielu ludzi znajdzie odpowiedzi na najważniejsze pytania. To jest coś, co zachowa się w pamięci ludzi jeszcze na długie wieki. Chcesz dotknąć piękna, wypełnić swój dzień inspiracją? Wtedy do przodu!

1. "Mona Lisa" Leonardo da Vinci

Mona Lisa

Jest to jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie, znajdujący się w Luwrze we Francji. Ponadto portret Giocondy jest uważany za wzór gatunku portretowego epoki włoskiego Renesansu. Do tej pory tysiące koneserów są zafascynowani czarującym uśmiechem kobiety, przedstawionej na obrazie, i nikt nie może rozwikłać zagadki jej uśmiechu, nikt nie jest w stanie zrozumieć, o czym myśli "Gioconda".

2. "Ostatnia wieczerza" Leonardo da Vinci

Ostatnia wieczerza

Mimo, że to jest nie płótno, a malowidło ścienne, "Ostatnia wieczerza" zasługuje na miejsce na tej liście. Fresk, stworzony przez geniusza Leonarda da Vinci, znajduje się w średniowiecznym kościele Santa Maria delle Grazie, w zachodniej części Mediolanu. Każdy wie, że obraz przedstawia główną tajemnicę wiary chrześcijańskiej – Eucharystię. Przy okazji, jeśli będziesz w Mediolanie, koniecznie zajrzyj do tego kościoła, jednej z głównych atrakcji miasta.

3. "Stworzenie Adama", Michała Anioła

Stworzenie Adama

To też fresk. Został stworzony w 1511 roku i poświęcony tematom Księgi Rodzaju. Jak widać, na nim Michał Anioł przedstawił proces tworzenia człowieka przez Boga. Warto przytoczyć tu cytat z Pisma Świętego: "I stworzył Bóg człowieka na obraz Swój". "Stworzenie Adama" zdobi sufit Kaplicy Sykstyńskiej, która znajduje się w Watykanie.

4. "Gwiaździsta noc" Vincenta Van Gogha

Gwiaździsta noc

Słynny na cały świat obraz uważany jest za jedno z najlepszych dzieł holenderskiego artysty. Ponadto jest to jedno z wielkich dzieł malarstwa zachodniego. Do tej pory jest częścią stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Wiesz, że Van Gogh pisał do brata Theo w sprawie przyszłego dzieła? "Ja wciąż potrzebuję religii. Dlatego w nocy wyszedłem z domu i zacząłem malować gwiazdy" – ze smutkiem pisał artysta.

5. "Krzyk", Edward Munch

Krzyk

Obraz powstał w okresie między 1893 a 1910 rokiem. Należy do pędzla znanego norweskiego malarza ekspresjonisty Edwarda Muncha. Oczywiście, wiele osób jest przerażonych tym płótnem. Głównym tematem obrazu jest samotność, rozpacz i alienacja. Kto wie, czy mógł Munch widzieć przyszłość, ale "Krzyk" jakby ostrzegał ludzkość przed nadchodzącymi kataklizmami (katastrofami ekologicznymi, wojnami światowymi, rządami dyktatorskimi).

6. "Trwałość pamięci" Salvador Dali

Trwałość pamięci

A to jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dali. Teraz on, jak i "Gwiaździsta noc" Van Gogha, znajduje się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Co ciekawe, jak powiadają, malowaniu dzieła sprzyjały skojarzenia, które występowały u hiszpańskiego malarza na widok sera topionego, ale poza tym, do tworzenia tego obrazu Dali inspirowała teoria względności, sformułowana przez Alberta Einsteina.

7. "Dziewczyna z perłą albo Dziewczyna w perłowych kolczykach", Jan Vermeer

Dziewczyna z perłą

Uważa się, że na obrazie może być przedstawiona córka artysty, Maria. To dzieło sztuki nazywane jest także holenderską Moną Lisą. Czy wiesz, że początkowo płótno zatytułowane było "Dziewczyna w turbanie"? I jak ci się podoba, że współczesni badacze kwestionują fakt, że na zdjęciu widać kolczyk z prawdziwymi perłami? Nie jest wykluczone, że jest to fałszywa perła wykonana z masy perłowej lub szkła weneckiego. Zresztą, od tego piękno obrazu nie maleje.

8. "Straż nocna", Rembrandt Van Rijn

Straż nocna

Uważany jest za najbardziej tajemniczy obraz holenderskiego malarza. Został namalowany w 1642 roku i początkowo nazywał się "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha". To arcydzieło zostało stworzone na zlecenie Bractwa Strzeleckiego. Rembrandt jest jednym z niewielu artystów, któremu udało się mistrzowsko oddać wrażenie ruchu w obrazie (przyjrzyj się: tutaj nawet ubrania bohaterów są w ruchu). Na dzień dzisiejszy "Straż nocna" jest przechowywana w Muzeum Narodowym w Amsterdamie.

9. "Autoportret bez brody", Vincent Van Gogh

Autoportret

Chociaż Van Gogh namalował wiele portretów samego siebie, ten jest z pewnością najbardziej znany, ponieważ jest to jego ostatni autoportret i jedna z niewielu prac, która przedstawia go bez brody. Ten portret jest jednym z najdroższych obrazów w historii. Został sprzedany za $71,5 mln w 1998 roku, a teraz jest częścią prywatnej kolekcji.

10. "Guernica", Pablo Picasso

Guernica

W maju 1937 roku powstał obraz, namalowany w czarno-białej tonacji w stylu kubizmu. Inspiracją do namalowania obrazu była tragedia mieszkańców Guerniki – bombardowanie hiszpańskiego miasta w kraju Basków. Obraz ten w niezwykły sposób opowiadała o okropnościach wojny. A na Wystawie Światowej w Paryżu w chwili przedstawienia dzieła szerokiej publiczności hiszpański i francuski artysta Picasso zamiast podziwiających spojrzeń zobaczył plecy ludzi, którzy nie spodziewali się, że im będzie pokazane coś podobnego. Mało tego, autor "Guernici" spotkał się z druzgocącą krytyką, która dostrzegła w obrazie akt propagandy. A kiedy w 1940 roku do artysty przyszedł agent Gestapo, na widok obrazu nazista zapytał: "To pan zrobił?". W odpowiedzi usłyszał: "Nie, wy to zrobiliście”.

źródło:10mosttoday
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty