10 najdziwniejszych zakazów zagranicznych kurortów

Planując wakacje na zagranicznym kurorcie, warto nie tylko zapoznać się z najlepszymi ofertami biur podróży, ale także poznać zakazy, obowiązujące w innych krajach. Wiedziałeś, że w niektórych państwach nie wolno budować zamków z piasku na plaży albo robić selfie?

Letnie wakacje kojarzą nam się z relaksem, słoneczkiem, ciepłą wodą, a nie z czytaniem ustaw prawnych. Jednak warto to zrobić, jeśli nie chcesz zapłacić wysoką grzywnę czy wylądować w więzieniu.

1. Opalanie topless wyłącznie dla pięknych pań

opalanie

We włoskim miasteczku Tropea, co leży na południu kraju, w 1982 roku wprowadzono zakaz, który dziś można śmiało nazwać dyskryminacyjnym. Kobieta, która nie ma idealnego ciała, nie może się opalać topless.

Opalać się topless mogą wyłącznie młode, piękne panie, które śmiało mogą pozować na okładki modnych magazynów. Na szczęście władze miejskie dotychczas nie ustaliły wysokości mandatu za złamanie tego dość dziwnego zakazu oraz nie powołali żadnego organu, który by kontrolował jego przestrzeganie.

2. Budowanie zamków z piasku

morze

Hiszpańska Majorka i filipińska wyspa Boracay wprowadzili zakaz budowania zamków z piasku. Za złamanie zakazu obowiązuje mandat w wysokości 100 Euro. Władze wysp uważają, że zamki negatywnie wpływają na ogólną estetykę plaż, a jeśli niejednokrotnie złamiesz zakaz, to możesz nawet wylądować w więzieniu.

3. Przeklinanie

przyjaciele

Myrtle Beach w Południowej Karolinie (USA) – miasto wyłącznie dla uprzejmych osób! Władze miasta wprowadziły zakaz przeklinania na plaży, dzięki czemu tylko w roku 2018 do budżetu miejskiego wpłynęło 22 tys. dolarów, pochodzących z mandatów za przeklinanie. Uchwalono odpowiednią ustawę, na podstawie której niecenzuralne słowa traktuje się jako zakłócenie porządku publicznego. Ogłoszenia o następującej treści można zobaczyć na plaży: "Nawołujemy wszystkich do przestrzegania zakazu i traktowania innych z szacunkiem, na który zasługują".

4. Tatuaże

tatu

W Japonii mogą ci zakazać wstępu na plażę, jeśli masz na ciele tatuaże. Chociaż jeszcze w 1948 roku oficjalnie zlikwidowano zakaz robienia tatuaży, jednak mieszkańcy Japonii doskonale wiedzą, że kiedyś tatuaże mieli na ciele wyłącznie członkowie yakuzy (japońska grupa przestępcza). W XVII wieku w Japonii czynność tatuowania stosowano do piętnowania przestępców.

5. Selfie na tle samolotu

samolot

W prowincji Phuket (Tajlandia) największą popularnością cieszy się plaża Mai Khao. Ludzie przychodzą tu nie tylko, aby się opalać, ale również po to, by podziwiać samoloty, które lądują na miejscowym lotnisku. Większość turystów oczywiście chce sobie zrobić selfie na tle samolotu, ale nie warto tego robić, bo możesz nie tylko wylądować w więzieniu. Od marca 2019 roku za robienie selfie na tle samolotu przewidziana jest kara śmierci.

Władze prowincji uważają, że błysk, emitowany przez lampę błyskową, może być przyczyną katastrofy samolotu. Zwłaszcza jeśli chodzi o nocne rejsy, piloci których narzekają na to, że częste błyski je dosłownie oślepiają.

6. Napisy na piasku

piasek

Władze japońskiego miasta Tottori uważają, że piaszczyste wydma są największą atrakcją ich miasta, więc zakazali umieszczania jakichkolwiek napisów na nich. Zważając na to, że wydma powstały ponad 100 000 lat temu, nie ma nic dziwnego w tym, że władze Tottori dokładnie je chronią.

7. Zbieranie otoczaka

kamienie

W angielskim hrabstwie Kornwalia władze zakazały turystom zabierania otoczaka z plaży na pamiątkę. Za złamanie zakazu obowiązuje mandat w wysokości 1,5 tys. dolarów.

Władze hrabstwa wprowadzili taki zakaz z myślą o Matce Naturze. Brzeg morski, pozbawiony otoczaka, szybciej ulega erozji, więc jeśli każdy będzie chciał zabrać ze sobą cząsteczkę plaży na pamiątkę, to niebawem one znikną z powierzchni ziemi. Pewien turysta przyłapany na tym, że zabrał ze sobą otoczak z plaży w Kornwalii, został wyprowadzony z samolotu i zmuszony do zwrotu kamyczków na plażę.

8. Używanie ręczników

odpoczynek

Włochy słyną z dziwnych zakazów plażowych. Na plaży La Peloza (Sardynia) nie można się opalać na ręczniku. Każdy plażowicz jest zobowiązany do wykupienia leżaka albo maty bambusowej.

Na matę możesz położyć ręcznik. Zakaz obowiązuje jedynie piasku, który pozostaje na ręcznikach plażowiczów, który oni zabierają ze sobą, co wyrządza ogromną krzywdę środowisku.

9. Handel obnośny

lato

Kolejny zakaz, obowiązujący we Włoszech. Istnieje ogólnokrajowa ustawa, która się nazywa "Bezpieczne plaże". Na mocy tej ustawy obowiązuje zakaz uprawiania handlu obnośnego na plażach włoskich. Żadnych okularów przeciwsłonecznych, przekąsek, napojów, masażu.

10. Nie wolno fotografować innych ludzi

foto

W Australii i Południowej Korei możesz robić sobie selfie na plaży, ale musisz uważać na to, aby obca osoba nie znalazła się na drugim planie twojej fotki. Surowa kara przewidziana jest za fotografowanie kobiet, opalających się topless. W Australii na miłośników kobiecych piersi czeka deportacja.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty