10 najfajniejszych wind, które są lepsze od każdej atrakcji

Nie myśl, że dziś ciebie już nie ma czym zaskoczyć. Pokażemy takie windy, od których zapiera dech w piersiach. A niektóre z nich będą bardziej interesujące niż roller coaster.

Kiedyś windy były cudem techniki, można ich nazwać rewolucją w przemyśle maszynowym. W dawnych czasach nie każdy obywatel miał okazję do przejażdżki windą. Ale współcześni ludzie przyzwyczaili się do istnienia takich mechanizmów. Są w domach, lotniskach, hotelach i centrach handlowych. Lecz ewolucja windy nie stała w miejscu.

1. Realistyczne 3D graffiti w windzie

graffiti

Stoisz rano, czekasz na windę, a tu drzwi się otwierają i nagle otchłań. To jest adrenalina! I nawet kiedy już zrozumiesz, że jest to obraz, nadal będziesz skulony w kącie, a może na wszelki wypadek pieszo pójdziesz na schodach.

2. Zabytkowa winda

stary

Najstarsze i pierwsze windy w luksusowych domach teraz przypominają prawdziwą atrakcję, a za przejazd w niektórych z nich nawet trzeba zapłacić. Czy nie zabawne?

3. Winda Stu Smoków lub Baylong

malunek

Chiny nie przestają zadziwiać swoją pomysłowością. Jak ci się podoba ta najwyższa na świecie, swobodnie poruszająca się po stromej skale winda? Podnosi turystów na 360 metrów wysokości, kabiny są jednopiętrowe i mogą pomieścić do 50 osób. Ten kompleks elektrohydrauliczny składa się z trzech takich wind o łącznej maksymalnej masie ładowności 3750 kg. Lepsza niż niektóre atrakcje w Disneylandzie.

4. Winda Santa Jousta

ulica

Ta winda jest atrakcją Lizbony. Została zbudowana przez słynnego portugalskiego architekta Raula Mesniera du Ponsara w 1901 roku. Winda może pomieścić do 20 osób i wspiąć się na trzydziestometrową wysokość do punktu widokowego, skąd roztacza się wspaniały widok, jak z diabelskiego młyna. Przy okazji, dojazd windą do tej pory jest bezpłatny, ale aby wspiąć się dalej na taras widokowy, do którego od windy prowadzą spiralne schody, trzeba zapłacić 1,5 euro.

5. Winda wieżowca

modny

Niektóre windy w wieżowcach mogą być bardzo interesujące, na przykład, jak ta panoramiczna szybka winda. Kiedy jedziesz nią, wydaje się, że po prostu fruniesz w powietrzu.

6. Winda w samolocie Ił 86

samolot

Kto by pomyślał, że w samolocie może być winda? Tak, w najsłynniejszym pierwszym radzieckim pasażerskim samolocie szerokokadłubowym była winda. Była przeznaczona do transportu pojemników z produktami i gotowego jedzenia z dolnego pokładu. Tam może się zmieścić mężczyzna średniej budowy ciała. Pomimo upływu lat, ta winda działa do dziś i jest w pełni funkcjonalna. Natomiast sam samolot swoje już odsłużył i obecnie jest w trakcie rekonstrukcji. W nim planuje się zrobić prawdziwe muzeum.

7. Winda w akwarium AquaDom, Niemcy

aqua

Akwarium AquaDom ma średnicę 11 metrów i znajduje się w Berlinie, w hotelu Radisson SAS Hotel. Jadąc nią, można podziwiać morską faunę i florę w akwarium. Aby utrzymywać takie piękno, trzeba ponad 900 tys. litrów morskiej wody, 8 kg na dobę karmy dla mieszkańców akwarium i kilka nurków do pracy w nim.

8. Winda Hammetschwand

rzeka

Jeszcze jedna winda na stromej skale, ale teraz już w Europie. W Szwajcarii w ośrodku Burgenstock w Alpach znajduje się elegancka winda, która łączy górską ścieżkę z platformą widokową na szczycie. Widać stąd wspaniały krajobraz Alp i jezioro Czterech kantonów. Oczywiście, znajdowanie się w tej windzie i wspinanie się na niej – to ekscytująca przygoda. Konstrukcja ma wysokość prawie 120 metrów, a podnosi pasażerów w zaledwie 50 sekund. I co najciekawsze, ten wyciąg został zbudowany jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, a dokładniej w 1872 roku i do tej pory cieszy turystą dobrą pracą. A maszynownia tej budowli znajduje się wewnątrz skały.

9. Winda SkyView

SkyView

Szwecja też ma się czym pochwalić. W Sztokholmie znajduje się największa sferyczna konstrukcja na świecie Stockholm Globe Arena, w jej południowej części znajdują się dwie windy gondole, nazwane SkyView. Mają również kulisty kształt i wykonane są z wytrzymałego szkła. Winda podnosi 16 turystów na dach areny, gdzie można podziwiać panoramę miasta. Dla wielu turystów i lokalnych mieszkańców ta winda stała się prawdziwą atrakcją, dlatego codziennie przychodzą przejechać się na niej setki ludzi.

10. Winda na wieży Eiffla

lift

Oczywiście, warto wspomnieć także o Francji, a dokładniej o wieży Eiffla z windami. Ona jest najbardziej popularną atrakcją turystyczną świata. Według statystyk, wieżę odwiedza około 6 mln osób rocznie. Windy na niej zostały zainstalowane ponad 110 lat temu dla wygody turystów, jest ich tam pięć. Turystów wprawia w zachwyt już sama podróż na windzie, to jeszcze jedna z atrakcji wieży Eiffla.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty