10 najkrócej żyjących zwierząt świata

Świat zwierząt jest bardzo różnorodny, ciekawy i fascynujący. Wiedziałeś, że przedstawiciele niektórych gatunków praktycznie się nie starzeją. Jednak są również zwierzęta, które żyją bardzo krótko.

W niniejszym zestawieniu zwierzęta, które żyją najkrócej. Na pewno będziesz zaskoczony, kiedy się dowiesz ile żyją.

1. Jętki (jacica). Długość życia: 24 godziny.

Jętki

Najkrócej żyjący owad na świecie: jacica. Dorosły osobnik żyje jeden dzień i ma tylko jeden cel – złożyć jaja. Po przeobrażeniu dojrzałe samce jętek zbierają się w gromady (roje) i odbywają kopulację z samicą, po czym giną.

2. Brzuchorzęski. Długość życia: 3 dni.

Brzuchorzęski

Brzuchorzęski zamieszkują oceany oraz zbiorniki słodkowodne na całym świecie. Są to zwierzęta bezkręgowe o długości do 3 mm. Większość tych bezkręgowców można odnaleźć w mule dennym oceanów i rzek. Zwierzęta te są obojnacze, co oznacza, że każdy osobnik posiada zarówno organy rozrodcze męskie, jak i żeńskie. Niektóre mogą rozmnażać się bez udziału samców.

3. Pszczoła miodna. Długość życia: 4 tygodnie.

Pszczoła miodna

Pszczoły miodne charakteryzuje bardzo pracowite i krótkie życie – 4 tygodnie. Robotnice pszczoły miodnej stanowią trzon rodziny pszczelej i wykonują wszystkie prace ulowe. Zajmuje się także pilnowaniem ula, więc jeśli ktoś zaatakuje ul, ona go żądli, zostawiając żądło w ciele, po czym umiera.

4. Furcifer labordi. Długość życia: 1 rok.

Furcifer labordi

Furcifer labordi jest endemitem Madagaskaru. Wszystkie młode wykluwają się równocześnie z jaj w listopadzie, w ciągu około siedmiu tygodni osiągają dojrzałość płciową i przystępują do rozrodu (luty-marzec), a wkrótce po złożeniu jaj umierają.

5. Rudzik. Długość życia: 1-2 lata.

Rudzik

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków małego ptaka w Europie. Rudzik pięknie śpiewa wiosną w parkach i lasach. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Samica składa 3–6 jaj, które wysiaduje przez okres 13 do 14 dni, po czym pisklęta opuszczają gniazda.

6. Ośmiornica. Długość życia: 1-2 lata (na wolności).

Ośmiornica

Ośmiornice należą do najinteligentniejszych bezkręgowców. Długość życia ośmiornicy wynosi rok albo dwa. Samica ośmiornicy przymocowuje sznury zapłodnionych jaj (w sumie od 10000 do 50000) do skał, gdzie strzeże ich i opiekuje się nimi przed około 4-5 miesięcy, nim wyklują się młode. Samica nie spożywa pożywienia w czasie opieki nad jajami i niedługo później ginie.

7. Chomik. Długość życia: 2-4 lata.

Chomik

Wielu rodziców chętnie kupuje chomików dla swoich dzieci. Gryzonie żyją około 2-4 lat, jednak w ciągu swego krótkiego życia darują nam wiele niezapomnianych momentów i emocji. Rozmnażanie chomików jest bardzo proste i szybkie, co pozwala im przetrwać w tym okrutnym świecie. Ciąża u chomików trwa 16 dni.

8. Jeż. Długość życia: 3-5 lat (w naturze).

Jeż

Jeż żyje na wolności od 3 do 5 lat. Długość głowy i tułowia jeża wynosi około 25 centymetrów. Zimą jeże zapadają w sen zimowy, a po przebudzeniu intensywnie żerują i bardzo dużo piją. Samiec spotyka się z samicą tylko podczas zalotów i kopulacji w celu rozmnożenia. U jeży ciąża trwa ok. 35 dni. Samice rodzą zwykle od 4 do 6 młodych. Jeżyki zaczynają opuszczać gniazdo po miesiącu.

9. Tygrys. Długość życia: 8-10 lat (na wolności).

Tygrys

Długość życia tygrysów: 8-10 lat na wolności, chociaż niektóre osobniki żyją nawet 20 lat. W niewoli tygrysy żyją około 16-18 lat. Na skutek niszczycielskiej działalności człowieka populacja tygrysów z roku na rok staje się coraz uboższa. Przyczynia się do tego przede wszystkim kłusownictwo.

10. Wilczarz irlandzki. Długość życia: od 6 do 10 lat.

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki należy do największych psów. Psy tej rasy osiągają wysokość do siedmiu stóp (2 metry). W niewoli długość życia wilczarzy irlandzkich wynosi średnio 7 lat. Za główną przyczynę krótkiego życia psów tej rasy uznaje się mało aktywny tryb życia, ponieważ początkowo Irlandczycy hodowali je na psów myśliwskich.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty