10 najlepszych produktów, wzmacniających stawy

Kondycja układu nośnego i motorycznego człowieka zależy od tego, co jemy. Dieta powinna być zbilansowana i funkcjonalna, aby dostarczać chrząstce stawowej i narządom ruchu wszystkie niezbędne substancje.

Każdy z nas powinien dbać o swoje stawy, nawet jeśli nie bolą, gdyż profilaktyka pomaga zapobiegać różnym groźnym chorobom. Ruch bez bólu – marzenie osób, które cierpią z powodu zapalenia stawów.

Niektóre produkty zapobiegają stanom zapalnym i bólom stawów, a jeśli na razie nic cię nie boli, to pomogą zapobiec w przyszłości pojawieniu się uszkodzeń chrząstki. W niniejszym zestawieniu produkty dla stawów.

1. Oliwa z oliwek

olej

Włączenie oliwy z oliwek z do swojej diety pomoże pozbyć się zapalenia chrząstki, gdyż jest ona bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że spożywanie oliwy z oliwek w połączeniu z witaminą D chroni chrząstkę stawową przed zwyrodnieniem. Oliwa z oliwek najlepiej się nadaje do sałatek, gdyż podnoszona do zbyt wysokiej temperatury (powyżej 180 stopni), traci swoje cenne składniki i wytwarza toksyczne związki.

2. Ryby

ryba

Makrela, tuńczyk, śledź, sardynka, łosoś, czarny i czerwony kawior są bogatym źródłem kwasów Omega-3, które dbają o elastyczność chrząstki stawowej, zapobiegając jej zwyrodnieniu. Na dodatek są składnikami budulcowymi mazi stawowej oraz stawów.

Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów naukowcy doszli do wniosku, że włączenie tranu do diety łagodzi bóle stawów, spowodowane artrozą oraz pomaga zapobiegać sztywności stawów rano.

3. Żelatyna

jedzenie

Żelatyna jest prawdziwym sprzymierzeńcem w walce o zdrowe stawy. Jest bogatym źródłem kolagenu, który wzmacnia i regeneruje tkankę łączną, chrząstkę stawową oraz stawy. Żelatyna, jeśli chodzi o konsystencję i skład, jest bardzo podobna do mazi stawowej.

Żelatyna jest białkiem zwierzęcym produkowanym z kolagenu, pochodzącym z kości, skóry i skórek oraz ścięgien zwierząt. Żelatyna nie tylko zawiera kolagen, lecz także pobudza organizm do jego produkcji. Żelatynę najczęściej dodajemy do deserów, galaretek, ryby w galaretce.

4. Produkty, które są bogatym źródłem wapnia

mleko

Naturalny jogurt, kefir, ser biały, ser żółty są bogatym źródłem wapnia oraz dobrych bakterii, więc zapobiegają stanom zapalnym i bólom stawów, a czasami nawet je leczą. Nabiał jest bogaty w organiczny wapń. Z kolei wapń nieorganiczny przyczynia się do powstania kamieni nerkowych.

5. Przyprawy

przyprawy

Kurkuma i cynamon to najlepsze przyprawy na zdrowe stawy. Mają działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają się pozbyć stanów zapalnych oraz obrzęków stawów.

6. Imbir

imbir

Kolejny sprzymierzeniec w walce z chorymi stawami. Imbir ma działanie przeciwbakteryjne, więc pomaga pozbyć się infekcyjnego zapalenia stawów, skutecznie łagodząc bóle. A to wszystko dzięki temu, że korzeń imbiru zawiera olejki eteryczne.

7. Papryka chili

kajen

Papryka chili jest bogatym źródłem różnych witamin, dzięki czemu ma działanie antyoksydacyjne. Zawiera kapsaicynę, która łagodzi bóle stawów.

8. Jabłka i banany

banany

Jeśli chodzi o owoce, to właśnie jabłka dbają o zdrowie naszych stawów. Zawierają kwercetynę, która pobudza produkcję kolagenu w organizmie, który jest jednym ze składników budulcowych mazi stawowej.

9. Ananas

ananas

Ananas zapobiega stanom zapalnym i bólom stawów. Jeśli regularnie uprawiasz sport albo jesteś zawodowym sportowcem, to koniecznie musisz włączyć do swojej diety ananas, który zadba o zdrowie twoich wiązadeł oraz ścięgien.

10. Owoce cytrusowe

cynamon

Owoce cytrusowe są bogatym źródłem witaminy C oraz pobudzają produkcję kolagenu w organizmie, który jest jednym z głównych budulców kości, stawów, chrząstek, a także skóry i ścięgien.

Żelatyna i witamina C to idealne połączenie na zdrowe stawy i elastyczną chrząstkę stawową, więc warto włączyć do swojej diety galaretkę pomarańczową, cytrynową czy truskawkową.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty