10 najniebezpieczniejszych zwierząt morskich

Świat podwodny zamieszkują niesamowite morskie istoty, które chce zobaczyć każdy, kto się zdecyduje zanurzyć pod wodę. Nie zawsze jednak taka podróż podwodna jest bezpieczna, gdyż w głębinach morskich może na nas czyhać niebezpieczeństwo.

Świat morski nie jest wcale taki piękny i fascynujący, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Czasami nawet mała rybka czy muszla może być bardzo niebezpieczna i groźna dla zdrowia człowieka. Schodząc pod wodę, musisz pamiętać o tym, aby nie dotykać żadne zwierzęta i rośliny morskie, jeśli chcesz ujść cało. W niniejszym zestawieniu najniebezpieczniejsze zwierzęta morskie.

1. Jeżowce

Jeżowce

Gromada morskich zwierząt, która liczy około 800 gatunków. Charakteryzują się różnorodnie ubarwionym ciałem oraz różnym kształtem. Niektóre gatunki są wyposażone w jadowity narząd. Te, które nie mają tego narządu, posiadają kolce, które pełnią rolę ochrony przed drapieżnikami. Najniebezpieczniejszy wśród jeżowców jest jeżowiec z rodziny Diadema. Przeciętnie osiąga od 4 do 40 cm średnicy. Ciało jeżowca chronią długie kolce.

Jeśli nie zauważysz jeżowca Diadema i przez przypadek nadepniesz na niego, to krótkie kolce przebiją skórę twojej stopy, wprowadzając jad i wywołując infekcję bakteryjną. Również warto pamiętać o tym, że kolce jeżowców trudno usunąć, gdy się wbiją w nasze ciało i praktycznie nie da się tego zrobić samodzielnie, bez pomocy lekarskiej.

Zamieszkują strefę denną mórz i oceanów o umiarkowanym zasoleniu. Najczęściej można je spotkać na skałach i rafach. Jeżowce morskie żywią się głównie gąbkami, glonami i małżami.

2. Stożki

Stożki

W morzach tropikalnych można zobaczyć pięknych ślimaków, które mimo swego wyglądu są bardzo niebezpieczne. Stożki to rodzina morskich ślimaków, która liczy około 500 gatunków. Posiadają trójkątną muszlę o niesamowitym ubarwieniu. Rozmiar muszli może sięgać od 10 do 18 cm.

Muszla stożków ma igłę z kanalikiem, w którym znajduje się jad. Toksyny stożków są bardzo silne i mogą zabić człowieka w ciągu 10-15 minut. Ofiara nie odczuwa silnego bólu, ale po kilku minutach następuje paraliż, a później zgon.

Jak wynika ze statystyk, od użądleń stożków co roku umiera od 3 do 5 osób i to tylko w Oceanie Spokojnym. Nie warto dotykać pięknych muszelek, gdyż czasami jedno dotknięcie może mieć śmiertelne następstwa.

3. Ogończowate

Ogończowate

Ogończowate przebywają najczęściej w wodach przybrzeżnych mórz tropikalnych, zamaskowane w piasku podłoża. Zazwyczaj nie atakują ludzi, ale kiedy czują niebezpieczeństwo, stają się agresywne. Zaatakowane bronią się, uderzając napastnika ogonem, w którym znajduje się jad.

Ogończowate, atakując człowieka, mogą przebić ogonem nawet skafander do nurkowania, wbijając kolec w ciało. Po takim ukłuciu do organizmu człowieka przedostaje się jad, który może być dla niego śmiertelny.

Ogończowate występują w morzach i oceanach niemal całego świata. Pamiętaj o tym, że maskują się w piasku, więc jeśli się wybierasz na spacer brzegiem morskim, to zadbaj o obuwie z grubą, gumową podeszwą.

4. Hapalochlaena

Hapalochlaena

Rodzaj ośmiornic, które mogą nas zmylić swoim niesamowitym ubarwieniem. Mimo małego rozmiaru (do 20 cm) i pięknego wyglądu są śmiertelnie niebezpieczne dla życia człowieka.

Ośmiornice te wytwarzają jad, który może zabić 5 osób podczas jednego użądlenia. Mimo małych rozmiarów atakują zarówno drapieżników, jak i ludzi. Zachowują się w sposób agresywny. Po niebolesnym ukłuciu do ciała ofiary dostaje się jad, który na początku powoduje paraliż, duszności, a w końcu zatrzymanie akcji serca. Najczęściej można je spotkać wśród raf koralowych i wodorostów. Zamieszkują strefę denną mórz i oceanów. Często również można je zobaczyć na brzegu podczas przypływów.

5. Hydrophiinae

Hydrophiinae

Kolejny niebezpieczny mieszkaniec głębin morskich – wąż morski. Hydrophiinae to rodzina wężów morskich, która liczy 56 gatunków. Osiągają długości 1,5 metrów. Jak wynika ze statystyk, zarówno węży, występujące na lądzie, jak i węży morskie, są jadowite.

Ubarwienie grzbietu węży jest jaskrawe z czarnymi prążkami. Najczęściej można je spotkać na skałach i wśród raf koralowych. Ich jad może zabić w kilka sekund dowolną rybę. Jeśli natomiast chodzi o człowieka, to jad węża morskiego nie zawsze jest śmiertelny. Najczęściej węży atakują tylko wtedy, kiedy czują niebezpieczeństwo. Po ukąszeniu wypryskują do ciała ofiary tylko niewielką ilość jadu. Rany po ukąszeniu wolno się goją. Człowiek umiera tylko wtedy, kiedy został kilkakrotnie ukąszony przez węża morskiego.

6. Millepora dichotoma

Millepora dichotoma

Na niniejszej liście niebezpiecznych mieszkańców morskich nie mogło zabraknąć korala Millepora. Mimo pięknego wyglądu jest śmiertelnie niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Koral może występować w różnych barwach i zewnętrznie jest podobny do zwykłych koralowców.

Jad mieści się w promieniach koralu. Nie wolno dotykać korala, gdyż jest parzący i powoduje powstawanie ogromnego pęcherza. Rana, która powstaje po pęknięciu bąbla oparzeniowego, goi się długo i wolno. Kontakt z koralowcem Millepora może spowodować szok i utratę świadomości, przez co może dojść do utonięcia.

7. Żeglarz portugalski

Żeglarz portugalski

Każdy z nas doskonale wie, że meduzy mocno parzą. Jednak są gatunki, które są śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Na przykład, żeglarz portugalski ma bardzo silne parzydełka, które mogą być groźne dla człowieka. Ma charakterystyczny, unoszący się na powierzchni wody pęcherz, wypełniony gazem, dzięki któremu utrzymuje się na powierzchni oceanu.

Na powierzchni unosi się jedynie pęcherz, natomiast macki znajdują się pod wodą. Żeglarz portugalski nie ma możliwości poruszać się samodzielnie. Jest zupełnie zależny od ruchów wody, wiatru etc.

Żeglarz portugalski w komórkach parzydełkowych produkuje jad. Kiedy następuje kontakt jego parzydełek z ofiarą, uwalnia go. Kontakt z jego nićmi chwytnymi jest bolesny dla człowieka i może skutkować niewydolnością oddechową, alergią, dusznościami. Po wystąpieniu tego typu objawów konieczna jest pomoc lekarska.

8. Mureny

Mureny

Gatunki z tej rodziny występują na obrzeżach raf i wśród przybrzeżnych skał lagun, w których ukrywają się przed drapieżnikami. Ze swego ukrycia atakują małe ryby. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Typowa długość ciała muren wynosi około 1–1,5 m, a masa około 50 kg.

Mureny atakują z ukrycia i najczęściej niespodziewanie. Ich ugryzienia są bardzo dotkliwe. Dawniej uważano, że zęby muren są połączone z gruczołami jadowymi, jednak te doniesienia nie zostały potwierdzone. Mureny są z reguły lękliwe, ale agresywnie reagują na czyjąś obecność.

Mureny stanowią zagrożenie dla osób kąpiących się i nurkujących, ze względu na możliwość ugryzienia, które może spowodować zakażenie i obfity krwotok. Znane są przypadki, kiedy mureny przetrzymywały ofiarę zębami nawet przez kilka minut.

9. Barrakuda

Barrakuda

Barrakuda – duża, drapieżna ryba morska, która jest niebezpieczna dla ludzi. Osiąga długość od 1,5 do 2,5 m, masa zaś około 50 kg. Zamieszkuje wody ciepłe i tropikalne. Żyje zarówno samotnie, jak i w zgrupowaniach. Ma wystającą żuchwę z licznymi ostrymi zębami.

Barrakuda zazwyczaj atakuje ludzi w mętnej wodzie, w której nie może rozpoznać obiekt, który atakuje. Najczęściej myli ludzi z rybami. Jeśli podczas ugryzienia dojdzie do uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych, to człowiek może się wykrwawić i umrzeć.

10. Rekin

Rekin

Na niniejszej liście oczywiście nie mogło zabraknąć drapieżnego rekina. Istnieje ponad 500 gatunków rekinów. Są małe rekiny, których długość sięga zaledwie 17 centymetrów, ale także są ogromne okazy, których długość ciała wynosi ponad 20 metrów. Zamieszkują morza i oceany na różnej głębokości.

Niezależnie od gatunku i rozmiaru są jednakowe niebezpieczne dla ludzi. Nawet najmniejsze rekiny mogą zaatakować człowieka i zabić. Głodny rekin zmienia się w niebezpiecznego drapieżnika. Małe rekiny mogą odgryźć rękę lub nogę, natomiast spotkanie z dużym drapieżnikiem najczęściej kończy się śmiercią.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty