10 najpilniej strzeżonych miejsc na świecie

Nie wystarczy zarobić duże pieniądze, trzeba też wiedzieć, jak je nie stracić. Nawet nie możesz sobie wyobrazić, jak pilnie są strzeżone niektóre miejsca na świecie. O nich mowa w niniejszym artykule.

Codziennie widzimy wokół siebie mnóstwo różnych budynków. Niektóre z nich są bardzo pilnie strzeżone, ale nikt nawet o tym się nie domyśla. Otaczają je drzwi pancerne, kilometry kolczastego drutu i mury betonowe.

1. Cheyenne Mountain Air Force Station

Cheyenne Mountain

Cheyenne Mountain Air Force Station – schron armii amerykańskiej zlokalizowany w Kolorado, we wnętrzu góry. Jest miejscem, w którym kręcono sceny wielu popularnych filmów. Powstał w czasach Zimnej Wojny, w roku 1961, kiedy istniało największe zagrożenie ataku lotniczego lub uderzenia rakietami balistycznymi ze strony ZSRR.

Na początku we wnętrzu góry znajdowało się stanowisko dowodzenia Armii Stanów Zjednoczonych NORAD. Później natomiast podjęto decyzję o przeniesieniu stanowiska do nowocześniejszego schronu, który znajduje się niedaleko góry. Załoga czuwająca nad bezpieczeństwem Stanów Zjednoczonych nie jest liczna.

2. Bank w Hiroszimie

Bank w Hiroszimie

Większość współczesnych banków przekonuje, że ma najlepsze skarbce do przechowywania pieniędzy swoich klientów. Ale jesteśmy pewni, ze żaden z nich nie przetrwałby ataku nuklearnego, który udało się przetrwać banku w Hiroszimie w roku 1945.

6 sierpnia 1945 r. samolot, należący do USA, zrzucił bombę na Hiroszimę. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tylko podczas wybuchu wynosiła od 90 do 166 tysięcy osób. Bomba miała moc wybuchu równoważną 15–16 kilotonom trotylu. Przy tym budynek banku prawie nie ucierpiał. Zrujnowane zostało tylko jedno piętro. Bank był nieczynny tylko jeden dzień, zaś 8 sierpnia klienci mogli swobodnie odwiedzać pomieszczenie banku.

3. Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku

Bank Rezerwy

25 metrów pod ulicami Manhattanu wybudowano skarbiec. W podziemnym skarbcu banku znajduje się obecnie około 7 000 ton czystego złota. W filmie "Szklana pułapka 3" bank staje się obiektem największego w dziejach rabunku. Wejście do skarbca stanowią drzwi, które ważą ponad 90 ton. Działa tam najlepszy system czujników.

4. Strefa 51

zona 51

Strefa 51 - amerykańska baza wojskowa, służąca do testów nowych samolotów wojskowych. Znajduje się na południu stanu Nevada. Wielu entuzjastów teorii spiskowych jest święcie przekonanych, że w bazie przetrzymuje się kosmitów i latające spodki.

Area 51 to jeden z najpilniej strzeżonych obiektów wojskowych na świecie. Baza oraz jej granice bezustannie są pilnie obserwowane i strzeżone przez dziesiątki specjalnie do tego przeszkolonych osób. Nikt nie może wejść na jej teren, oprócz pracowników, którzy dostają się tam na specjalnych helikopterach. Dziennikarze, którzy próbowali tam się dostać, natychmiast trafiali za kraty.

5. Dom inteligentny Intel

Іntel

Dziś coraz więcej osób decyduje się na zakup inteligentnego domu. Korporacja Intel również stworzyła własny projekt tego typu domu. Wszystkie systemy sterowane są za pomocą głosu i aplikacji mobilnej oraz kontrolowane są przez czujniki. Jeśli w domu doszło do pożaru, zalania, właściciel od razu zostanie o tym poinformowany, nawet jeśli nie ma go w domu.

System bezpieczeństwa domu rozpoznaje właściciela i członków jego rodziny. Jeśli na terytorium domu wejdzie ktoś obcy, zwierzę, natychmiast zostanie włączony alarm.

6. Pionen

pionen

Schron Pionen znajduje się w Sztokholmie. Został zbudowany w roku 1970 i był ukryciem szwedzkiego rządu na wypadek ataku nuklearnego. Pionen White Mountains jest położone 34 metrów poniżej parku. Na powierzchni Pionen mieści się najnowocześniejszy sprzęt serwerowy. Obecnie Pionen jest centrum danych firmy, świadczącej usługi internetowe. Pionen White Mountains jest jednym z najlepiej strzeżonych centrów danych.

7. Globalny Bank Nasion

Bank Nasion

Bank nasion znajduje się na norweskim archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. Jego głównym zadaniem jest bezpieczne przechowywanie nasion roślin jadalnych z całego świata. Bank jest pilnie strzeżony i nikt, oprócz pracowników, nie może tam się dostać.

8. Więzienie Guantanamo

stanciya

W 2018 roku w więzieniu było 40 najniebezpieczniejszych terrorystów świata. Więzienie znajduje się na terytorium Kuby, dzierżawionym przez USA. Wśród pracowników Guantanamo są agenci CIA. Znane są przypadki śmiertelnego pobicia więźniów i stosowanie w stosunku do nich tortur.

9. Bunkier w pałacu Saddama Husajna

Saddama Husajna

Po upadku reżimu Husajna w Iraku świat się dowiedział o tym, że dyktator miał do swojej dyspozycji około 70 luksusowych rezydencji. Pod każdym z pałaców znajduje się bunkier. Jeden z nich bez problemu przetrwa bombardowanie pociskami wybuchającymi pod ziemią, jakich używali Amerykanie w Afganistanie. Podczas bombardowania ze stołu w bunkrze nie spadł nawet długopis.

10. Perymetr

Perymetr

W 1985 roku ZSRR zbudował schron, w którym znajdował się system komunikacyjny strategicznych wojsk rakietowych – Perymetr. Wojskowi, którzy całodobowo przebywali w tym schronie, gotowi byli w każdej chwili wykonać rozkaz startu rakiet dowodzenia. I co najciekawsze, system Perymetr mógł się aktywować, zanim atak jądrowy przeciwnika został wykryty.

Większość działaczy politycznych zapomina o tym, że nadal istnieje ogromne zagrożenie ataku jądrowego, gdyż są państwa, które nie mają zamiaru rezygnować z posiadania broni nuklearnej. Jeśli masz zamiar zbudować dom, być może warto zadbać o schron?

źródło:Toptenz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty