10 najpyszniejszych zup krem z całego świata

W naszej diecie takie zupy obecnie jest rzadkie, a tymczasem odmian ono ma mnóstwo.
Zupa krem z białej fasoli

Potrzebujemy:
- biała fasola — 500 g;
- cebula — 100 g;
- oliwa z oliwek — 50 g;
- woda — 500 ml;
- sól, przyprawy;
- zioła.
Fasolę wcześniej namoczyć w przegotowanej zimnej wodzie, a następnie gotować do miękkości w ciągu 30-40 minut.
Na patelni rozgrzać oliwę, dodać pokrojone w drobną kostkę cebulę i smażyć. aż się zeszkli.
Dodać do fasoli cebulę, sól i przyprawy, gotować 5 minut, zmiksować za pomocą blendera do uzyskania jednolitej konsystencji.
Doprowadzić do wrzenia, gotową zupę wlać do głębokiego talerza i udekorować natką pietruszki.
Zupa krem z brokułów

Potrzebujemy:
- bulion warzywny lub rosół — 1 l;
- brokuły — 500 g;
- filet z pstrąga — 800 g;
- marchew — 1 szt.;
- mąka — 1 łyżka;
- śmietana 10% — 400 ml;
- masło — 1 łyżka;
- nasiona sezamu — 1 łyżka;
- cynamon;
- szczypta gałki muszkatołowej;
- szczypta papryki;
- szczypta majeranku;
- pietruszka;
- sól, pieprz do smaku.
Zanim ugotuje się bulion warzywny lub rosół, należy przygotować pstrąga. Filety ułożyć na kawałku folii aluminiowej, doprawić cynamonem, papryką, majerankiem, solą, pieprzem i piec w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 200°C.
W wodzie gotować marchew pokrojoną w kostkę w ciągu 4 minut, następnie dodać brokuły i gotować jeszcze przez 6 minut. Następnie warzywa wyrzucić na durszlak, przełożyć do garnka, dodać bulion, zmiksować blenderem do uzyskania jednolitej masy. Dodać cynamon, gałkę muszkatołową, sól, pieprz.
Aby przygotować sos na patelni stopić kawałek masła, wsypać łyżkę mąki, wymieszać i smażyć. Wlać zimną śmietanę i doprowadzić do zgęstnienia. Gotowy sos wlać do garnka z zupą i za pomocą blendera doprowadzić do jednolitej masy. Potem postawić zupę na ogniu, mocno podgrzać, ale nie gotować.
Podać z pieczonym pstrągiem, udekorować natką pietruszki i posypać ziarnami sezamu.
Zupa krem grzybowa

Potrzebujemy:
- bulion warzywny — 500 ml;
- pieczarki — 400 g;
- duże cebule — 2 szt.;
- marchew — 1 szt.;
- łodygi selera — 1 szt.;
- czosnek — 3 ząbki;
- tymianek — 5 gałązek;
- białe wino — 250 ml;
- śmietana 35% — 3/4 szklanki;
- szczypiorek — 4 pióra;
- oliwa z oliwek;
- sól, pieprz.
Oczyścić cebulę, pokroić w krążki i smażyć na oliwie na średnim ogniu 25-30 minut.
Czosnek posiekać, marchew i seler pokroić w plasterki. Odłożyć jeden grzyb do dekoracji, pozostałe pokroić na 4-8 części.
Rozgrzać patelnię z grubym dnem na średnim ogniu i smażyć na niej marchew i seler do miękkości, następnie dodać czosnek i pieczarki i dusić 5 minut, często mieszając.
Wlać na patelnię wino, dodać tymianek i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 5 minut, następnie wlać bulion warzywny, dodać smażoną cebulę i nadal gotować zupę, aż płyn do połowy odparuje. Doprawić solą i pieprzem.
Następnie zdjąć garnek z ognia i zmiksować zupę blenderem, rozgrzać zupę na ogniu, wlać śmietanę i jeszcze raz rozgrzać, nie doprowadzając do wrzenia.
Podawać z plasterkami pieczarek, parmezanem i posiekanym szczypiorkiem.
Zupa krem ze szparagów od Le Cordon Bleu

Potrzebujemy:
- liść laurowy;
- pietruszka — 5 gałązek;
- śmietana 35% — 50 ml;
- masło — 40 g;
- ziemniaki — 1 szt.;
- białe szparagi — 250 g;
- rosół z kurczaka — 400 ml;
- por — 1 łodyga;
- tymianek — 3 gałązki.
Szparagi oczyścić z cienkiej skórki, odciąć dolne twarde końcówki, związać łodygi. Opuścić pęk we wrzącą, lekko osoloną wodę i gotować w ciągu 7 minut, od czasu do czasu przewracając. Następnie szparagi przełożyć do miski z lodowatą wodą.
Obwiązać bawełnianą nitką w pęczek (bukiet garni) kilka zielonych liści cukinii, łodygi pietruszki, suchy tymianek i liść laurowy.
Białą część pora pokroić w cienkie krążki. Ziemniaki obrać, grubo posiekać. Od szparagów odciąć czubki i odłożyć na bok, a łodygi pokroić na małe kawałki.
W garnku roztopić masło, por smażyć 3 minuty, mieszając. Dodać kawałki łodyg szparagów, wlać gorący bulion. Doprowadzić do wrzenia.
Umieścić w garnku ziemniaki i bukiet garni. Doprawić solą i pieprzem, gotować 45 minut.
Wyjąć z garnka bukiet garni. Zupę przelać do blendera i zmiksować do konsystencji puree. Przetrzeć przez sito do czystego garnka.
Wlać do zupy śmietanę, wymieszać. Umieścić w garnku na silnym ogniu, doprowadzić do wrzenia. Umieścić w zupę odłożone wcześniej czubki szparagów. Rozgrzewać razem 1-2 minuty.
Zupa krem z kalafiora z kurczakiem

Potrzebujemy:
- kalafior — 500 g;
- filet z kurczaka — 200 g;
- śmietana 20% — 100 ml;
- boczek wędzony na zimno — 50 g;
- zielony groszek — 80 g;
- czosnek — 1-2 ząbki;
- sól, czarny pieprz;
- oliwa z oliwek — 2 łyżki.
Ugotować filety z kurczaka do miękkości, zlać rosół, filet drobno posiekać. Potem ugotować kalafior. Zostawić trochę rosołu (około 100 ml).
Do blendera przełożyć kapustę, filet z kurczaka, wlać rosół, dodać sól do smaku, zmiksować na jednolitą masę.
Podgrzać śmietanę nie doprowadzając do wrzenia, wlać do blendera i jeszcze raz zmiksować.
Posiekać czosnek, boczek pokroić w małe kostki lub paski. Rozgrzać patelnię, wlać oliwę z oliwek, dodać boczek, zrumienić. Po 3 minutach dodać czosnek, gotować, ciągle mieszając przez 2 minuty.
Dodać do patelni zielony groszek i gotować jeszcze, mieszając przez 2 minuty.
Rozlewając zupę na talerze, udekorować smażonym boczkiem z groszkiem.
Gazpacho

Potrzebujemy:
- pomidory — 450 g;
- cebula — 1 główka;
- ogórki — 1 szt.;
- papryka konserwowa — 1 szt.;
- sok pomidorowy — 3 szklanki;
- kolendra — ½ szklanki;
- ocet winny czerwony — 0,3 szklanki;
- oliwa z oliwek — ¼ szklanki;
- sos tabasco.
Pomidory sparzyć wrzątkiem i zdjąć skórki, potem połowę pokroić na małe kawałki. Pokroić połowę ogórka i cebuli, przełożyć wszystko do blendera, dodać paprykę i zmiksować do konsystencji puree.
Przelać do miski, dodać sok pomidorowy, pokrojoną kolendrę, ocet, oliwę z oliwek i kilka kropli sosu tabasco, dobrze wymieszać.
Z pozostałych pomidorów wyjąć nasiona i pokroić w małe kostki. Tak samo pokroić ogórek i cebulę. Dodać wszystko do zupy. Doprawić solą i pieprzem i wstawić do lodówki do schłodzenia.
Zimna zupa z awokado i cukinii

Potrzebujemy:
- duża cukinia — 1 szt.;
- awokado — 2 szt.;
- sok z połowy cytryny;
- jogurt pitny — 1 szklanka;
- mięta;
- zmielony kminek;
- kolendra;
- pieprz;
- sól;
- oliwa z oliwek — 1 łyżka.
Cukinie pokroić w plastry o grubości 1,5 cm. Skropić sokiem z cytryny, posypać przyprawami, wymieszać i umieścić w parowcu. Gotować do miękkości około 10 minut. Całkowicie ostudzić.
Odmierzyć 1 szklankę płynu pozostałego w parowcu po ugotowaniu cukinii, ostudzić i wstawić do zamrażalnika na 1 godzinę.
Wyczyścić awokado ze skórki i nasion, pokroić dowolnie, skropić pozostałym sokiem z cytryny i olejem, umieścić w blenderze. Dodać cukinię i jogurt, zmiksować na jednolitą masę.
Usunąć łodygę mięty, kilka listków zostawić do dekoracji, resztę posiekać i umieścić w blenderze. Wlać tam schłodzoną ciecz po gotowaniu cukinii i zmiksować na jednolitą masę jeszcze raz.
Przelać zupę do schłodzonych talerzy, skropić oliwą z oliwek, doprawić pieprzem i udekorować listkami mięty. Podawać od razu.
Zupa krem z buraków

Potrzebujemy:
- bulion warzywny — 1 litr;
- buraki — 2 szt.;
- marchew — 1 szt.;
- ziemniaki — 1 szt.;
- cebula — 1 szt.;
- zielone jabłko — 1 szt.;
- czosnek — 2 ząbki;
- kefir — 1,5 szklanki;
- chuda śmietana — 5 łyżek;
- brązowy cukier;
- koperek;
- oliwa z oliwek;
- sól.
Aby ugotować bulion warzywny, trzeba lekko podpiec w piekarniku przekrojoną na pół marchewkę, korzeń pietruszki, cebulę i łodygi poru. Umieścić je w garnku, dodać 2-3 łodygi selera, zalać zimną wodą. Na małym ogniu doprowadzić do wrzenia, doprawić solą, umieścić kilka ziaren ziela angielskiego i gotować na minimalnym ogniu pod przykryciem od 30 minut do godziny.
Buraki zawinąć w folię aluminiową i piec w temperaturze 180°C do miękkości. Pokroić ziemniaki w małą kostkę, posiekać cebulę, zetrzeć na tarce marchew. Na patelni na oliwie z oliwek na średnim ogniu smażyć cebulę, aż się zeszkli, dodać marchew, wymieszać i gotować około 5 minut. Doprowadzić do wrzenia bulion, włożyć do niego marchew z cebulą i ziemniaki, gotować do miękkości ziemniaków.
Gotowe buraki obrać i pokroić w małe kostki, dodać do garnka z bulionem i gotować w ciągu 3-5 minut. Zmiksować mieszankę blenderem na jednolitą masę, schłodzić do temperatury pokojowej, dodać jogurt, sól, cukier (jeśli buraki są niesłodkie).
Jabłko wyczyścić z gniazd nasiennych, zmiksować blenderem miąższ razem ze skórką. Posiekać koperek i wymieszać z musem jabłkowym i śmietaną. Podawać zupę w temperaturze pokojowej lub schłodzoną, dodając do każdego talerza 1-2 łyżki jabłkowo-śmietanowej mieszanki.
Francuska zupa ziemniaczana

Potrzebujemy:
ziemniaki — 500 g; łodyga pora — 2 szt.; sól morska; czarny pieprz; tłusta śmietana — 180 g; estragon lub trybula.Pokrojone w plasterki ziemniaki i por gotować w garnku w litrze wody przez 30 minut. Doprawić solą i pieprzem.
Gotowe warzywa z bulionem zmiksować blenderem na jednolitą masę, dodać śmietanę i postawić na małym ogniu. Należy rozgrzać, ale nie gotować.
Krem z pomidorów i chili

Potrzebujemy:
- pomidory — 1500 g;
- ziemniaki — 400 g;
- marchewka — 200 g;
- cebula — 100 g;
- grzankami z białego chleba — 60 g;
- seler naciowy — 50 g;
- bazylia — 1 gałązka;
- oliwa z oliwek — 1 łyżka;
- chili — 1 szt.;
- żółta papryka — 1 szt.;
- sól, pieprz.
Pomidory sparzyć wrzątkiem i obrać, przeciąć na pół, wyjąć nasiona.
Warzywa, oprócz papryki, umyć, oczyścić. Pokrojone w kostkę warzywa umieścić w garnku wraz z pomidorami, wlać 2 szklanki wody. Lekko posolić i doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem około 30 minut.
Paprykę umyć, oczyścić z nasion i białych włókien, pokroić w kostkę około 1 centymetra. Lekko doprawić solą i włożyć na patelnię z grzankami z białego chleba, smażyć wszystko razem. Zupę za pomocą blendera zmiksować w jednolitą masę. Dodać drobno posiekane chili. Do zupy dodać oliwę z oliwek, doprawić solą i pieprzem do smaku.
Przelać do talerzy, posypać świeżą bazylią. Podawać z grzankami i kawałkami papryki.