10 najwolniejszych zwierząt świata

Naszą planetę zamieszkuje mnóstwo niesamowitych zwierząt. Niektórych z nich natura obdarzyła niebywałą szybkością, a ktoś całkiem odwrotnie, jest bardzo leniwy i powolny. Otaczający nas świat jest bardzo ciekawy i różnorodny, więc nie ma gdzie się spieszyć, warto żyć każdą chwilą i czerpać zadowolenie z życia.

Często porównujemy ospałych i przesadnie powolnych osób do nieruchawych zwierząt, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że mogą być bardzo fascynujące i zaskakujące. W niniejszym zestawieniu 10 najwolniejszych zwierząt naszej planety.

1. Wstężyk ogrodowy

Wstężyk

Ślimak jest najwolniejszym zwierzęciem świata. Porusza się z prędkością 1,3 centymetrów na sekundę. Aby pokonać jeden kilometr, wstężyk ogrodowy potrzebuje około 21 godziny! Ślimak porusza się ruchem pełzającym za sprawą falujących skurczów umięśnionej części ciała, którą jest noga, niosąc na sobie swój przytulny domek, więc być może jest taki powolny, bo nie musi się spieszyć do domu.

2. Leniwiec

Leniwiec

Nazwa zwierzaczka mówi sama za siebie. Jest to najbardziej leniwe zwierzę świata. Dodatkowo jest bardzo powolny. Śpi od 9 do 12 godzin i większość życia spędza, zwisając głową w dół pod gałęziami drzew. Jedzą leniwce głównie liście, pędy, kwiaty, a także owoce, dlatego mają za mało energii, by się szybko poruszać. Poruszają się z szybkością 2 metry na minutę.

3. Syrena morska, manat

manat

Bardzo powolny ssak morski, zamieszkujący morza i zatoki. Dorosłe osobniki mierzą ponad 3 m długości i ważą około 500 kg, więc nie ma nic dziwnego w tym, że są bardzo powolne i leniwe.

4. Koala

Koala

Bardzo słodziutki i bardzo leniwy zwierzaczek. Koala większość swego życia spędza na drzewie, zwisając głową w dół pod gałęziami drzew, jedząc liście i śpiąc około 18-20 godzin w ciągu doby. Koale potrafią sprawnie skakać po drzewach i szybko biegać, ale wolą leniuchować w cieniu eukaliptusów.

5. Żółw olbrzymi

Żółw olbrzymi

Bardzo powolny gad, który dożywa nawet 190 lat. Przeciętna masa ciała samca to około 300 kg. Żółw olbrzymi porusza się z prędkością 0,76 metrów na sekundę. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nosi na sobie bardzo ciężki dom.

6. Pomrów

Pomrów

Nieoskorupiony ślimak lądowy, który chętnie zamieszkuje większe ogrody, parki, łąki, winnice i nigdzie mu się nie śpieszy. Przez całe życie pełza sobie po liściach i je. Porusza się z szybkością 0,3 km na godzinę.

7. Heloderma

Heloderma

Olbrzymia, przerażająca jaszczurka, w dodatku jadowita. Porusza się z prędkością 667 cm na sekundę. Ciekawostka: jaszczurka ta je bardzo rzadko (do 10 razy w ciągu roku), ponieważ zużywa bardzo mało energii, więc nie potrzebuje za dużo jedzenia.

8. Pławikonik

Pławikonik

Rodzaj ryby morskiej z rodziny igliczniowatych, do której należy aż 54 gatunki. Minimalna długość konika morskiego – 1,5 cm, a maksymalna – 35,5 cm. Pławikonik jest najwolniejszą rybą morską świata.

9. Słonka amerykańska

Słonka amerykańska

Najwolniejszy ptak świata. Nie wiedziałeś, że ptaki też mogą leniuchować? Oczy słonki znajdują się w nietypowej pozycji, pozwalającej jej widzieć więcej, niż inne ptaki. Ptak porusza się z szybkością 8 km\h.

10. Rozgwiazdy

Rozgwiazdy

Rozgwiazdy są bardzo powolne, pełzają leniwie, z przeciętną prędkością 5-15 cm na minutę. Maksymalna prędkość – 2.8 metrów na minutę. Podobnie, jak i inne morskie zwierzęta, rozgwiazdy wyróżniają się pod względem barwy, kształtów, rozmiarów i szybkości poruszania się. Najszybsze rozgwiazdy potrafią poruszać się z prędkością 168 m na godzinę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty