10 nawyków szczęśliwych zakochanych par z punktu widzenia terapeuty

Jak stać się szczęśliwym – czy istnieją jakieś proste i jasne zasady dla każdego z nas? Psychoterapeuta Jodie Virgo wyróżniła 10 zasad, które pomogą wzmocnić małżeństwo i ożywią je.

Wielu z nas szuka idealnego wzoru rodzinnego i romantycznego związku, chce jasnych odpowiedzi, sprawdzonych w praktyce i udowodnionych przez psychoterapeutów. Czy naprawdę wszystkiemu winni feromony miłości i tajemnicza chemia? Wszystko jest o wiele prostsze, bo każdy związek jest pracą, czasem trudną, czasem łatwą, ale tylko praca daje wyniki, jeśli jest miłość i szacunek. Jak osiągnąć to? Psychoterapeuta Jodie Virgo wyróżniła 10 nawyków, które pomogą wzmocnić małżeństwo i ożywią je.

1. Nie bójcie się pokazać, że doceniacie siebie nawzajem

miłość

Najważniejsze w zdrowym związku – to pozytywne emocje, bliskość i przywiązanie. Szczęśliwe pary nie boją się okazywać uczuć, podkreślać wartość siebie. Do tego nie trzeba wybierać pamiętnej daty i czasu, można to zrobić tu i teraz.

Mogą to być listy, niespodzianki, po prostu słowa podziękowania. Poczuj i rób to, co sprawi przyjemność ukochanemu, pozwól mu czuć się potrzebnym i znaczącym! Nie wątp, otrzymasz taką samą troskę w zamian!

2. Nauczcie się mądrze się kłócić i godzić

serdecznie

Niestety, jest to problem wielu par – nie umieją się kłócić i godzić. Mądrze się kłócić – to znaczy unikać wysokich tonów, ostrej krytyki, obelg, prowokacji i manipulacji. Takie ataki przeciwko sobie zabijają szacunek, a czasem i miłość. Naucz się akceptować swojego partnera z jego wadami, w zdrowych relacjach pary starają się nie tylko być uczciwymi, ale także znaleźć wyjście z istniejących problemów. Słowa przeprosin – to nie przegrana, ale szczera próba uratowania związku.

3. Czytamy sobie w myślach lub uczymy się prosić o to, czego potrzebujemy

stres

Jak byłoby dobrze, gdyby bliscy ludzie mogli czytać w swoich myślach i przewidywać pragnienia. Ale nie wszyscy ludzie są empatyczni i mają dar telepatii, więc nie bój się otwarcie mówić, czego chcesz i do czego dążysz. Szczęśliwe pary tworzą swoje relacje nie na domysłach i spekulacjach, a na wzajemnym zaufaniu i otwartym dialogu.

4. Ucz się języka miłości swojego partnera

wesele

Miłość przyjmuje się i oddaje się inaczej. Teraz nie będziemy poruszać tematu tradycji kulturowych i osobliwości, a jedynie należy pamiętać, że psychologowie wyróżniają pięć przejawów naszych uczuć: słowa, bliskość fizyczna, prezenty, czas dla dwojga i pomoc. Przyjrzyj się szczęśliwym parom: ciepło i przywiązanie opiera się na harmonijnym połączeniu tych pięciu punktów, jak w sytuacji obdarzania, jak i w sytuacji przyjęcia miłości.

5. Równość i wsparcie

razem

Wiele par i rodzin rozpadło się z powodu niechęci rozdzielenia obowiązków domowych na samym początku relacji. A przecież tego nie trudno było omówić? Każdy z nas ma nielubiane obowiązki, które wszak musi wykonywać. Szczerze i poufnie porozmawiajcie, być może twój ukochany uwielbia gotować, a ty w tym czasie z przyjemnością odkurzysz pokoje. Rozdzielicie obowiązki i postawcie kropkę w kłótniach na temat tego, kto i co powinien robić. To wasze relacje, a stereotypy dotyczące płci można zostawić za progiem.

6. Przytulajcie się i nie szczędźcie sobie pocałunków

uczucia

Relacię opierają się nie tylko na słowach, ale także na dotyku i fizycznej bliskości. Dzięki dotykowi w naszym organizmie wytwarza się oksytocyna – hormon miłości, to zbliża do siebie partnerów, każe zapomnieć o zmęczeniu i podrażnieniu.

7. Razem rozwiązujcie problemy

rozmowa

Pary zawsze mają dwa warianty rozwiązania problemu: należy unikać ich, ignorować, lub podjąć wyzwanie i godnie wyjść z trudnej sytuacji. Szczęśliwe pary nie boją się odpowiedzialności, wspólnie poszukują rozwiązań.

8. Ufajcie i nie przekraczajcie granic osobistych

lato

Szczęście nie jest możliwe bez rozumienia konieczności posiadania przestrzeni osobistej i bez przestrzegania osobistych granic. Psychoterapeuta wyróżnia trzy rodzaje: emocjonalne, fizyczne i, jak to nie dziwi brzmi, elektroniczne. W nowoczesnej interpretacji, to oznacza, jak często pisać do siebie w portalach społecznościowych, czy dodawać do znajomych i oznaczać na zdjęciach. Odpowiedz sobie szczerze, czy w każdym z nich czujesz się dobrze? Jeśli nie, to porozmawiaj szczerze z partnerem i określ swoje granice.

9. Spędzajcie czas osobno

spacer

Idealne połączenie bliskości i niezależności w relacjach rzadko spotyka się w parach, ale skrycie wielu marzy o tym, żeby nauczyć się budować granicy. Aksjomat szczęśliwych par: świat nie ogranicza się do partnera, szanuj pragnienie swojego partnera komunikowania się i przyjaźnienia się z innymi ludźmi, samorealizacji. Tylko wtedy w związku będzie zaufanie i zdrowe przywiązanie.

10. Nie bój się prosić o pomoc obcych ludzi

lekarz

Szczęście pary jest w rękach obu partnerów. Jeśli nie możecie poradzić sobie z problemami samodzielnie, nie bójcie się prosić o pomoc. Czasami rozmowa z psychologiem lub bliską osobą, której można zaufać i która może obiektywnie ocenić sytuację, pomaga odzyskać spokój i szczęście w związku.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty