10 nieistniejących chorób

Wiele chorób ma podłoże psychogenne. Zdrowy człowiek może wymyślić jakąś nieistniejącą chorobę i nawet zauważyć u siebie wszystkie jej objawy. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest przewlekły stres i lęki wewnętrzne.

Często nieistniejące choroby zostają zdiagnozowane przez lekarzy, którzy wypisują chorym drogie leki. Najbardziej na tym zyskują koncerny farmaceutyczne, którym zależy na tym, aby zarobić jak najwięcej na nieistniejących chorobach. W niniejszym zestawieniu 10 chorób, które tak naprawdę nie istnieją.

1. Reumatyzm

reumatizm

Większość z nas jest święcie przekonana, że reumatyzm atakuje głównie układ ruchu. Jednak mało, kto wie, że prawie wszystkim przypadkom choroby reumatycznej towarzyszy reumatyczne zapalenie serca. Zwykle uważany jest jako dolegliwość osób starszych, ale tak naprawdę na reumatyzm cierpią dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Przyczyny reumatyzmu nie zostały dotąd poznane. Jedną z przyczyn choroby wymienia się paciorkowce, które aktywują układ immunologiczny, który zwraca się przeciw własnym tkankom.

2. Biała gorączka

Biała gorączka

Delirium tremens jest to stan, który osiągają ludzie, którzy albo piją od dłuższego czasu bez przerw, albo nagle całkowicie odstawiły alkohol. Objawy, które towarzyszą białej gorączce, to reakcja zatrutego alkoholem organizmu. Stąd majaczenie drżenne, wymioty, halucynacje. W miarę dłuższego picia poziom hormonu antydiuretycznego się obniża (działa w nerkach, powodując zmniejszenie wydzielania wody do moczu), a kiedy człowiek odstawia alkohol, on nagle się podnosi. Dochodzi wówczas do zatrzymania wody w organizmie, a wraz z nim substancji, powstałych z rozpadu etanolu.

3. Skleroza

skleroza

Większość z nas uważa, że skleroza to zaburzenie pamięci u osób starszych. Nic bardziej mylnego. Stopniowe tracenie pamięci to jedynie jeden z objawów choroby. Nie można go traktować jako samodzielnej choroby. Skleroza to dolegliwości spowodowane miażdżycą tętnic.

4. Cellulitis

celulitus

Nie warto mylić skórki pomarańczowej (cellulit) z cellulitisem. Cellulit to zagłębienia i nierówności w skórze, które wyglądają niezbyt estetycznie i spędzają sen z powiek kobiet. Cellulitis natomiast jest poważną chorobą. Jest to zapalenie tkanki łącznej, leżącej pod skórą. Cellulitis powodują bakterie, które mogą również zaatakować mięśnie. Cellulitis leczy się antybiotykami.

5. Migrena

ból

Najczęściej, kiedy mówimy, że mamy migrenę, to mamy na myśli silne bóle głowy. Jednak tego typu ból ma charakter dziedziczny i nie ma nic wspólnego z migreną. Migrenie towarzyszy nie tylko pulsujący ból głowy, ale także światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy, występują też nudności i wymioty, mrowienie kończyn, huśtawki nastroju, zaburzenia wzroku.

6. Osteochondroza kręgosłupa

Osteochondroza

Osteochondroza kręgosłupa to schorzenie, podczas którego zniszczeniu ulegają kości oraz tkanki chrzęstne w każdej części odcinku kręgosłupa. Lekarze najczęściej stawiają taką diagnozę osobom po 40 roku życia, gdyż właśnie wtedy dochodzi do zwyrodnienia tkanki chrząstnej. Wydajemy kupę kasy na nieistniejącą chorobę, bo przecież nikt nie chce mieć problemów z kręgosłupem. Nadciągnięcie mięśni lub więzadeł może również być przyczyną bólu kręgosłupa.

7. Awitaminoza

witaminy

Przesilenie wiosenne nie ma nic wspólnego z awitaminozą. Awitaminoza to poważne schorzenie, w którego wyniku występuje zupełny brak lub bardzo silny niedobór jednej z witamin, który z kolei powoduje takie choroby jak szkorbut, osteoporoza, krzywica.

8. Depresja

stres

Jak tylko mamy zły humor, huśtawki nastroju, jesteśmy smutni, od razu mówimy, że mamy depresję. Depresja jest nie tylko chorobą psychiczną, ale też fizyczną, gdyż jednym z jej objawów jest niedobór serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Serotonina bierze udział w procesach syntezy innych hormonów. Jeśli cały czas się przeziębiasz i masz częste bóle krzyżowe – być może cierpisz na depresję?

9. Dystonia wegetatywno-naczyniowa

katar

Nerwica wegetatywna to jedna z najczęściej stawianych diagnoz w medycynie. We współczesnych podręcznikach medycyny takiej choroby prawdopodobnie nie znajdziesz. Termin jest archaiczny. Jak tylko pacjent narzeka na nadmierne podenerwowanie i ma problemy z układem krwionośnym, lekarz natychmiast stawia diagnozę WND, tym samym nie lecząc prawdziwej choroby, czasami bardzo groźnej.

10. Przewianie

szyja

Dość często słyszymy, jak któryś z naszych znajomych, narzekając na bóle szyi, mówi, że chyba go przewiało. Owszem, jest to możliwe. Najczęściej jednak bóle pojawiają się na skutek mikrourazów mięśni, do których dochodzi wtedy, kiedy człowiek długo przebywa w tej samej pozycji. Następnym razem, po tym, jak będziesz siedzieć przy komputerze, mając z boku otwarte okno, nie mów, że boli cię szyja, bo cię przewiało. Boli cię szyja, bo długo siedziałeś w tej samej pozycji przy komputerze.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty