10 niesamowitych faktów na temat piersi

Kobiecie piersi to symbol kobiecości, macierzyństwa i seksowności, tajemna broń każdej kobiety. Jednak piersi są znacznie ciekawsze, niż mogłybyśmy przypuszczać. Co powinny wiedzieć kobiety o swoich piersiach?

Czasami nasze piersi zaczynają boleć, zwiększają się pod wpływem różnych czynników albo leków. Często również kobiety borykają się z różnymi chorobami piersi albo zmianami wiekowymi.

1. Większe piersi szczęścia nie dają

biust

Na pewno większość młodych kobiet marzy o dużym biuście, jednak mało, kto zdaje sobie sprawę, że duże piersi mogą sprawiać wiele kłopotu. Po pierwsze, duży biust z biegiem czasu traci jędrność, obwisa ze względu na swój rozmiar. Niektóre kobiety nawet się poddają operacji zmniejszenia piersi. Jeśli jednak chodzi o choroby piersi, to rozmiar tutaj nie ma żadnego znaczenia.

2. Zapalenie piersi zdarza się także kobietom, które nie są w okresie połogowym

biustonosz

Objawem zapalenia piersi jest jej obrzęk. Pojawia się zaczerwienienie, guzki i podwyższona ciepłota. Połogowe zapalenie piersi dotyczy najczęściej kobiet karmiących piersią. Często jego przyczyną są poranione podczas karmienia malucha brodawki. Zdarza się również pozapołogowe zapalenie piersi. Jego przyczyną może być woda w jacuzzi i na basenie. Dokładnie tak samo, jak w przypadku połogowego zapalenia piersi, leczenie polega na podaniu antybiotyków, aby zapobiec powstaniu ropnia.

3. Regularne badania piersi

lekarz

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać mammologa i robić odpowiednie badania piersi. Badania profilaktyczne polegają na badaniu dotykowym, podczas którego lekarz sprawdza, czy nie wystąpiły żadne zmiany w kształcie, kolorze piersi (również przy dole pachowym). Zwraca też uwagę na skórę i brodawki. Większość jednak Polek boi się i wstydzi takich badań, nie uświadamiając sobie tego, że takie badania są konieczne i czasami mogą uratować im życie.

4. Ból piersi i sutków nie zawsze jest objawem choroby

serce

Powodów, dla których bolą piersi jest wiele: ból związany z kobiecym cyklem lub z nadwrażliwością piersi. Jeśli bolą obie piersi, zwłaszcza przed okresem, to nie ma co się martwić. Ból piersi zazwyczaj towarzyszy kobietom aż do menopauzy. Również bóle piersi mogą występować u kobiet, cierpiących na reumatyzm, ale w takim przypadku ból najczęściej jest zlokalizowany w obrębie klatki piersiowej. Musisz dokładnie obserwować, kiedy pojawia się ból, czy jest związany z miesiączkowaniem, czy występuje tylko w jednej piersi, czy w obu.

5. Alkohol i papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi

wino

Palenie papierosów zwiększa ryzyko nowotworu piersi o 16%, a jeśli kobieta zaczęła palić w wieku nastolatkowym, to o 22%. Nawet pasywne palenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka aż o 10%. Jeśli natomiast chodzi o alkohol, to ryzyko zachorowania na raka bezpośrednio zależy od ilości spożywanego alkoholu. Powiedz NIE nałogom, jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe piersi.

6. Sport korzystnie wpływa na nasze piersi

sport

Same piersi nie mają w sobie tkanki mięśniowej, więc nie zmienisz ich kształtu ćwiczeniami. Jednak warto wyćwiczyć i wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, bo w ten sposób masz szansę opóźnić obwisanie. Regularne ćwiczenia na biust mogą go unieść, a ogólna aktywność fizyczna dobrze wpłynie na twoją postawę. W dodatku naukowcy udowodnili, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi.

7. Pierwszą mammografię najlepiej wykonać w wieku 40-50 lat.

badania

Jedynie w przypadkach, kiedy u pacjentek, u których jest już podejrzenie guza piersi, mammografia musi zostać wykonana, niezależnie od wieku kobiety. Dzięki badaniom mammograficznym u kobiet przed 40. rokiem życia można wykryć mutację genu BRCA.

8. Zdrowe odżywianie ma istotny wpływ na zdrowie naszych piersi

zdrowie

Dietetycy przekonują, że dieta śródziemnomorska ma korzystny wpływ na raka piersi. Dieta śródziemnomorska opiera się na spożywaniu owoców, warzyw, na ograniczeniu czerwonego mięsa, a przy tym jedzeniu dużej ilości ryb i owoców morza. Naukowcy twierdzą, że ograniczone spożywanie cukru i słodyczy sprzyja zdrowiu piersi.

9. Około 5-10% nowotworów piersi ma charakter dziedziczny.

zdrowie kobiety

Pozostałe nowotwory powstają w wyniku przemiany genów w ciągu całego życia.

10. Samobadanie piersi

zdrowy biust

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że samobadanie piersi zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, jednak badanie piersi pozwala wychwycić zmiany nowotworowe w niższym stopniu zaawansowania. Pamiętaj: wcześnie wykryty rak może być całkowicie wyleczalny.

Kontrolę piersi powinno wykonywać się tydzień po okresie. Stojąc nago przed lustrem, unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się, czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy nie ma żadnych guzków nie tylko w obrębie piersi, ale również przy dole pachowym. Zwróć też uwagę na sutki. To samo skontroluj, trzymając ręce na biodrach.

Pamiętaj zawsze o tym, że zmiany wykryte w piersiach nie koniecznie muszą oznaczać tylko raka. Jednak istnieją objawy i zmiany, które mogą sygnalizować o poważnej chorobie: zaczerwienienie i ból brodawek, wyciek z brodawki, pomarszczenie skóry wokół brodawki, ból piersi, zgrubienie na którejś z piersi. Jak tylko zauważysz jeden z wyżej wymienionych objawów, musisz natychmiast udać się do lekarza, który zleci badania USG lub mammografię.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty