10 niesamowitych portretów, wykonanych z nietypowych materiałów

Jak powiedział znany malarz Pablo Picasso "Naucz się zasad jak profesjonalista, by móc je potem łamać jak artysta". Nawet on od czasu do czasu używał nietypowych materiałów do tworzenia swoich dzieł. Po co? Pozwala to odnaleźć nowe spojrzenie na zwykłe rzeczy.

W niniejszym zestawieniu najciekawsze portrety wykonane z nietypowych materiałów. Niestety niektóre z tych materiałów szybko się psują. Być może nietypowa energia i konsystencja niektórych materiałów inspiruje artystów do stworzenia czegoś niezwykłego i fascynującego?

1. Niesamowite dzieło sztuki, wykonane z masła.

masło

W 1876 roku powstała pierwsza płaskorzeźba, wykonana z masła. Caroline Shawk Brooks jako pierwsza wykonała płaskorzeźbę nie na płycie kamiennej, lecz na maśle. Był to wizerunek Iolanty ze stuki "King René's Daughter" autorstwa Henrika Hertza. Płaskorzeźbę trzeba było przechowywać w niskich temperaturach, aby się nie zepsuła, do czego w ówczesnych czasach wykorzystywano naczynie z lodem. Wzmianka o tym nietypowym dziele artystycznym pojawiła się w The New York Times.

Caroline Shawk Brooks była farmerką, więc masło robiła sama na swojej farmie. Na początku niezwykłe rzeźby miały przyciągać potencjalnych klientów, były swoistym chwytem marketingowym na zwiększenie zysków. Amerykanom bardzo się podobały rzeźby z masła, które dziś również cieszą się ogromną popularnością na różnych targach i pokazach rolniczych w USA. Najczęściej eksponują różne scenki z życia współczesnych rolników amerykańskich. Praca z masłem to nie lada wyzwanie. Artysta powinien pracować w pomieszczeniu, w którym panują dość niskie temperatury, aby masło nie zaczęło topnieć.

2. Obraz z monet.

monety

W listopadzie 2016 roku widzowie pewnego amerykańskiego show telewizyjnego mogli obserwować, jak na ich oczach powstaje niesamowity portret Abrahama Lincolna, do którego stworzenia użyto monet jako materiału. Dzięki moczeniu monet w occie i soli, przybrały one niesamowite odcienie. Niektóre z nich nie zmieniły koloru. Po stworzenia portretu zużyto 144 dolarów, z których wykonano mozaikę. Amerykanom bardzo się spodobał ten pomysł, więc każdy mieszkaniec USA chciał mieć w domu taki portret. Każdy chętny może kupić szablon, który kosztuje około 20 dolarów i samodzielnie ułożyć z własnych monet wizerunek byłego prezydenta USA.

3. Portret z marihuany.

marihuana

Jason Mecier – artysta, który stwarza swoje dzieła z różnych nietypowych materiałów. Jedno z nich powstało z prawdziwej marihuany. Wykorzystał korzenie, suszone liście, medyczną marihuanę i nawet jedzenie z marihuany. Znawcy przekonują, że koszt powstania obrazu z marihuany to 1500 dolarów USD.

Znany jest również z dzieł wykonanych z piór, różnych kosmetyków i słodyczy. Z makaronu stworzył obraz, bardzo podobny do dzieła słynnego Claude’a Moneta.

4. Portret z kredek.

kredki

Amerykańskiego artystę do stworzenia tego niezwykłego dzieła zainspirowało dziecko, które trzymało w ręku pudełko z kredkami, które zawierało około 120 kredek w różnych kolorach. Christian Faure zrozumiał, że kredki woskowe są idealnym materiałem do tworzenia obrazów i portretów. Zamówił specjalną przeźroczystą powierzchnię, na której ułożył portret z kredek, który wygląda jak różnokolorowe piksele na ekranie.

Artysta dzięki swoim nietypowym dziełom zdobył światowy rozgłos. Jego obrazy można podziwiać na różnych wystawach międzynarodowych i krajowych. Do wykonania swoich dzieł używa dziesiątek tysięcy kredek.

5. Rzeźba z książek.

księgi

Nikolay Galanin w 2006 roku zaprezentował widzom nietypową i ciekawą rzeźbę, wykonaną z książki, zawierającej 1000 stron. Przedstawiała trójwymiarową twarz człowieka.

Artysta znany jest przede wszystkim z kreatywnego i nietypowego podejścia do sztuki. Próbuje swoich sił w jubilerstwie, może stworzyć prawdziwe arcydzieło na asfalcie, używając do tego zwykłych kredek.

W 2012 roku zaczęto wytwarzać takie rzeźby na skalę masową. Powstały biografie znanych osób w kształcie twarzy, wyrzeźbionych z książek. Kupując taką książkę, jednocześnie dostajesz nietypowe dzieło sztuki, które może ozdobić każde wnętrze.

6. Obraz na polu.

pole

Stan Herd znany jest przede wszystkim ze swego nietuzinkowego talentu. Stwarza niesamowite obrazy na powierzchni ziemskiej. W 2019 roku w ramach kampanii przedwyborczej pewnego polityka amerykańskiego, którego on popierał, stworzył jego 60-metrowy wizerunek, do czego wykorzystał ziemię, trawę i kamienie.

Prace nad portretem trwały około 2 tygodni. Wcześniej, dla Minneapolis Institute of Art wykonał z ziemi reprodukcję obrazu Van Gogha "Drzewa oliwne z Alpilles w tle". W 2008 roku wykonał również portret Baracka Obamy, którego wspierał podczas prezydenckiej kampanii wyborczej.

7. Znikopis "Etch A Sketch".

gra

Etch a Sketch " to szkicownik, znikopis. Rysunek wykonuje się za pomocą dwóch pokręteł, które prowadzą umieszczony w środku rysik w dwóch osiach: pionowej i poziomej. Na końcu można wszystko wymazać, odwracając szkicownik i potrząsając. Autor rysunku na powyższym zdjęciu poświęcił 13 lat swego życia, aby opanować do perfekcji sztukę rysowana na znikopisie. Kiedy po raz pierwszy weźmiesz do rąk znikopis "Etch A Sketch", to uda ci się narysować jedynie linie proste i kwadraty.

8. Wizerunek z żywych ludzi.

portret

Podczas I Wojny Światowej dość często do tworzenia różnorodnych wizerunków wykorzystywano żołnierzy. Najczęściej tworzyli flagę amerykańską, Statuę Wolności lub wizerunki prezydentów i polityków. Na powyższym zdjęciu 21 tysięcy amerykańskich żołnierzy i oficerów tworzy wizerunek 28. prezydenta USA, Woodrowa Wilsona, (1918 r.). Takie niezwykłe zajęcie dawało możliwość żołnierzom wyćwiczyć koordynację ruchową, a również budziło w nich przekonanie, że są potężną i wpływową siłą.

9. Obraz narysowany krwią.

krew

Vincent Castiglia do tworzenia swoich obrazów używa własnej krwi i krwi zleceniodawcy obrazu. Artysta zadebiutował w 2000 roku. W 2016 roku powstał film fabularny "Bloodlines", poświęcony jego twórczości.

10. Portret z ludzkich odchodów.

odchody

Artysta, który się nazywa Katsu, w 2015 roku stworzył portret Marka Zuckerberga z własnych odchodów. Pracował nad swoim dziełem w masce ochronnej i gumowych rękawiczkach. W tym samym roku stworzył taki sam portret Erica Schmidta, ówczesnego prezesa zarządu Google.

Specjalna rama i podświetlenie LED sprawiają, że jego prace wyglądają nieco atrakcyjniej. Jednak na razie nie ma chętnych na kupno tych cuchnących portretów.

Niektóre materiały używane przez artystów do tworzenia ich dzieł mogą się wydawać nam bardzo dziwne i szokujące, ale każdy artysta swoje dzieła tworzy w oparciu o własną koncepcję, nadając im niepowtarzalny charakter.

źródło:TopTenz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty