10 niezaprzeczalnych dowodów na to, że we współczesnym świecie niewolnictwo nadal istnieje

Wydawać by się mogło, że czasy niewolników już dawno minęły, jednak nic bardziej mylnego – cały czas kwitnie niewolnictwo. Zachodni świat jest pełen produktów wytworzonych przez współczesnych niewolników – bezwzględnie wykorzystywanych ludzi, którzy nie mogą opuścić swojego miejsca pracy.

Korzystając z oferty wielkich koncernów, napędzamy ich rynek, dokładamy się znacznie do ich dochodów, przyczyniając się tym samym do utrzymywania niewolnictwa. Może robiąc zakupy, warto przeczytać na opakowaniu, w jakim kraju zostały wytworzone?

1. Podróbki torebek

torba

Biznes podróbek torebek, pomimo wielu prób walki z nim, kwitnie i rozrasta się w zastraszającym tempie. Obrót fałszywkami szacuje się rocznie na 600 mld dolarów. Praca w fabrykach często jest pracą niewolniczą, gdzie robotnicy nie są wynagradzani, ponieważ są kupowani jak przedmioty. Nierzadko robotnikami są dzieci i nastolatkowie, którzy pracują po 20 godzin dziennie, ponieważ siłą są przykuwani łańcuchami do maszyn, gdzie karmieni są z psich misek, wszechobecny jest zapach kału, moczu i wymiocin. Na jednej z fabryk w Tajlandii pracują dzieci, którym specjalnie się łamie nogi, aby one nie biegały i nie zakłócały dyscypliny.

2. Odzież

odzież

Czy wiesz, skąd pochodzą twoje ubrania? Miliony osób, głównie kobiet i dzieci, zatrudnionych jest w zakładach Azji, produkujących ubrania dla znanych marek. To miejsca, gdzie ludzie zmuszani są do katorżniczej pracy bez wynagrodzenia albo za głodowe pensje, a prawa pracownicze nie są przestrzegane. W Bangladeszu jest dużo fabryk, tradycyjnie słynących z taniej siły roboczej i produkcji tysięcy ton ubrań, które nosi potem cały świat, często pod metkami modnych marek.

W 2014 roku doszło do wielkiego pożaru w kompleksie fabrycznym w Bangladeszu. Rok wcześniej świat obiegła wstrząsająca informacja o zawaleniu się fabryki odzieżowej w pobliżu stolicy Bangladeszu. Śmierć poniosło 1127 osób – to najtragiczniejszy wypadek przemysłowy w historii tego państwa. Większość ofiar stanowiły zatrudnione w szwalniach kobiety. Po zawaleniu się kompleksu fabryk w Bangladeszu koncern Disneya wstrzymał jako pierwszy produkcję w tym kraju.

3. Opony

guma

Przy tworzeniu opon sięga się po wiele komponentów, w skład których wchodzą różne rodzaje kauczuków. Cały proces zaczyna się od wymieszania kauczuków ze specjalnymi olejami.

Kauczuk stanowi dla gospodarki Liberii jeden z najważniejszych produktów eksportowych. Wiele plantacji znajduje się w rękach byłych żołnierzy z czasów wojny domowej, którzy traktują ludzi jak niewolników. Firestone był oskarżony o prowadzenie handlu z nielegalnymi plantacjami. Jednak przedstawiciele zarządu Furestone nie potwierdzili tej informacji.

4. Diamenty

kamienie

Zimbabwe, niegdyś jeden z najbogatszych krajów Afryki, znajduje się dziś w gospodarczej ruinie. Robert Mugabe nieprzerwanie rządzi autokratycznie krajem jako prezydent. Armia na czele z prezydentem Zimbabwe czerpała korzyści z nielegalnego handlu diamentami wydobywanymi przez niewolniczą siłę roboczą. W górniczych regionach miało ponadto dochodzić do mordów i tortur. Pod kontrolą wojska setki dzieci i dorosłych zmuszono do przymusowej pracy dla górniczych syndykatów Roberta Mugabe.

5. Czekolada

czekolada

Czekolada – ulubiony smakołyk jak dzieci, tak i dorosłych bierze się z kakaowca, które rośnie na drzewach. Jak wynika ze statystyk, kakaowców ubywa, plantacje przechodzą poważny kryzys, a na ironię losu, spożycie czekolady zwiększa się każdego roku. Konsumpcja czekoladowych przysmaków przewyższa produkcję.

Wybrzeże Kości Słoniowej to największy producent kakao na świecie, ale większość jego mieszkańców nigdy nawet nie skosztowała czekolady. Powszechne stało się wykorzystywanie pracy dzieci (z efektami ubocznymi: porwaniami i handlem dziećmi, a także pracą przymusową). Obecnie szacuje się, że nawet do 2 mln dzieci pracuje na farmach kakaowych. Część z nich wykonuje bardzo niebezpieczne prace, nierzadko skutkujące uszkodzeniami ciała.

6. Owoce morza

owoce morza

Dochodzenie przeprowadzone przez dziennik brytyjski "The Guardian" ujawnia, że krewetki na rynku w Wielkiej Brytanii są przygotowywane do sprzedaży z udziałem niewolników. Pokazuje, że niewolnicy zaangażowani w produkcję krewetek w Tajlandii pracują za darmo i pod ciągłą groźbą przemocy. Dziennikarze The Guardian spędzili kilka miesięcy na farmie CP Foods, prowadząc śledztwo na temat warunków pracy. Krewetki kompanii trafiają do wiodących światowych supermarketów. CP Foods nie wyzyskuje niewolników, ponieważ owoce morza dostaje od dealerów, którzy z kolei angażują niewolników w produkcję krewetek.

Brutalna przemoc, 20-godzinny dzień pracy i brak wynagrodzeń – na tajskich kutrach wciąż panuje zwykłe niewolnictwo. Niektórzy niewolnicy spędzają na kutrach po kilka lat. Wielu z nich to migranci z innych, mniej zamożnych od Tajlandii krajów regionu, którzy szukając zatrudnienia, trafiają w ręce handlarzy żywym towarem.

7. Marihuana

liść

Zdecydowana większość brytyjskiej marihuany jest produkowana z udziałem niewolników, przede wszystkim dzieci. Brytyjscy "niewolnicy konopni": jest to ukryta grupa wykorzystywanych dzieci, zamkniętych samotnie, zmuszanych do pracy przy roślinach, w zamkniętych domach w ciężkich warunkach. Międzynarodowa sieć handlarzy przewozi nastolatków z Wietnamu, żeby zrobić z nich niewolników na brytyjskich przedmieściach. Handlarze obiecują rodzicom dzieci szczęśliwe dzieciństwo w Wielkiej Brytanii.

Zazwyczaj, nastolatkowie, którzy zostali zmuszeni siłą do tej pracy, są zbyt przerażeni wizją zemsty ze strony przemytników na rodzicach. Po najeździe policji trafiają do więzienia. Istnieje nawet organizacja, która zajmuje się tym problemem.

8. Olej palmowy

masło

Olej palmowy jest bardzo rozpowszechniony nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też kosmetycznym oraz paliwowym. Niektóre firmy wycofują się z używania do produkcji oleju palmowego. Taki efekt wywołały naciski organizacji ekologicznych, które zwracają uwagę na to, że jego produkcja przyczynia się do wyniszczania lasów deszczowych. Również różne międzynarodowe organizacje donoszą o niewolniczych warunkach pracy na plantacjach palm olejowych w Indonezji.

Pracownicy plantacji należącej do międzynarodowych kompanii wabieni zwodniczymi obietnicami, pozbawiani dokumentów osobistych, zmuszani do pracy. Mężczyźni, kobiety i dzieci pracują przez siedem dni w tygodniu w systemie współczesnego niewolnictwa. Obarczani są trudnymi i niebezpiecznymi zadaniami, bici, oszukiwani w kwestii wynagrodzeń. Próby ucieczki z plantacji kończyły się publicznym biciem. Organizacje wzywają do zaprzestania pozyskiwania oleju palmowego, którego uprawa sprzyja powstawaniu współczesnych form niewolnictwa.

9. Fabryka Foxconn

technika

Foxconn – największy producent elektroniki i komponentów komputerowych na świecie. Produkuje głównie na podstawie umowy z innymi firmami. Pracownicy fabryk należących do firmy Foxconn, w których produkowane są m.in. części do produktów Apple, są wyzyskiwani. Nadgodziny, złe traktowanie, poniżanie i kary są tam na porządku dziennym.

Apple zobowiązało się do monitoringu tego, co dzieje się w fabrykach. W 2010 roku miała miejsce głośna seria samobójstw. Na swoje życie targnęło się 18 pracowników fabryki. Foxconn wziął to sobie do serca i postanowił z tym walczyć. Na oknach zamocował specjalne siatki uniemożliwiające wyskoczenie. Pracownicy fabryki pracowali na stojąco. Organizacje pozarządowe wymogły na zarządzie, aby pracownicy dostali krzesła.

10. Niewolnictwo seksualne

porno

Niewolnictwo seksualne w XXI wieku kwitnie, a jego ofiary są wbrew swojej woli przetrzymywane w domach publicznych, wykorzystywane i zmuszane do prostytucji. Obecnie najczęstszą formą niewolnictwa seksualnego jest przetrzymywanie osób bez ich zgody, zmuszanie ich do prostytucji i czerpanie z tego korzyści finansowych. Ofiarami tego rodzaju niewolnictwa przeważnie są kobiety wyjeżdżające do większych miast lub w przypadku Europy do innych państw w celach zarobkowych. W Nigerii, Kolumbii, Dominikanie kobiety są porywane przez gangi, które następnie robią z nich seksualne niewolnice.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty