10 niezwykłych środków transportu

Busy, samochody, metro – z tymi środkami lokomocji codziennie mamy do czynienia, nic nowego. W podróży można i trzeba pozwolić sobie na poszukiwanie przygód i eksperymentowanie ze sposobami przemieszczania się. Jesteś gotowy na przejażdżkę?

Każde miasto na świecie stara się w jakiś niezwykły sposób zaskoczyć turystów i zadowolić mieszkańców. Dziś udamy się w niezwykłą podróż po świecie i zobaczymy, jakie pojazdy poruszają się po ulicach i drogach wodnych Azji, Europy i Ameryki.

1. Segway w Stanach Zjednoczonych

sigvey

W kraju, w którym zbudowano jest dużo ścieżek rowerowych i szerokich chodników, nie sposób nie skorzystać z segway. Wymyślono samobalansujące skutery elektryczne stosunkowo niedawno, a dokładnie w 2001 roku, i już w ciągu 5 lat zdobyły rynek i stały się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Są łatwe do opanowania i pomagają szybko obejrzeć wszystkie atrakcje miasta.

2. Canal Taxi – tramwaje wodne w Tajlandii

canal taxi

Dla lokalnych mieszkańców Canal Taxi jest zwykłym sposobem poruszania się po mieście. Duże i małe łodzie kursują w różnych kierunkach po licznych kanałach, zachwycając turystów i tysiące mieszkańców Tajlandii.

3. Kolej podwieszana w Niemczech

pociąg

Jeśli zdecydujesz się na podróż po Niemczech, koniecznie zwiedź Wuppertal. Oprócz domu Fryderyka Engelsa, tutaj jest bardziej interesująca atrakcja — kolej podwieszana. Jest to najstarszy system kolei jednoszynowych na świecie, pochodzący z 1901 roku. Droga działa do dziś, przecinając całe miasto. Przez pół godziny pokonuje nieco ponad 13 km, przejeżdża przez centrum historyczne, a nawet rzekę.

4. Trzcinowa łódź w Peru

Trzcinowa łódź

Byłoby dziwne, gdyby mieszkańcy nie używali rosnącej tu trzciny cukrowej do produkcji pojazdów. Rzemieślnicy produkują łodzie dla rybaków i turystów. Trochę fantazji, jaskrawych kolorów – i można robić piękne zdjęcia na tle trzcinowej łodzi.

5. Pojazd amfibia w Wielkiej Brytanii

dukw

Autobus płynący po Tamizie? Nie, Tobie się nie wydało. Do zwiedzania zabytkowego centrum Londynu dawno i z powodzeniem stosowany jest żółty pojazd amfibia.

6. Dżonka w Hong Kongu

Dżonka

Nie sposób wyobrazić sobie to azjatyckie miasto bez dżonek, które już od dawna stały się wizytówką Hongkongu. Tradycyjna chińska łódź zmieniła się, stała się bezpieczniejsza, piękniejsza i szybsza dzięki wmontowanemu silnikowi.

7. Drewniane windy w Chile

Drewniane windy

Valparaiso jest znany z pięknych widoków. Jeśli nie boisz się wysokości, to śmiało kupuj bilety na drewniane windy. Szybko dowiozą do punktu widokowego, skąd można zobaczyć kolorowe domki, morze i malownicze chilijskie krajobrazy.

8. Bambusowa kolej w Kambodży

Bambusowa kolej

To ekstremalny, bardzo ekonomiczny, a czasami jedyny sposób dotarcia do potrzebnej miejscowości. Kolej przez wiele lat była w okropnym stanie, więc miejscowi mistrzowie wykazali się pomysłowością i zorganizowali swoją sieć transportową z dostępnych narzędzi. Bambus, drewniane belki, silnik i prowizoryczne drezyny — takie improwizowane "pociągi" często pojawiają się na zdjęciach turystów.

9. Pociąg Maglev w Chinach

Maglev

Jeśli chcesz zobaczyć, jak będzie wyglądał transport przyszłości, to jedź do Szanghaju. To oszałamiające! Maksymalna prędkość pociągu na poduszce magnetycznej wynosi 431 km/h, dlatego pojazd ten jest najszybszy na świecie!

10. Amfibus w Holandii

Amfibus

Amfibus jest popularnym transportem w Rotterdamie. Autobus może poruszać się zarówno po lądzie, jak i wodzie. Pojemność transportu jest imponująca: około 50 osób mogą cieszyć się trasą turystyczną po mieście.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty