10 niezwykłych zwierząt domowych

Każdy jest skłonny podjąć decyzję na własną rękę, jakiego zwierzaka sobie wziąć, jednak nie wszystkie takie czyny można nazwać dobrze przemyślanymi.

1. Wielkie koty

Wielkie koty

Dzisiaj bardzo modnym jest oswajanie dzikich leśnych lub błotnych kotów, serwali, lampartów, a nawet lwów. Istnieją pojedyncze przykłady pokojowego współistnienia takich zwierząt i człowieka. Ale wiemy, że nawet koty domowe są kapryśne i słabo poddają się tresurze, jednak skłonne do przywiązania się, ale bardzo cienkiego i łatwo się czują w nowym domu. Co mówić o zupełnie dzikim zwierzęciu, które ma zaostrzone wszystkie instynkty. Oczywiście, z takim ulubieńcem trzeba być zawsze czujnym, ponieważ w większości przypadków te "domowe" zwierzęta prędzej czy później zadawały obrażenia różnego stopnia ciężkości swoim właścicielom. Są jednak i pozytywne przykłady takiego sąsiedztwa, na przykład rodzina radzieckiego architekta Berberowа lub amerykańskiej aktorki Tippi Hedren.

2. Miś

Miś

Treserzy Jurij i Swietłana Pantelejenko już od 20 lat żyją pod jednym dachem z niedźwiedziem brunatnym. Kupili go od myśliwych na rynku, kiedy Stiepan (przezwisko niedźwiedzia) miał tylko 3 miesiące. Właściciele tego niezwykłego zwierzaka twierdzą, że przez te dwie dekady Stiopa nie wykazywał agresji, nikogo nie ugryzł i często występuje na dziecięcych imprezach, w filmach i sesjach zdjęciowych. Ale warto jeszcze raz podkreślić, że ta para – specjaliści od tresury dzikich zwierząt.

3. Dziwne zwierzęta – mrówkojady

mrówkojady

Salvador Dali w latach 60-tych jako pierwszy adoptował sobie mrówkojada, uczęszczał z nim na wszystkie przyjęcia i wyprowadzał na spacery po mieście na złotej smyczy. To było epatujące, taka para nie mogła nie zwrócić na siebie uwagę. Dzisiaj już wiele osób na całym świecie ma jako domowego pupila to ciekawe zwierzę. Ono jest dość miłe, a nawet może odpowiedzieć wzajemną sympatią. Najważniejsze – to nie zapominać regularnie obcinać mu pazury, ma je ogromne, ostre i rosną szybko, bo w dzikiej przyrodzie zwierzę musi rozkopywać mrowiska i kopce termitów do przetrwania. W warunkach domowych takie "narzędzie" nie przyda się, i mrówkojada można karmić przetartymi warzywami, owocami i mieloną wołowiną.

4. Zapach nie jest przeszkodą – skunks w domu

skunks

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych coraz częściej adoptują w domu skunksów. Jeśli im usunąć gruczoły odbytowe wytwarzające wydzielinę z zapachem, to one doskonale nadają się do roli domowego pupila. Są nie większe niż zwykły kot. Przyjazne, zabawne i bardzo lubią troskę gospodarza, potrafią wytrwale jej wymagać.

5. Ulubiony hipopotam

hipopotam

Mimo, że statystyka świadczy o tym, że w Afryce najwięcej ludzi ginie z winy hipopotamów, ponieważ są one bardzo agresywne, jedna południowo-afrykańska rodzina Dzhibbertów odważyła się adoptować sobie samicę hipopotama o imieniu Jessica, która żyje spokojnie na podwórku i przyjaźni się z terierami.

6. Bizon w domu – to rzeczywistość

Bizon

Starsza kanadyjska para Jim i Linda Sautnerowie przyprowadziła do domu prawdziwego bizona. Taki maluch w kwiecie wieku może ważyć ponad tonę, ale dla Sautnerów – jest to najbardziej ulubione zwierzątko. Ono biega po domu, jeździ samochodem i lubi ssać dłoń Jima. A rodzina z Teksasu poszła jeszcze dalej, oswoiły jeszcze dwa bizony – Savage i jego dziewczynę Bullet.

7. Niebezpieczne płazy – krokodyl

krokodyl

Kogo tylko nie zechce adoptować człowiek: żab, pytonów, trytonów i kameleonów, ale już nikogo nimi nie zaskoczysz, dlatego niektórzy ludzie, chcąc się jakoś wyróżnić, adoptują sobie krokodyli. Problem polega na tym, że biorą one sobie takie zwierzęta praktycznie w powijakach – małe i słodkie. Ale to zwierzę bardzo szybko rośnie i może sięgać do kilku metrów długości. I wtedy rodzi się poważne pytanie o miejscu do jego utrzymania. Ponadto, im większe staje się zwierzę, tym więcej niesie zagrożenia zarówno właścicielowi, jak i otaczającym go ludziom. Dlatego też, gdy nie znajduje odpowiedniego miejsca lub człowiek odczuwa dominujący strach przed wyrośniętym ulubieńcem, nieszczęsnych zwierząt w najlepszym wypadku oddają na farmę, a w najgorszym – do uśpienia, lub wypuszczają do najbliższego akwenu wodnego, narażając tym samym na niebezpieczeństwo dużą ilość ludzi i zwierząt. Krokodyl nigdy nie będzie oswojony, to agresywne dzikie zwierzę, które po spędzeniu pół życia z człowiekiem, bardzo szybko adaptuje się w dzikiej przyrodzie i o swoim "gospodarzu" nawet nie będzie pamiętało, tym bardziej, jeśli taki pupil będzie głodny, to bez mrugnięcia okiem zeżre samego właściciela.

8. Afrykański jeż zamiast kota

jeż

Karłowate jeże – nie są rzadkością wśród zwierząt, ale w naszych szerokościach geograficznych pojawiły się one stosunkowo niedawno. Małe kolczaste zwierzę –to miły przyjaciel, który nie zapada w sen zimowy, w przeciwieństwie do zwykłych leśnych jeży. A karmienie go – to bułka z masłem – nadaje się nawet kocie żarcie.

9. Dziki lis

Dziki lis

Jeśli to niezwykłe zwierzę pojawiło się w domu, warto mieć na baczności. Lisy – niebezpieczne zwierzęta, o nich trzeba dbać w szczególny sposób. Nawet na spacerze nie można się zrelaksować, ponieważ smycz smyczem, ale lis to nie pies. Chociaż często one, jak i zwykłe przyjaciele psy, poddają się tresurze. Pozostaje tylko znaleźć dobrego kynologa.

10. Piękna lama – gospodyni domowej kanapy

Piękna lama

Właśnie takie zwierzę mieszka w jednym z mieszkań w Moskwie. Dla gospodarzy jest prawdziwym przyjacielem, wiernym, posłusznym zwierzęciem. Lama dość szybko przyzwyczaiła się do warunków życia w mieszkaniu. Nawet samochód dla takiej piękności, to nie luksus, lecz środek transportu, ponieważ zwierzę często jeździ z gospodarzem po mieście.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty