10 objawów niedoboru witaminy B12

Z wiekiem kobiety ignorują niepokojące sygnały, które im wysyła ich orgazm. Stop! Przestań bagatelizować zawroty głowy i zmęczenie, których przyczyny upatrujesz w pracy i kłopotach codziennych. Być może chodzi o niedobór witaminy B12?

Chcesz poznać sekret młodości i długiego życia delikatnego kobiecego organizmu i sprawnego funkcjonowania układu nerwowego? Wtedy musisz koniecznie zmienić swój jadłospis i sprawdzić, czy nie brakuje w twojej diecie witaminy B12. Jakie 10 objawów świadczą o niedoborze witaminy B12?

1. Zawroty głowy i niestabilność chodu

ból

Praktycznie wszystkie pacjentki neurologa, które narzekają na bóle głowy, niestabilność chodu, zawroty głowy mają niedobór witaminy B12. Takie objawy są wynikiem uszkodzenia sznurów tylnych rdzenia kręgowego.

2. Wypadanie włosów i łamanie się paznokci

senność

Włosy zaczęły wypadać, są łamliwe i pozbawione blasku? Nawet najdroższy szampon nie może sobie z tym poradzić? Paznokcie ciągle się łamią i rozwarstwiają? To są objawy niedoboru witaminy B12. Musisz koniecznie zacząć zażywać cyjanokobalaminę.

3. Zmęczenie i osłabienie mięśni

oczy

Objawami niedoboru witaminy B12 jest ciągłe zmęczenie i ospałość. Kobieta, która ma niedobór kobalaminy, ciągle chce spać, nawet rano, po obudzeniu się.

4. Zaburzenie węchu i duszności

To są objawy związane z niedokrwistością, która pojawia się na skutek niedoboru witaminy B12. Gwałtownie zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego do komórek, co powoduje nadmierną duszność (nawet po niewielkim wysiłku). Oprócz tego dochodzi do zaburzenia węchu i braku czucia smaku. W pewnym momencie przestaje ci się podobać zapach twoich ulubionych perfum, natomiast wydaje ci się, że zmywacz do paznokci ma nadzwyczaj przyjemną woń.

5. Zanik nerwu wzrokowego

chora

Objawia się początkowo mroczkiem w polu widzenia, następnie osłabieniem ostrości wzroku, a z czasem dochodzi do zatkania naczyń krwionośnych w siatkówce oka i uszkodzenia nerwu wzrokowego.

6. Bladość skóry

Zaburzenie hematopoezy (niedokrwistość), nadmierny rozpad czerwonych krwinek powodują uwolnienie bilirubiny. Objawy: bladość skóry o odcieniu żółto-cytrynowym.

7. Parestezja (mrowienie, drętwienie) rąk i nóg

ręce

Jednym z objawów niedoboru witaminy B 12 i niedokrwistości jest mrowienie, drętwienie rąk i nóg i drgawki. Jeśli masz takie objawy, koniecznie skonsultuj się z neuropatologiem.

8. Zmiany zachowania, zaburzenie pamięci

praca

Ciągle coś zapominasz? Musisz codziennie robić listę, aby nic nie zapomnieć? Wtedy koniecznie musisz skonsultować się z lekarzem, który na pewno przepisze ci witaminę B12. Najważniejsze, nie panikować! W dodatku witamina B12 wpływa na syntezę serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia. Koniecznie musisz zażywać kobalaminę!

9. Zmiana wyglądu języka

Masz pieczenie języka, tzw. język bawoli, gładki, lśniący? Utrata smaku? Niedobór witaminy B 12 powoduje zmiany wyglądu języka.

10. Problemy z sercem

Serce wyskakuje ci z piersi i masz niskie ciśnienie? Układ sercowy i krążeniowy koniecznie potrzebuje witamin i skonsultowania się z lekarzem.

Jak w takiej sytuacji powinnaś się zachować? Po pierwsze, skonsultuj się z lekarzem, po drugie twoja dieta powinna być bogata w produkty spożywcze, które zawierają witaminę B12. Po trzecie, zacznij zażywać kobalaminę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty