10 objawów u dziecka, których nie można ignorować
Jednak każdy z nas powinien wiedzieć, kiedy chorobę można leczyć samodzielnie w domu, a kiedy lepiej sięgnąć po pomoc lekarską.
1. Wysoka gorączka
Wysoka gorączka jest bardzo groźnym objawem, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodki, ponieważ zazwyczaj sygnalizuje o jakiejś infekcji bakteryjnej, która bardzo szybko może się rozprzestrzeniać na cały organizm. Jak tylko temperatura sięga 38 stopni, natychmiast dzwoń po lekarza. Jeśli temperatura u dziecka nagle skoczyła wieczorem lub w nocy, najlepiej niezwłocznie udać się do szpitala. Jeśli natomiast chodzi o dzieci po 2. roku życia, wysoka gorączka już nie jest taka groźna. Rodzice powinni podawać dziecku odpowiednie leki i zadbać o odpowiednią podaż płynów. I oczywiście należy się skonsultować z pediatrą.
2. Długo utrzymująca się wysoka gorączka
Jeśli leki nie działają i w ciągu czterech dni utrzymuje się wysoka gorączka, musisz niezwłocznie dzwonić po lekarza. Należy pamiętać, że gorączka długotrwała, przewlekła może wskazywać na to, że infekcja jest tak groźna, że organizm i leki nie mogą z nią samodzielnie sobie poradzić. Jeśli wysoka gorączka utrzymuje się w ciągu czterech-pięciu dni to może sygnalizować o tym, że choroba nie jest wirusowa, ponieważ leki przeciwgorączkowe z łatwością radzą sobie z gorączką, spowodowaną wirusem. Być może twoje dziecko cierpi z powodu infekcji bakteryjnej, której leczenie wymaga podania antybiotyku.
3. Wysoka gorączka i ból głowy
Wysoka gorączka, której towarzyszy ból głowy, który atakuje górną część karku i potylicę oraz wysypka mogą być objawem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
4. Okrągła wysypka
Zwróć uwagę na okrągłą wysypkę, składającą się z małych czerwonych plam czy plamic naczyniowych, które się pojawiły na ciele twego dziecka. Okrągła wysypka z białym środkiem może być objawem boreliozy, natomiast plamice naczyniowe mogą być spowodowane przez wynaczynienie krwi do skóry. Wysypka może być objawem alergii lub jakiejś groźnej choroby.
5. Atypowe znamiona lub nietypowe pieprzyki
Uważnie się przyjrzyj znamionom i pieprzykom na ciele twego dziecka – szczególną uwagę zwróć na znamiona wrodzone. Ten typ zmian skorych powinniśmy szczególnie obserwować, ponieważ mogą przekształcać się w czerniaka, czyli nowotwór skóry. Jeśli twoja pociecha ma na ciele takie znamiona, powinnaś zwracać uwagę na to, czy nie zaczyna się dziać z nimi coś nietypowego, niż dotychczas: gwałtowne zwiększenie, nierównomierny kolor etc. To są niebezpieczne objawy i wtedy natychmiast trzeba iść do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania.
6. Nagłe bóle brzucha
Zapalenie wyrostka robaczkowego to jedna z najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha po prawej stronie. Dziecko narzeka nie tylko na ból brzucha po prawej stronie, a także nudności. Mogą pojawić się po jakimś czasie wymioty, a także gorączka. Takie objawy także towarzyszą grypie żołądkowej, więc po ich wystąpieniu należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby nie pomylić grypy żołądkowej z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego, kiedy to dochodzi do rozległego zapalenia otrzewnej, które jest zagrożeniem życia.
7. Ból głowy i wymioty
Ból głowy, który pojawia się rano albo w nocy, może być objawem migreny. Dolegliwemu bólu głowy mogą także towarzyszyć wymioty. Migrena bywa dziedziczna i w większości przypadków nie jest groźna, jednak potrzebuje leczenia. Jednak warto również pamiętać o tym, że przewlekły ból głowy może być objawem groźnej choroby, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem.
8. Ograniczone oddawanie moczu
Jeśli zauważysz, że twoje dziecko coraz rzadziej oddaje mocz, a tym objawom towarzyszy suchość warg, suchość skóry, biegunka, wymioty – udaj się do lekarza, bowiem twoje dziecko może być narażone na odwodnienie. Kiedy objawy są nieznacznie nasilone, musisz podawać dziecku jak najwięcej płynów.
9. Obrzęki
Obrzęk języka, ust czy twarzy, którym towarzyszy wysypka, mdłości, nudności, trudności z oddychaniem mogą być objawem alergii. Po ich wystąpieniu niezwłocznie dzwoń po karetkę.
10. Obfite, długotrwałe krwawienia
Obfite, długotrwałe krwawienie, występujące po urazie, którego nie da się zatamować nawet za pomocą wacika i środków odkażających, wymaga natychmiastowej konsultacji lekarza.