10 ogrzewających zupek na zimną zimę
Zebraliśmy dla was najlepsze przepisy smacznych ogrzewających zupek, które ucieszą w śnieżnym zimowym dniu.
Turecka zupa z soczewicy
Zupa z soczewicy – jedna z najpopularniejszych potraw tureckiej kuchni, tak jak barszcz w Rosji. Przy całej prostocie przygotowania to jest naprawdę smacznie, i nawet dzieci zjadają ją za oba policzki (oczywiście, ostre przyprawy w tym wypadku lepiej nie łożyć). Zupę można gotować i na wodzie: jej smak od tego nie przegra.
Będą ci potrzebne:
- soczewica – 1 szklanka;
- pszenna kasza czy bulgur – 0,5 szklanki;
- cebula – 1 szt.;
- koncentrat pomidorowy – 1 łyżka;
- wołowe kości do bulionu – 1–2 szt.;
- masło – 1 łyżka;
- pieprz ostry grubego mielenia lub papryka, sucha mięta, tymianek lub kmin rzymski, sól;
- woda lub bulion z wołowiny lub kurczaka – 2 litry.
Jak przygotować?
- Kładziemy szklankę soczewicy do wody lub bulionu, stawimy na ogień. W przybliżeniu 10 minut po gotowaniu dodajemy pszenną kaszę. Po tym gotujemy zupę na powolnym ogniu, aż kasza nie ugotuje się. To zajmie około 30–40 minut.
- Tymczasem obsmażamy drobno pokrojoną cebulę na maśle, w szklance rozwodzimy bulion 1 pełną, z wierzchem, łyżkę koncentratu pomidorowego. Wlewamy koncentrat pomidorowy do cebuli i dajemy gotować się w ciągu 2–3 minut. Kładziemy do zupy i solimy ją.
- Przez 15 minut do gotowości dodajemy do zupy przyprawy: połowę łyżeczki mięty, kmin rzymski lub tymianek.
- Zdjąwszy zupę z ognia, dajcie jej postać 10 minut, zanim podawać do stołu. Z gotowej zupy można zrobić puree blenderem, a można jeść tak: zupa będzie gęsta i praktycznie gładka. Przed podaniem posypać pieprzem grubego mielenia lub papryką.
Dyniowa zupa z curry
Dynia zabezpieczy witaminami, takimi potrzebnymi w zimnej porze, a curry ogrzeje i nada nasycony aromat. Śmietanka "zaprzyjaźni" dynię i curry i zrobi smak zupy delikatniej.
Będą ci potrzebne:
- dynia – 1kg;
- duża cebula – 1 szt.;
- pietruszka – 1 pęczek;
- warzywny bulion, woda czy mięsny bulion – 1,5 l;
- śmietanka – 100 ml;
- masło – 3 łyżki;
- oliwa z oliwek – 1 łyżka;
- curry – 1 łyżeczka;
- sól – do smaku.
Jak przygotować?
- Rozgrzać w dużym rondlu masło i oliwę z oliwek, i obsmażyć drobno pokrojoną cebulę do przejrzystości, potem wysypać curry i wymieszać.
- Dynię pokroić na duże kawałki i zdjąć skórkę. Odprawić dynię do cebuli, dusić blisko minuty, mieszając, potem zalać warzywnym bulionem i gotować do gotowości dyni, 25−30 minut.
- Wyleć dużą część bulionu do oddzielnego naczynia. Gotową dynię wymieszać w blenderze, a potem wlać bulion z powrotem. Dodać śmietanę, posolić do smaku, z lekka nagrzać.
- Podawać ubrawszy pietruszką.
Pomidorowa krem-zupa z ostrym chilli
Pikantną i niezwykłą zupkę można podać i gościom.
Będą ci potrzebne:
- pomidory – 1500g;
- ziemniaki – 400g;
- marchew – 200g;
- cebula – 100g;
- grzanki z białego chleba – 60g;
- badyle selera – 50g;
- bazylia – 1 gałązka;
- oliwa z oliwek – 1 łyżka;
- ostry pieprz chilli – 1 szt.;
- żółta papryka – 1 szt.;
- sól, pieprz.
Jak przygotować?
- Pomidory oparzyć wrzątkiem i obrać, rozkroić wpół, wyjąć nasienie.
- Warzywa, oprócz papryki, umyć, oczyścić. Pokrojone kostkami warzywa położyć do rondla razem z pomidorami, wlać 2 szklanki wody. Z lekka posolić i doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, gotować pod przykrywką blisko 30 minut.
- Paprykę umyć, oczyścić od nasienia i przegród, pokroić kostkami w 1cm. Z lekka posolić i dodać do patelni z grzankami z białego chleba, obsmażyć wszystko razem.
- Zupę za pomocą blendera przewrócić na jednorodną masę. Dodać drobno pokrojony ostry chilli. Do zupy dodać oliwę z oliwek, posolić i popieprzyć do smaku.
- Rozlać do misek, posypać bazylią. Podawać z grzankami i plasterkami słodkiej papryki.
Zupa serowa po francusku z czosnkowymi grzankami
Serowe zupy są bardzo proste w przygotowaniu, ale wynik jest wspaniały: miękki ser nadaje zupie nasyconego śmietankowego smaku. Serowe zupy są odżywcze, czyli dobrze ogrzeją w zimnym dniu.
Będą ci potrzebne:
- filet kurczaka – 400g;
- miękki topiony ser – 200g;
- ziemniaki – 3 szt.;
- marchew – 1 szt.;
- sól, mielony pieprz, pieprz goździkowy – do smaku;
- olej roślinny – 2 łyżki;
- list laurowy – 3 szt.;
- świeże zioła – do smaku (lub dowolny inny chleb), czosnek, oliwa z oliwek.
Jak przygotować?
- Gotujemy w rondlu 1,5 l wody, kroimy kurczaka na niewielkie kawałki i umieszczamy go do wrzącej wody.
- Jak tylko bulion zacznie wrzeć, dodajemy sól, parę groszków pieprzu goździkowego i czarnego, liście laurowe. Gotujemy od chwili wrzenia 20 minut.
- Obieramy ziemniaki i kroimy kostkami. Wyciągamy mięso, kładziemy ziemniaki i gotujemy je 5–7 minut.
- Czyścimy i nacieramy marchew. Smażymy na oleju słonecznikowym. Z lekka solimy i pieprzymy. Gotową smażoną mieszankę dodajemy do zupy i gotujemy jeszcze 5–7 minut.
- Dodajemy topiony ser, porządnie mieszamy i wyłączamy ogień.
- Kroimy bagietkę długimi kawałkami. Oczyszczamy jeden ząbek czosnku. Z dwóch stron zanurzamy chleb do oliwy z oliwek. Nacieramy z dwóch stron czosnkiem (pokrojonym wpół i wzdłuż) i kładziemy do piekarnika na kilka minut przy temperaturze 190–200 stopni. Chleb podajemy do zupy.
Grochówka z wędliną
Grochówka z wędliną – jedna z najsmaczniejszych zup w rosyjskiej kuchni.
Będą ci potrzebne:
- wędzone żeberka wieprzowe – 300g;
- marchew – 1 szt.;
- cebula – 1 szt.;
- ziemniaki – 2 szt.;
- suchy groch – 1 szklanka;
- pietruszka – dla ozdoby;
- olej – 1 łyżka (do smażenia);
- sól – do smaku;
- zioła.
Jak przygotować?
- Groch namoczyć w zimnej wodzie na 10–12 godzin, przed gotowaniem wypłukać.
- Wędzone żeberka umyć, położyć do wrzącej wody (około 2,5 l) i gotować 35–40 minut, usuwając szumowiny. Po 35–40 minut dodać groch i gotować jeszcze 10–15 minut.
- Tymczasem należy pokroić cebule i marchew, i obsmażyć ich na rozgrzanej patelni z olejem do złocistego koloru.
- Po 50 minutach od początku gotowania żeber, można dodawać do rondla cebule, marchew, ziemniaki i sól. Gotujemy grochówkę jeszcze 10–12 minut, do gotowości. Podawajcie do stołu, ubrawszy ziołami.
Zupa krem z grzybami
Zupa krem z grzybami – to pyszna potrawa, nie zważając na prostotę jej przygotowania.
Będą ci potrzebne:
- pieczarki – 170–200g;
- suszone grzyby – 15g;
- czosnek – 2 ząbki;
- cebula – połowa główki;
- bulion warzywny czy woda – 2 l;
- mleko – 0,5 szklanki;
- gałka muszkatołowa – 2 szczypty;
- mąka – 1,5 łyżki;
- olej roślinny – 2 łyżki;
- oliwa z oliwek – 3 łyżki;
- chleb tostowy – 2 kawałki;
- masło – 3 łyżki;
- sól – do smaku;
- pieprz – do smaku.
Jak przygotować?
- Najpierw zróbcie grzanki, ponieważ one przygotowują się w przybliżeniu tyle samo co i zupa. Roztopcie masło i pokrójcie kostkami tostowy chleb. Pogrążcie każdy kawałeczek do oleju i posólcie. Rozgrzejcie piekarnik do 150 stopni i połóżcie kawałeczki podsychać na 25–30 minut.
- Rozgrzejcie oliwę z oliwek w rondlu z grubym dnem. Pokrójcie drobno cebulę, połóżcie do oleju i gotujcie, aż cebula nie stanie się przejrzysta. Następnie trzeba wycisnąć do rondla 2 ząbki czosnku i gotować, przedłużając mieszać jeszcze 2–3 minuty, ale nie dłużej. Bardzo ważne, żeby czosnek nie przypalił się.
- Zmniejszycie ogień do średniego. Pokrojone grubymi kawałeczkami pieczarki zmieszajcie z suszonymi grzybami i dodajcie do rondla z cebulą i czosnkiem. Gotujcie tak blisko 6–8 minut, aż grzyby nie staną się miękkimi.
- Potem wlejcie warzywny bulion, doprowadźcie do wrzenia, potem zmniejszycie ogień do średniego i gotujcie tak jeszcze 5 minut. Zmieszajcie mleko, olej roślinny i mąkę w oddzielnej misce, a potem wprowadźcie tę mieszankę do zupy, szybko mieszając ją trzepaczką, żeby nie pozostało grudek. Gotujcie mieszając, dopóki mieszanka nie zacznie gęstnieć. To zajmie około 5 minut.
- Wykorzystując blender zróbcie puree z zupy na niskiej prędkości w ciągu 15 sekund. Koniecznie dłużej nie trzymać: trzeba żeby w zupie pozostały jednolite kawałeczki grzybów. Posólcie i popieprzcie zupę do smaku, dodajcie gałkę muszkatołową i podawajcie ze świeżymi grzybami.
La mian
Sposobów przygotowywania sytnego la mianu jest dużo. Opowiemy o jednym z bardzo prostych. Nawiasem mówiąc, niekoniecznie przygotowywać makaron ręcznie, można poszukać w sklepach już gotowy.
Będą ci potrzebne:
Do wadżi (duszonego mięsa z warzywami)
- koncentrat pomidorowy – 3 łyżki;
- rozdrobniony korzeń imbiru – 1 łyżka;
- mięso (lepiej baranina, ale można wziąć wołowinę) – 0,5kg;
- pomidory– 2 szt.;
- cebula – 1 szt.;
- mięsny bulion – 0,5 litra;
- badyl selera – 1 szt.;
- czosnek – 1ząbek;
- czerwona i żółta papryka – po 1 szt.;
- koperek i pietruszka, sól, i czarny pieprz – do smaku;
- olej roślinny – 150 ml.
Do makaronu
Specjalny makaron do la mianu można kupić. Ale jeśli bardzo chce się przygotować samym, to trzeba:
- mąka – 300g;
- białko jajka;
- woda, sól.
Jak przygotować?
- Ze składników do makaronu i 150 ml wody zagnieść twarde ciasto, zwinąć do kuli, dać należeć się na chłodzie 30 minut.
- Rozwałkować na kawałeczki grubością ołówka, wyłożyć ich pod postacią spirali na talerzu, nakryć folią i znów dać naleć się 30 minut. Potem rozciągnąć rękami – muszą wyjść cienkie długie makarony grubością 2mm.
- Ugotować makaron we wrzącej, słonej wodzie, wyłożyć do durszlaku. Przemyć bieżącą wodą i pokropić olejem, żeby nie sklejały się.
- Cebulę pokroić półkółkami, paprykę – kostkami, pomidory – plasterkami, seler – kawałeczkami, czosnek grubo posiekać. Mięso pokroić w drobną kostkę.
- W rondlu roztopić 3 łyżki masła; mięso, mieszając, obsmażać 7 minut. Dodać po kolei cebulę, paprykę, pomidory, czosnek, koncentrat pomidorowy i przyprawy. Gotować mieszając do miękkości mięsa, okresowo dodając masło, jeśli będzie trzeba.
- Bulion wlać do gotowych warzyw z mięsem, doprowadzić do wrzenia. Zdjąć z ognia i dać naleć się 20–30 minut. Przed podaniem gotowy makaron w durszlaku nagrzać, opuściwszy do wrzątku na 1–2 minutę. Rozłożyć makaron do miseczek (średniej wielkości) lub głębokich talerzy, zalać bulionem z mięsa i warzyw, posypać ziołami.
Zupa cebulowa z grzankami i serem
Francuzi zimnymi wieczorami preferują grzać się zupą cebulową. Zupa cebulowa – wiecznie aktualna klasyka kuchni tego kraju. Produktów dla niej trzeba minimum, a wychodzi efektywnie i smacznie.
Będą ci potrzebne:
- półtwardy lub twardy ser – 100g;
- cebula – 500g;
- masło – 50g;
- cukier – 1 łyżka;
- mąka - 1 łyżka;
- bulion (mięsny lub z kurczaka) – 1,5 l;
- kawałki bagietki;
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku.
Jak przygotować?
- Cebulę cienko kroimy pół kołami. Roztapiamy olej w rondlu z grubym dnem i na średnim ogniu podsmażamy cebulę, często mieszając, tak, by ona nie przypaliła się, a tylko stała się złocista i miękka. Solimy i pieprzymy.
- Cukrzymy cebulę, dodajemy mąkę i mieszamy jeszcze 10 minut.
- Wlewamy gorący bulion, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy na powolnym ogniu 30–40 minut.
- Rozlewamy zupę do ogniotrwałych talerzy czy miseczek, kładziemy z góry kawałki chleba, z lekka ich utopiwszy, tak, by one trochę namokli z obu stron, z góry dodajemy tarty ser i zapiekamy w piekarniku, aż ser nie zrobi się brązowy.
Chowder
Chowder – to gęsta i sytna zupa, popularna potrawa amerykańskiej kuchni. W różnych częściach kraju gotują ją rozmaicie: z bekonem, rybą, krewetkami, brokułem, kukurydzą. Ale zawsze w jej składzie jest śmietanka i ser – to one nadają zupie przyjemną aksamitną konsystencję.
Będą ci potrzebne:
- boczek – 200–300g;
- mrożona kukurydza lub kukurydza w puszkach – 400g lub cała puszka;
- ziemniaki – 3–4 szt.;
- bulion z kurczaka – 1 l;
- śmietanka 10% – 500 ml;
- mąka – 2 łyżki;
- seler – 1 badyl;
- papryka – 1 szt.;
- cebula – 1 szt.;
- sól i czarny mielony pieprz – do smaku;
- twardy ser – 200g.
Jak przygotować?
- Boczek pokroić malutkimi kostkami i z lekka podsmażyć na łyżce oleju roślinnego w rondlu, gdzie będziesz gotować zupę. Potem wyjąć.
- Położyć do oleju drobno pokrojoną cebulę i dusić do miękkości.
- Pokroić ziemniaki, wyłożyć je do rondla i wlać bulion z kurczaka. Gotować 15–20 minut, żeby ziemniaki przy rozcieraniu drewnianą łopatką stanowiły puree.
- Tymczasem drobno pokroić paprykę, seler i obsmażyć oddzielnie na patelni, dodawszy do nich mrożoną kukurydzę (jeśli ona jest w puszc, będzie trzeba położyć ją do gotowego bulionu).
- Kiedy zrobicie z ziemniaków puree, dodajcie do bulionu śmietankę przemieszana z mąką i rzetelnie wymieszajcie, żeby nie było grudek. Potem połóżcie do zupy podsmażony boczek, warzywa i kukurydzę (jeśli wykorzystujecie w puszce).
- Znów trzeba doprowadzić zupę do wrzenia i położyć do niej część tartego sera, zostawić na 10 minut.
- Przed podaniem udekorować zupę tartym serem i ziołami.
Charczo
Pikantny, pyszny i pachnący gruziński charczo – najlepszy sposób ogrzać się zimnym wieczorem.
Będą ci potrzebne:
- wołowina – 400g;
- cebula – 3 szt.;
- ryż – 4 łyżki;
- pomidory – 500g;
- koperek i pietruszka – do smaku;
- przyprawy – do smaku;
- czosnek – 1 ząbek;
- kolendra – do smaku.
Jak przygotować?
- Do rondla nalewamy 2–2,5 l zimnej wody, zakładamy pokrojone kawałeczki mięsa i koście i stawiamy na ogień. Kiedy woda się zagotuje zdejmujemy pianę i zmniejszamy ogień. Zostawiamy gotować się przez godzinę-półtora. Za pół godziny do zakończenia gotowania do bulionu można dodać korzeń pietruszki czy selera i posolić do smaku.
- W międzyczasie drobno kroimy cebulę i z lekka obsmażamy ją w oleju roślinnym na powolnym ogniu. Jak tylko cebula zacznie zyskać złocisty kolor dodajemy do niej mięso z bulionu (ogień pod nim wyłączamy) i smażymy 5 minut.
- Następnie dodajemy parę łyżek stołowych bulionu i dusimy pod zamkniętą przykrywką 15 minut.
- Pod czas duszenia się mięsa i cebuli gotujemy pomidory. Myjemy, robimy nadcięcia w kształcie krzyża i zalewamy na parę minut wrzątkiem. Potem łatwo zdejmujemy skórkę i kroimy w drobną kostkę.
- Wykładamy pomidorowe kostki na patelnie do mięsa i cebuli i dusimy 10 minut. Zawartość patelni odprawiamy do bulionu, który już znów na kuchence i musi przejść do wrzenia.
- Do wrzącego bulionu wysypujemy ryż. Dajemy zupie gotować się 5 minut, zmniejszamy ogień do średniego i dodajemy przyprawy.
- Dodajemy tłuczony czosnek i drobno posiekane zioła (koperek, pietruszkę i kolendra) i od razu wyłączamy. Zanim podawać zupę do stołu dajcie jej należeć się godzinę.