10 oznak, które świadczą o tym, że dziecko jest prześladowane w szkole
Stale wyzywane i poniżane dziecko rzadko kiedy szuka pomocy, bezpośrednio zwracając się z problemem do rodziców.
Tylko niektóre oznaki i zmiana zachowania dziecka pomoże nam rozpoznać, że dziecko jest prześladowane w szkole. Rodzice powinni zwrócić na to uwagę i natychmiast zareagować, aby nie było za późno.
1. Niechęć do szkoły
Ponieważ dziecko najczęściej doświadcza prześladowania i przemocy w szkole, więc rzeczą naturalną jest to, że nie chce tam iść. Najtrudniejsze są poniedziałki. Dziecko w czasie weekendu przyzwyczaja się do przytulnej, przyjaznej rodzinnej atmosfery, więc później nie chce wracać tam, gdzie jest nękane, upokarzane i zastraszane.
Rodzice nie mogą bagatelizować problemu, jeśli dziecko zbyt często narzeka na złe samopoczucie, wraca wcześniej ze szkoły z przyczyn zdrowotnych. Uczniów starszych klas podstawówki i liceum jest trudniej kontrolować. Często chodzą sobie na wagary, więc rodzice powinni utrzymywać stały kontakt z wychowawcą, aby kontrolować obecność swego dziecka w szkole.
2. Częste bóle brzucha i głowy
Zdarza się, że u dziecka występują silne bóle brzucha lub głowy, które nie mają przyczyn zdrowotnych. Są raczej objawem silnego przewlekłego stresu. Jest to problem, który potrzebuje natychmiastowego rozwiązania. Należy zacząć od rozmowy z dzieckiem. Zadajemy pytania, które pomogą nam zachęcić dziecko do rozmowy: "Kochanie, ostatnio bardzo często chorujesz. Powiedz mi, co ci dolega?"
3. Brak kolegów
Jeśli dziecko nie ma kolegów i koleżanek, unika spotkań ze swoimi rówieśnikami, rodzice powinni się nad tym zastanowić i natychmiast reagować. Jeśli rodzic chce wiedzieć, co się dzieje w życiu dziecka, powinien zadbać o to, aby jego relacje z dzieckiem były bardzo silne, oparte na zaufaniu i zrozumieniu.
4. Dziecko źle sypia
Dziecko prześladowane przez rówieśników miewa problemy ze snem. Nie chce kłaść się spać, ponieważ obawiają się dnia kolejnego i tego, co może się wydarzyć, źle sypia, ma koszmary. Jeśli zauważyłeś, że twoje dziecko po obudzeniu jest zmęczone, musisz zrozumieć, w czym tkwi problem.
5. Nadmierna emocjonalność
Dziecko staje się nadmiernie emocjonalne, kiedy zaczynami z nim rozmawiać o szkole i jego kolegach. W taki sposób dzieci, które doświadczają przemocy i prześladowania, radzą sobie z traumatycznymi wspomnieniami i unikają nieprzyjemnych rozmów.
6. Dziecko nie chce się zwierzać bliskim
Zazwyczaj dziecko, które jest ofiarą bullyingu, zamyka się w sobie, unika kontaktów nie tylko z tymi, kto go nęka, ale również bliskimi.
7. Uzależnienie dziecka od komputera i smartfona lub unikanie urządzeń
Jeśli dziecko jest nękanie e-mailami i smsami, rozpowszechnianie wstydliwych dla niego treści (filmików w sieciach społecznościowych) to ono będzie unikać komputera i smartfona. Jeśli jest wyzywane i prześladowane w życiu realnym to dziecko zanurza się w świat wirtualny.
8. Niewyjaśnione urazy na ciele lub zniszczone ubrania
Zwłaszcza jeśli to przybiera charakter regularny, a dziecko nie chce lub nie może wyjaśnić, dlaczego ma zniszczoną kurtkę lub siniak na twarzy.
9. Zmiana szkoły
Rodzice powinni pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowej szkole. Rodzic powinien być oparciem dla dziecka, z którym on może porozmawiać o swoich problemach w nowej szkole. Jak tylko one się pojawią, rodzice powinni natychmiast reagować i nie bagatelizować problemu.
10. Dziecko przyjmuje rolę ofiary bullyingu. Zmiana zachowania
Dzieci doświadczające przemocy w szkole stają się ciche i zamknięte w sobie, trzymają się na uboczu, wydają się zastraszone. Czas wolny zazwyczaj spędzają w domu.