10 pięknych, niewymagających roślin leczniczych z ogrodu

Piękne rośliny o niesamowitym zapachu w naszym ogrodzie na pewno będą nam sprawiać przyjemność, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki dojrzewania i będziemy je prawidłowo pielęgnować.

W niniejszym zestawieniu dziesięć pięknych roślin ogrodniczych, które w dodatku posiadają właściwości lecznicze.

1. Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Pazurki, paznokietki mają zebrane w koszyczki piękne pomarańczowe i żółte kwiaty. Nagietek jest chętnie uprawiany w ogrodach przydomowych, ponieważ jest rośliną niewymagającą. Kwitnie od czerwca do października. Nagietek najlepiej rośnie na żyznym podłożu i na stanowisku słonecznym.

Nagietek, w związku z jego właściwościami leczniczymi, jest stosowany w kremach gojących i mieszankach ziołowych.

2. Bergamotka (pysznogłówka ogrodowa)

Bergamotka

Pysznogłówka kwitnie latem od czerwca do września. Ma postrzępione kwiaty w odcieniach bieli i czerwieni. Rośnie zwykle na stanowisku słonecznym i wilgotnym podłożu.

Z liści i kwiatów bergamotki można zaparzyć herbatę, która poprawia trawienie, apetyt i sen.

3. Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi najlepiej sadzić na początku wiosny. Kwitnie najintensywniej w maju i aż do końca czerwca. Rośnie zwykle w wilgotnych i cienistych miejscach.

Tradycyjnie wykorzystywany jest jako ziele przeciwbakteryjne, usuwające toksyny. Ma również działanie przeciwzakrzepowe, zapobiega miażdżycy.

4. Kłosowiec fenkułowy

Kłosowiec fenkułowy

Barwa kwiatów w kształcie kłosów jest fioletowa lub biała. Kwitnienie trwa od lipca do września. Dobrze kwitnie na słonecznym stanowisku, w suchym podłożu.

Ze względu na silny aromat anyżowy liście kłosowca fenkułowego używa się go przy schorzeniach układu oddechowego podczas przeziębień i kataru. Natomiast okład z suchych zmielonych liści stosuje się na rany i urazy.

5. Róża girlandowa

Róża girlandowa

Róża girlandowa na pewno ozdobi każdy ogród. Duże czerwonawe lub czerwone kwiaty kwitną od maja do końca czerwca, wypełniając cały ogród niesamowitym słodkim aromatem.

Dojrzałe owoce róży girlandowej są bogatym źródłem witaminy C, więc jest stosowana przede wszystkim jako lek ogólnie wzmacniający, ale także pomocniczo do leczenia różnych schorzeń.

6. Żywokost lekarski

Żywokost lekarski

Roślina ogrodowa, która ma duże, szorstko owłosione liście. Kwitnie od maja do czerwca. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach. Nie potrzebuje dużo słońca. Ma fioletowopurpurowe kwiaty.

Surowiec żywokostu lub jego wyciągi stosuje się do okładów. Wyciąg z żywokostu, maści i zasypki przyspieszają gojenie się ran, proces regeneracji tkanki kostnej po złamaniu, łagodzą bóle reumatyczne.

7. Dziurawiec

Dziurawiec

Dziurawiec ma piękne, żółte kwiaty. Rośnie na łąkach. Jeśli chodzi o ogród to najlepiej wybrać dla niego niezbyt wilgotne, słoneczne stanowisko.

Dziurawiec jest wspaniałym antydepresantem. Można stosować go również w stanach zapalnych błony śluzowej jelit i żołądka. Można go też używać do przemywania uszkodzonych miejsc na skórze.

8. Rokitnik

Rokitnik

Wiosną roślina jest pokryta pięknymi kwiatami, a jesienią – pomarańczowymi owocami. Rokitnik jest rośliną dwupienną, dlatego należy sadzić jak osobniki żeńskie, tak i męskie. Najlepiej rośnie na wilgotnym stanowisku, nie potrzebuje specjalnego nawożenia.

Sok z owoców rokitnika jest prawdziwym skarbcem cennych witamin i kwasów tłuszczowych. Wspomaga odporność, ma ogromny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Olej z rokitnika ma działanie regenerujące.

9. Chmiel

Chmiel

Chmiel zwyczajny– wieloletni pnącz, który ma nieduże kuliste owoce – szyszki. Preferuje cień i żyzną, wilgotną glebę. Chmiel często wykorzystywany jest w ogrodach, jako pnącz ozdobny.

Chmiel ma właściwości uspokajające i usypiające. Skutecznie pomaga w problemach z zasypianiem.

10. Lebiodka pospolita

Lebiodka pospolita

Lebiodka pospolita kwitnie w lipcu i sierpniu. Lubi dużo słońca i wysokie temperatury. Jej różowe kwiaty pachną dość mocno i wyraziście. Ich aromat działa wabiąco na pszczoły i motyle.

Lebiodka często jest dodawana do różnych herbat, aby nasilić smak i zapach. Ułatwia oddychanie i udrażnia zatkany nos.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty