10 porad jak przetrwać upał
Kiedy organizm jest odwodniony, to może dojść do zaburzenia metabolizmu. Przegrzanie organizmu może powodować zaburzenie pracy nerek, serca i mózgu, który również reaguje na zmiany temperatury. Wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale i cenne elektrolity, magnez, potas.
Jak więc bezpiecznie przetrwać upały?
1. Unikaj długich spacerów w upalne dni

Długie spacery, kiedy ciało jest wyeksponowane na długotrwałe działanie promieni słonecznych, mogą być przyczyną udaru słonecznego, zwłaszcza jeśli nie zadbać o odpowiednie nakrycie głowy czy parasol, a także odpowiednie nawodnienie.
Długich spacerów powinny unikać osoby, cierpiące z powodu chorób serca, chorób układu naczyniowego oraz oddechowego, cukrzycy, tarczycy. Przegrzanie organizmu może być dla nich bardzo groźne.
2. Pij wodę

Jeśli nie masz pod ręką czystej wody, to możesz sięgnąć po herbatę, sok czy kompot. Najlepsza jednak opcja to czysta woda, która doskonale gasi pragnienie i jest dobrze przyswajalna przez organizm.
Ilość wody zależy od aktywności fizycznej w ciągu dnia. Możesz zabrać ze sobą wodę i robić kilka łyczków co 20-30 minut. Zwłaszcza podczas spacerów. Najlepszym napojem dla człowieka jest woda i nie tylko w upały. Latem nasz organizm potrzebuje o 20% więcej wody niż zimą czy jesienią. Dodatkowo organizm można nawodnić, pijąc herbatę ziołową czy zieloną.
Podczas upału zalecane jest picie wody kokosowej, która jest nadzwyczaj zdrowa: przywraca równowagę wodno-elektrolitową i doskonale gasi pragnienie. Chodzi o sok kokosowy, a nie napój, który możemy kupić w każdym supermarkecie.
3. Ubrania z długim rękawem

W upalne dni noś lekkie, przewiewne ubrania z długim rękawem. Najlepiej postawić na ubrania w jasnych kolorach, wykonane z naturalnych tkanin, które przepuszczają powietrze i chronią skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
4. Pamiętaj o nakryciu głowy

Nakrycie głowy powinno być w jasnym kolorze – odbija promienie słoneczne i nie potęguje odczucie ciepła. Wysokie temperatury nie będą oddziaływać na nasz mózg, więc zmniejsza się ryzyko udaru cieplnego. Niektóre nakrycia głowy dodatkowo chronią szyję i twarz przed poparzeniami słonecznymi, co jest bardzo istotne, gdyż powszechnie wiadomo, że promienie UV negatywnie wpływają na stan naszej skóry.
5. Schładzaj się

Możesz wziąć letni prysznic albo schłodzić ręce, kark i twarz, aby nawilżyć górną warstwę skóry, tym samym chroniąc narządy wewnętrzne przed przegrzaniem. Jeśli więc masz możliwość w ciągu dnia się schłodzić, zrób to.
Pamiętaj jednak o tym, by nie brać zbyt często prysznica, stosując przy tym żel czy mydło. Częste mycie ciała powoduje zmywanie się warstwy ochronnej naskórka, przez co jest bardziej wrażliwa na promienie słoneczne.
6. Pamiętaj o kremie z filtrem

Najlepiej postawić na krem z filtrem 30, który jest najlepszym wyborem do miasta. Częstotliwość aplikacji takiego kosmetyku zależy od tego, ile czasu spędzamy na słońcu. Jeśli opalasz się na plaży, to kremy z filtrem należy aplikować na skórę po każdej kąpieli wodnej. W innych przypadkach krem aplikujemy przed wyjściem z domu.
7. Zrezygnuj z tłustego i słonego jedzenia

Podczas upału warto wyłączyć ze swojej diety tłuste potrawy, które są ciężko strawne i rozgrzewające. Także warto zrezygnować z jedzenia słonego i postarać się spożywać jak najmniej soli.
Latem warto wyeliminować ze swego jadłospisu tłuste i słodkie jedzenie, gdyż jest ciężko strawne. W upalne ni potrzebujemy mniej energii, gdyż organizm nie musi wydatkować dodatkową energię na ogrzanie się, a spożywając tego typu potrawy, możesz przytyć.
8. Jedz świeże owoce i warzywa

Latem musisz włączyć do swojej diety warzywa, owoce, chude mięso, owoce morza i ryby. Podczas upału warto spożywać jak najwięcej zieleniny i sałaty, by dostarczyć organizmowi magnezu i potasu.
Latem musisz zwracać szczególną uwagę na świeżość produktów, które jesz: nie kupuj na bazarze mięsa i owoców morza. Podczas upału bardzo szybko się psują, więc po ich spożyciu może dojść do zatrucia.
9. Odstaw lody i zimne napoje

Zimne napoje z lodem nie schładzają nasz organizm podczas upałów. Organizm schładza się wyłącznie wtedy, kiedy się pocimy. Po wypiciu zimnego napoju ma się wrażenie, że się schłodziliśmy, ale tak naprawdę nie jest.
Zimny napój nie radzi sobie z przegrzaniem. W taki sposób łagodzimy objawy, lecz nie leczymy samej choroby. Na dodatek zimne napoje mogą być przyczyną bólu gardła.
Lody zawierają dużo cukru i tłuszczu. Nie pomagają schłodzić organizm, a duże ilości lodów mogą zaszkodzić naszej sylwetce. Jeśli jesteś miłośniczką lodów, możesz zrobić je sama w domu, ale pamiętaj o tym, że lody nie pomogą podczas upału.
10. Zrezygnuj ze spożycia alkoholu, kawy oraz słodkich napojów

Nie warto podczas upału pić słodkie napoje czy alkohol, ponieważ cukier i alkohol powodują odwodnienie organizmu. Musisz także zmniejszyć ilość spożywanej kawy, ponieważ też odwadnia organizm.