10 porad, jak uciec od zgiełku i poczuć smak życia

W dzisiejszym tempie życia często nie wystarcza czasu ani na ulubione hobby, ani na spacer przed snem, ani na słowa miłości do ukochanego człowieka. Nie ma czasu na to, aby żyć.
10 porad jak uciec od zgiełku

Slow Life — to filozofia istniejąca już ponad ćwierć wieku, której główną ideą jest styl życia bez zmartwień.

Chcemy podzielić się pomysłami, jak odczuwać harmonię każdego dnia.

1. Sam na sam z naturą.

Natura jest źródłem energii, harmonii i piękna. Będąc w zgodzie z naturą człowiek zapomina o swoich problemach, uczy się słyszeć swoje serce. Spróbuj chociaż czasami patrzeć na gwiazdy, albo zobaczyć wschód słońca nad rzeką, lub podziwiać lot ptaka. Te chwile staną się upiększeniem twojego życia.

2. Pokochać ciszę.

Jej tak brakuje w ciągłym miejskim zgiełku, hałasie reklamy, rozmów telefonicznych, a nawet własnych złych myśli. Cisza to taki rzadki gość, że jej już zaczynają się bać. Ale w rzeczywistości, w ciszy można poczuć się w nowy sposób i coś o sobie zrozumieć, a to już sporo. Można zrobić ten krok i zaprosić do swojego życia ciszę przynajmniej na kilka minut.

3. Równomiernie rozłożenie pracy.

Najważniejsze tutaj —to konsekwentne wykonywanie zadań: i obowiązków domowych, i zadań w pracy. Nawet jeśli jest ich zbyt wiele skup swoją uwagę na jednym z nich i dopóki nie wykonasz należycie — nie rozpraszaj się na inne. Inaczej nic nie zdążysz i stracić chęć w ogóle do czegokolwiek! Praca musi dawać satysfakcję. W ten sposób bardziej skutecznie zużyjesz swój czas i energię, nie tracąc ich na sprawy niepotrzebne.

4. Robić to, co kochasz.

Czytając ten artykuł może zastanowisz się nad twórczą samorealizacją. Dar kreatywności każdy ma, ale nie wszyscy go zauważają i starają się rozwinąć. Aby zrozumieć na co masz chęć, musisz znaleźć czas, aby wypróbować różne możliwości. To może być wszystko,co zechcesz: rysowanie, uprawa kwiatów, rzeźbienie, pisanie wierszy lub zabawa z dziećmi. A kiedy robisz to co lubisz, czy to nie jest prawdziwym szczęściem?

5. Umiarkowanie uczestniczyć w hucznych zabawach.

Cheć urozmaicenia swojego życia często powoduje przeciążenie otrzymanymi wrażeniami: rano na wystawę, a następnie na atrakcjony, w dzień do kina, a wieczorem do teatru. Wszystko miesza się i nie ma możliwości, aby zrozumieć tę lub inną informację i w pełni przeżyć je. Jeśli skupić się na czymś jednym, to jakość otrzymanego doświadczenia będzie zupełnie inna. Wystawa może inspirować do własnej kreatywności, karuzele zostawią zapierające dech w piersiach wrażenie na cały dzień, a kino lub teatr wywołują refleksję o idei fabuły lub o własnym życiu.

6. Obcować na żywo.

Obcowanie nie da się zastąpić niczym. Dlatego, aby go zachować, można świadomie ograniczyć obcowanie za pośrednictwem innych kanałów komunikacji — telefonu, wiadomości e-mail, internetu. Jedno spotkanie z przyjacielem zastąpi setki wiadomości i połączeń. Poświęć uwagę swoim bliskim, znajdź czas, aby porozmawiać szczerze, podzielić się tajemnicą.

7. Poczuć smak tego co jesz.

To jest szczególny stosunek do jedzenia, który przejawia się w niespiesznym wykonaniu całego procesu — od gotowania do jedzenia. W poszukiwaniu produktów, wracając do domu, nie wpadaj do pierwszego lepszego sklepu po drodze, lepiej przeznaczyć na takie zakupy czas w weekend. Pójdź na targ, wybierz świeże produkty bogate w witaminy, zaplanuj menu, włącz relaksującą muzykę i poczuj się jak szef kuchni dobrej restauracji. Po tym jak wszystko będzie gotowe, powoli ciesz się każdym kawałkiem.

8. Odpoczywać świadomie.

Cały rok pracowałeś i oto nadarzyła się szczęśliwa okazja — oferta last minute "5 krajów za 5 dni" ze zwiedzaniem wszystkich muzeów i atrakcji... Po takim odpoczynku trzeba brać jeszcze miesiąc na regenerację sił. Nie warto uganiać się za dużą ilością nowych doświadczeń, ciesz się z każdej chwili, spokojnie oglądaj wszystko wokół, poznaj nowych ludzi, rozmawiaj z nimi. Można odczuć pełnię życia po prostu od spaceru po wybrzeżu lub od pysznej kawy w ulicznej restauracji.

9. Lekka nieprzewidywalność.

Czasami trzeba postawić na spontaniczność i nie budować żadnych planów, a po prostu podążać za swoim nastrojem.

10. Uczyć się od małych dzieci.

Wszyscy pochodzą z dzieciństwa i ono nigdzie nie odchodzi, a nadal żyje w nas. Rozmawiając z dziećmi, obserwując je, w pewnym momencie możemy spojrzeć na świat ich oczami, bez przeżytych doświadczeń i uprzedzeń. Dzieci nigdzie się nie spieszą, one żyją w teraźniejszości, i w tym "tu i teraz" jest cały sens! Pozwól sobie czasem być dzieckiem.

źródło:VitaMarg
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty