10 porad, które uratują życie: jak przeżyć w tłumie?

Człowiek może znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji idąc na wiec lub koncert ulubionego zespołu, ponieważ wokół faluje tłum ludzi, który czasami staje się niekontrolowany. Ważne jest, aby znać zasady postępowania w sytuacji ekstremalnej.

Może stać się przyczyną tego, że dziesiątki ludzi doznają poważnych obrażeń ciała, a nawet giną. Tłok może być wywołany różnymi przyczynami i wystąpić na sekundę, dlatego należy znać zasady postępowania w takiej sytuacji, aby uratować sobie życie.

1. Potencjalne niebezpieczeństwo – przeszkody

ludzie

Przeszkody na drodze mogą być poważnym niebezpieczeństwem, ponieważ człowiek może być do nich przyciśnięty. Aby do tego nie doszło, oceniaj sytuację wokół, starając się unikać ogrodzeńh, siatek i różnych wystających elementów.

2. Prawidłowa postawa

ręka

W ciżbie ważne jest, aby nie wcisnąć się w szczelinie, a znaleźć sobie trochę przestrzeni, aby było czym oddychać. W celu ochrony zaleca się zgiąć ręce w łokciach i przycisnąć je do ciała, aby uzyskać pewną strefę bezpieczeństwa. W takim przypadku lepiej trzymać ręce przed sobą, zamykając palce w pięść, chroniąc w ten sposób klatkę piersiową. Łokciami "przebijaj" sobie drogę.

3. Uwolnij szyję

kobieta

Jedną z przyczyn zgonów w tłumie jest uduszenie, dlatego trzeba usunąć wszystko, co ściska szyję: szalik, krawat i różne masywne ozdoby. Ponadto, zaleca się, aby zdjąć okulary i zapiąć wszystkie guziki. Twarde przedmioty należy wyłożyć z kieszeni, ponieważ nawet klucze mogą wyrządzić poważne szkody w takiej sytuacji.

4. Staraj się nie zatrzymywać

dużo

W skrajnej sytuacji nie ma czasu na zastanawianie się nad dalszymi działaniami, ponieważ znacznie zwiększa to ryzyko stratowania przez tłum, co jest śmiertelnie niebezpieczne. Nie wolno także poruszać się przeciwko tłumowi. Określ dla siebie najbardziej optymalny wariant wyjścia, który powinien znajdować się przed tobą, ale lepiej – po przekątnej. Musisz iść do celu, nie oglądając się za siebie.

5. Jeśli doszło do upadku

podloga

Jednym z najniebezpieczniejszych skutków tej sytuacji jest bycie zwalonym z nóg, ale w tym przypadku ważne jest, aby się nie rozpaczać i jeszcze bardziej się skoncentrować. Najwłaściwsze rozwiązanie – zwiń się w kłębek, chroniąc tył głowy rękami. Aby wspiąć się, nie opieraj się na ręce, ponieważ mogą je odcisnąć i złamać. Wspinać się trzeba z pozycji zarodka, klękając na kolanach. Wykonaj szarpnięcie ku górze, prostując nogi.

6. Zbadaj teren

znak

Jeśli jesteś w budynku, przy wejściu na widocznym miejscu powinien znajdować się plan ewakuacji, gdzie można zapoznać się z ilością wyjść i miejscem ich lokalizacji. Eksperci zalecają, aby zapamiętać także alternatywne sposoby ewakuacji, na przykład, mogą to być okna. Jeśli tłum gromadzi się na ulicy, tutaj również nie będzie zbędnym ocenić zlokalizowane w pobliżu miejsca, gdzie można ukryć przed ciżbą, najważniejsze jest to, że nie powinny to być wąskie uliczki, korytarze i ślepe uliczki.

7. Ratowanie się we dwoje

razem

Na jarmarki i inne imprezy rozrywkowe rodzice często przychodzą z dziećmi, i w czasie paniki trzeba zadbać o uratowanie dwóch osób. Jeśli dziecko jest małe, to trzeba je posadzić sobie na kark, a w innym przypadku – prowadź je przed sobą, żeby go nie pchały w plecy i dziecko nie upadło. Ponadto taka sytuacja pomaga lepiej kontrolować jego bezpieczeństwo.

8. Unikaj wąskich otworów

ból

Kiedy człowiek wpada w panikę, wtedy zaczyna działać instynkt samozachowawczy, i w takich chwilach wokół siebie nic nie zauważasz, bo najważniejsze jest wydostanie się z trudnej sytuacji. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami w takim przypadku są wąskie korytarze, otwory drzwiowe i tak dalej. Znalezienie tam zwiększa ryzyko poważnych obrażeń ciała i śmierci.

9. Zachowaj zimną krew

ostrożnie

W panikującym tłumie bardzo łatwo ulec ogólnemu niepokojowi i stracić panowanie nad sobą, dlatego ważne jest, aby zachowywać zimną krew. Pomyśl o swoim ratowaniu, ale nie zapominaj, że wokół znajdują się ludzie, więc nie rzucaj ich z nóg i w miarę możliwości pomóż im.

10. Wespnij się wyżej

zwierzęta

Kiedy zaczyna się panika, a tłum staje się jednym poruszającym się potokiem, który niszczy wszystko na swojej drodze, w tym i tych, którzy niepewnie stoją na nogach, ważne jest, aby zająć najlepszą pozycję. Jeśli widzisz, że zaczyna się panika i tworzy się tłum, który chce opuścić pomieszczenie, to właściwym rozwiązaniem będzie nie poddanie się tłumowi, a myślenie o sobie. Znajdź jakieś wzniesienie, które stanie się ostatnią deską ratunku, może to być na przykład stół, barek, balustrada, samochód, drzewo i tak dalej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty