10 porad od najbogatszego człowieka w Chinach
Poznajcie się, to jest Jack Ma, twórca chińskiej platformy handlowej Alibaba, która teraz robi większe obroty niż Amazon i eBay razem wzięte.

Jack Ma dorastał w rodzinie skromnych muzyków, którzy w okresie "rewolucji kulturalnej" w Chinach stale byli prześladowani, bo należeli do inteligencji. Ale mimo trudnego dzieciństwa udało mu się zrobić biznes na setki miliardów dolarów. Podziwiamy tę osobę i publikuje porady, które będą pomocne nie tylko dla przedsiębiorców.
Czym lider firmy różni się od pracownika?
- Szef firmy nigdy nie powinien porównywać swoich technicznych umiejętności z umiejętnościami pracowników. Umiejętności techniczne pracowników powinny być zawsze lepsze niż twoje. Inaczej zatrudniłeś nie tych ludzi.
- Szef firmy musi mieć wizję rozwoju firmy na wiele lat do przodu.
- Lider musi posiadać silny charakter i być odpornym, aby wytrzymać to, czego nie są w stanie znieść zwykli pracownicy.
- Musi posiadać niezwykłe zdolności do wytrzymania ciosów losu i do martwienia się o nieuchronny upadek.
- Zatem dobrego lidera odróżniają posiadanie wizji, wytrwałości i charakteru.
Nie zajmuj się polityką.
Polityka i pieniądze rzadko mogą znajdować się w jednych rękach. Jeśli chcesz iść w politykę, zapomnij o biznesie. I odwrotnie. Kiedy pieniądze spotykają się z polityką, jest to równoznaczne z tym, że zapałka spotka dynamit — czekaj wybuchu.
Pytania i porady do współczesnych młodych ludzi:
- Co to jest prawdziwa porażka? Prawdziwa porażka to przerwanie walki.
- Co to jest elastyczność? Zrozumiesz co to jest elastyczność, gdy doznasz niepowodzenia, ciężkie sytuacje życiowe i frustracje.
- Na czym polegają twoje obowiązki? Twoje obowiązki polegają na tym, aby być bardziej sumiennym, więcej pracować i mieć więcej ambicji niż inni.
- Tylko głupcy używają ust, aby mówić. Inteligentny człowiek mówi głową, mądry — sercem.
- Jesteśmy tu po to, aby żyć na pełną moc.
- Zawsze mówię sobie, że jesteśmy stworzeni nie do pracy, a do tego, aby cieszyć się życiem. Do tego, aby zrobić życie innych ludzi lepszym, a nie do tego, aby cały czas być w pracy. Jeśli spędzasz cały czas na pracę, prędzej czy później będziesz żałować.
Konkurencja i konkurenci:
- Tylko głupcy odnoszą się do konkurencji z agresją.
- Jeśli traktujesz wszystkich wokół jak wrogów, oni będą twoimi wrogami.
- Gdy konkurujecie ze sobą unikajcie nienawiści, ona was zniszczy.
- Konkurencja jest podobna do gry w szachy. Jeśli przegrałeś zawsze można zagrać jeszcze jedną rundę. Walka nie jest obowiązkowa.
- Prawdziwy przedsiębiorca nie ma wrogów. Jak tylko to zrozumiesz, nikt cię nie powstrzyma.
O jękach i skargach:
- Jeśli czasami pozwolisz sobie pożalić się, nie ma w tym nic złego.
- Jeśli wchodzisz w depresję regularnie i często narzekasz na życie, to staje się to podobne do alkoholizmu — im więcej pijesz, tym trudniej przestać. Na drodze do sukcesu można zauważyć, że ludzie sukcesu nie skarżą się i nie narzekają.
- Świat jest obojętny na to co powiesz, ważne jest to co zrobisz.
O poradach przedsiębiorcom:
- Prawdziwe możliwości leżą tam, gdzie nikt ich nie widzi.
- Jeśli na zebraniu 90% obecnych głosują "za" tą lub inną ofertę wyrzucam ją do kosza. Przyczyna jest prosta: jeśli ci ludzie tak wyraźnie widzą tę możliwość, to najprawdopodobniej nad tym pracuje wiele innych firm i nam nie będzie należeć przywództwo w tym.
- Staraj się, aby twoi pracownicy przychodzili do pracy z radością.
- W 2001 popełniłem błąd. Wytłumaczyłem swoim pracownikom, z którymi założyłem firmę, że próg awansu dla nich w firmie — poziom menedżerów. Dlatego, aby zatrudnić najlepszych menedżerów poziomu wice-prezydenta i wyżej myślałem, muszę znaleźć specjalistów z zewnątrz. Teraz nikt z tych wynajętych profesjonalistów w firmie już nie pracuje, ale ci w kogo wątpiłem doskonale spełniają rolę wice-prezydentów, a nawet wyżej.
- Numer jeden to klienci. Numer dwa — pracownicy. I dopiero potem, pod numerem trzy — akcjonariusze.
- Zacznij dostosowywać się do nowych warunków do tego, jak ich zauważyli inni.
- Zapomnij o pieniądzach i o tym, jak będziesz je zarabiać.
- Mam zasadę, której przestrzegam: twoje nastawienie do pracy i decyzje, które podejmujesz są ważniejsze niż twoje umiejętności.
- Nie możesz zmusić wszystkich myśleć tak samo, ale możesz zmusić wszystkich wierzyć w jeden wspólny cel. Nawet nie próbuj zmusić swoich pracowników myśleć tak samo, to niemożliwe. Jedna trzecia ludzi, którzy na ciebie pracują, nie wierzą. Nie pozwól im pracować "na osobowość". Zamiast tego zintegruj ich wokół jednego wspólnego celu. Znacznie łatwiej zjednoczyć ludzi wokół wspólnej idei niż wokół jednego lidera, choć jak wydawałby się niezwykły.
- Zamiast wprowadzać jakieś drobne zmiany i sztuczki skup się na stabilności i długoterminowych planach.
- Twoje podejście określa to, jak daleko jesteś.
O przedsiębiorczości:
- Często zdarza się, że dobrą okazję jest trudno wyjaśnić. Lecz to co można prosto i łatwo wyjaśnić, jak zwykle nie jest dobrą opcją.
- Jako partnera musisz znaleźć kogoś, kto uzupełnia swoje umiejętności. Nie zawsze potrzebny jest ktoś, kto odnosi sukces.
- Szukaj odpowiednich ludzi, a nie najlepszych ludzi.
- Najbardziej zawodne w tym świecie — to relacje między ludźmi.
- "Za darmo" — bardzo drogie słowo.
- Dzisiaj jest trudno, jutro będzie jeszcze gorzej, ale pojutrze wszystko będzie w porządku.
Czego nie wolno robić?
- Najgorsze jakości dla przedsiębiorcy: być snobem, nie być w stanie właściwie ocenić sytuację, podjąć wysokie tempo i nie mieć możliwości jego utrzymania, nie posiadać umiejętności wizji przyszłości.
- Jeśli nie wiesz wszystkiego o swoich konkurentach lub nie doceniasz ich, albo nie widzisz w nich zagrożenia, to na pewno odniesiesz klęskę.
- Jeśli twój konkurent jest mniejszy od ciebie lub zbyt słaby, w każdym bądź razie należy traktować go jak równego sobie. Analogicznie, jeśli twój konkurent jest o wiele większy od ciebie, nie bój się go.
O swoim biznesie
- Kiedy zaczynasz swój biznes to oznacza, że zrzekasz się stabilnego dochodu, zwolnień lekarskich i rocznych bonusów.
- Z drugiej strony oznacza to, że twoje zarobki nie będą ograniczone w niczym, że będziesz efektywnie wykorzystywać swój czas i nie musisz prosić o pozwolenie od innych ludzi.
- Jeśli twoje decyzje będą różnić się od decyzji swoich rówieśników, to twoje życie będzie się różnić w tę lub inną stronę.