10 porad szefów kuchni, jak przyrządzić indyka
1. Kup świeżego indyka

Mnóstwo gospodyń domowych najczęściej kupuje mrożonego indyka. Nie warto tego robić. Tkanka mięśniowa, której ciągłość jest naruszona przez lód, traci wodę, na skutek czego mięso po przyrządzeniu będzie suche. Jeśli jednak już masz w swojej lodówce mrożonego indyka, to musisz przed gotowaniem dobrze go rozmrozić.
2. Kup dwie małe tuszki, zamiast jednej dużej

Szefowie kuchni przekonują, że nie warto stawiać na dużą tuszkę indyka. Dlaczego? Bo potrzebuje więcej czasu na pieczenie, więc mięso może być suche. Najlepiej przyrządzić 2-3 małe tuszki indyka.
3. Marynowanie indyka

Marynowanie sprawi, że indyk nabierze smaków i zapachów, a sól i cukier zmiękczą mięso i przenikną w głąb jego włókien, tym samym sprawiając, że mięso zachowa wilgoć. Najlepiej wykorzystywać klasyczną marynatę do indyka: szklanka cukru, szklanka soli, 20 litrów wody i trzydniowe marynowanie. Możesz także spróbować czegoś mniej tradycyjnego, na przykład marynaty śródziemnomorskiej, do której przyrządzenia należy użyć pieprzu w groszku, nasion kopru, czarnego kardamonu.
Musisz także zadbać o duże naczynie, w którym się zmieści indyk i marynata.
4. Sucha marynata

Jeśli nie spodobał ci się przepis na mokrą 20-litrową marynatę, to do marynowania indyka możesz wykorzystać suchą marynatę, która jest niczym innym jak mieszanką suchych przypraw, która po natarciu mięsa tworzy cienką warstwę. Podstawowy składnik takiej marynaty to sól, do której dodajemy suche przyprawy, pieprz, skórkę z cytryny. Ilość poszczególnych przypraw może być zróżnicowana, zależnie od upodobań. Dzięki suchej marynacie na twoim indyku utworzy się apetyczna, chrupiąca skórka.
5. Temperatura pokojowa

Pamiętaj o tym, aby nie wkładać indyka do piekarnika od razu po wyciągnięciu go z lodówki. Musisz pozostawić go na 2-3 godziny w temperaturze pokojowej. Kości ogrzeją się do właściwej temperatury, dzięki czemu podczas smażenia będą utrzymywać ciepło, więc twój indyk będzie doskonale zapieczony.
6. Dodatki do indyka gotujemy oddzielnie

Nie warto gotować faszerowanego indyka. Dlaczego? Salmonella. Do nadzienia, którym faszerujemy indyka, podczas gotowania trafia krew i jeśli temperatura wewnątrz pieczonego indyka nie osiągnie 75 stopni Celsjusza, to możesz po jego spożyciu wylądować w szpitalu.
Nawet profesjonalnym szefom kuchni nie zawsze udaje się doprowadzić temperaturę farszu do bezpiecznych 75 stopni Celsjusza, przy tym nie przesuszając mięsa. Nie warto więc ryzykować.
7. Posmaruj indyka masłem

Niezależnie od tego, na jaką marynatę się zdecydowałaś, suchą czy mokrą, przed przyrządzeniem indyka musisz posmarować go masłem, dzięki czemu uzyska chrupiącą skórkę i się nie przypali.
8. Używaj termometru do mięsa

Jeśli się zabrałaś do gotowania indyka, musisz się zaopatrzyć w termometr. Warto, co jakiś czas mierzyć temperaturę indyka w różnych jego częściach, dbając o to, by wewnątrz wynosiła 75 stopni.
9. Właściwe ustawienie temperatury piekarnika

Jeśli poprawnie zamarynowałaś indyka, to nie musisz się martwić o wysokie temperatury, które powodują utratę wilgoci. Indyka można gotować w temperaturze 230 stopni, dzięki czemu szybko się upiecze i będzie miał chrupiącą skórkę.
Przed przyrządzeniem mięsa, upewnij się, że twój piekarnik jest idealnie czysty, by resztki tłuszczu nie zaczęły się przypalać i nie zepsuły smaku potrawy.
10. Niech indyk odpocznie

Zanim podasz indyka do stołu, niech przez około 30 minut odpocznie i puści sok. Na przykład znany na całym świecie szkocki szef kuchni Gordon Ramsay odstawia mięso na kilka godzin, by ono odpoczęło. Być może komuś może się wydawać, że to za długo, ale im dłużej mięso postoi, tym będzie miało lepszą teksturę. Gorący sos, który podasz do stołu, przywróci temperaturę mięsu.