10 poświęceń, na jakie zdobywały się kobiety, by w dawnych czasach uchodzić za atrakcyjne

Od nich niemożliwie oderwać wzroku, hipnotyzujące piękno przyciąga uwagę, a twarze ślicznotek z przeszłości są jednocześnie urocze i szokujące.

Moda to nie tylko ubrania, ale także zmieniające się kanony piękna kobiecego ciała. Od ślicznotek z przeszłości niemożliwie oderwać wzroku, hipnotyzujące piękno przyciąga uwagę, a ich twarze są jednocześnie urocze i szokujące.

1. Brwi

brzwi

W niektórych kulturach (m.in. w Chinach) kobiety w VII-X w. goliły brwi i same rysowały łuk wyżej nad oczami niż naturalnie. Malowały sobie brwi o różnych, bardzo dziwnych kształtach: okrągłe, w kształcie kropelki, wąskie, wygięte w łuk. Poetyckie nazwy brwi też są bardzo zaskakujące: "wąsy jedwabnika morowego ", "liście iwy ".

2. Deformowanie czaszki

głowa

1000 r. p.n.e. – to wtedy starożytni Majowie rozpoczęli proceder modyfikacji czaszek u niemowląt. Głowa dziecka była zniekształcana i formowana w pożądany kształt. Deformacji dokonywano zarówno na mężczyznach, jak i na kobietach. Zniekształcona czaszka wpisywała się w ówczesne ideały piękna. Podobnym procesom poddawano niemowlęta u germańskich Hunów, czy na Hawajach.

Na pewno dużym zaskoczeniem dla wielu osób będzie fakt, że takie nietypowe czaszki znajdowane są nie tylko po drugiej stronie Atlantyku, ale również w Europie. Francuskie dziewczynki w XX wieku uważały, że wydłużone czaszki są bardzo seksowne.

3. Bez rzęs i brwi

włosy

Dla kobiet doby Średniowiecza i Renesansu wyrywanie włosków nie kończyło się na brwiach. Cała twarz kobiety w tych czasach musiała być czysta i nieowłosiona. Widoczne włoski były uważane za wulgarne. Kobiety pozbywały się więc nie tylko brwi, ale i rzęs, które wyrywały. Zabieg był niezwykle bolesny, dotykał on bowiem mocno unerwionego obszaru ciała.

Trudno nam sobie wyobrazić, jak kobiety to wytrzymywały.

4. Uśmiechnięte kobiety Ajnu

uśmiech

Ajnowie to starożytny lud, który przybył około 7000 lat temu na tereny wyspy Hokkaido. Charakterystyczną cechą tego narodu było tatuowanie ust. Tatuowane były tylko kobiety, wyłącznie przez kobiety. Pierwsze tatuaże wykonywano już siedmioletnim dziewczynkom – kropki wokół ust. W następnych latach dodawano po kilka linii. Kiedy kobieta wychodziła za mąż, wykonywano jej tatuaż uśmiechu.

5. Tatuaż maoryski

tatu

Maorysi to potomkowie Polinezyjczyków, rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii. W ich kulturze tatuaż zawsze był formą sztuki, uznawaną wręcz za świętość. Najpopularniejszą formą tatuażu maoryskiego są dzieła, wykonywane na twarzy. Zazwyczaj składające się one z zakrzywionych kształtów i spiralnych motywów.

6. Czarne zęby

zęby

Praktyka czernienia zębów zwana jest po japońsku ohagu, co dosłownie znaczy "czernienie zębów". Ma swój początek prawdopodobnie w okresie Heian (794-1185) i był wtedy popularny szczególnie wśród dworskich kobiet. Malowano zęby na czarno specjalną miksturą. Czerniąca mieszanka składała się głównie z proszku z orzechów rośliny zwanej sumakiem. Oprócz działania upiększającego wygląd zębów, jej stosowanie miało również korzyści zdrowotne, czyli zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł.

7. Długie paznokcie krzykiem mody

paznokcie

Chiny mają długą historię długich paznokci. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili szpony długości nawet 25 cm. Paznokcie niektórych kobiet malowane były prawdziwym złotem. Nie był to jedynie wyznacznik piękna. Zapuszczenie takich paznokci związane było ze statusem społecznym, ich właściciele manifestowali w ten sposób, że są na tyle bogaci, że mogą sobie pozwolić na służbę, która zrobi za nich to wszystko, w czym przeszkadzały długie paznokcie. Ubierze ich, nakarmi, czy umyje.

8. Niezmywalny znak wiary

harem

W Bośni i Hercegowinie zwyczaj tatuowania krzyży sięga XV w. Miał chronić chorwackich katolików przed tureckimi prześladowaniami. Kobiety tatuowały na swoich ramionach, palcach, klatkach piersiowych i czołach krzyże i inne ornamenty. Tatuaże służyły jako ochrona przed porwaniami w czasie tureckiej okupacji. Również tatuowały na swoim ciele różne amulety w kształcie słońca, księżyca, które pomagały im osiągnąć szczęście. Robione je tylko w równonoc, aby miały szczególną magiczną moc.

9. Kamienne zatyczki w nosie

nos

Plemię Apatani mieszka w północno-wschodnich Indiach. Słynie z tego, że ich kobiety wtykają sobie w nozdrza ogromne kamienne zatyczki. Stanowiło to ochronę przed najeźdźcami z innych plemion. W dzisiejszych czasach zwyczaj ten jest już raczej tradycją kultywowaną przez młodsze członkinie tego plemienia.

10. Przekłuwanie nosa

ucho

Naty – kolczyk w nosie, który w zależności od regionu Indii przybiera różne formy: obręcze połączone z uchem dekoracyjnym łańcuszkiem, kwiaty czy kółka. Dla kobiet z północy charakterystyczne jest przekłute lewe nozdrze (zgodnie z ajurwedą ta strona związana jest z układem rozrodczym, dzięki czemu piercing tej partii pomaga łagodzić bóle przy porodzie), dla kobiet z południa prawa dziurka.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty