10 powodów, dla których warto ćwiczyć jogę

W ciągu 5000 lat ludzie, ćwiczący jogę opowiadali o jej zaletach. Nie musisz być ekspertem, aby się przekonać, że joga bardzo pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Musisz jedynie każdego dnia wykonywać poszczególne asany, aby zawsze cieszyć się dobrym zdrowiem.

Jeśli mówimy o pozytywnym wpływie jogi na nasze ciało, to poprawia gibkość i elastyczność. Jeśli natomiast chodzi o nasz umysł, to joga pomaga zwalczać stres. Koncentrując się na świadomości ciała w czasie ćwiczeń każdej z poniższych asana, stopniowo wyciszamy układ nerwowy i odnawiamy straty energetyczne.

1. Polepsza zdrowie emocjonalne

zdrowie

Wykonywanie dowolnych ćwiczeń fizycznych pomaga w zapobieganiu depresji i redukuje stres. Na podstawie badań prowadzonych w ośrodku medycznym Uniwersytetu Duke’a naukowcy doszli do wniosku, że joga pomagać zwalczać depresję i inne zaburzenia psychiczne, również wykonywanie poszczególnych asan poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie.

Grupowe zajęcia z jogi sprawiają, że nasz mózg zaczyna aktywnie produkować oksytocynę, czyli hormon miłości i przywiązania. Oprócz tego medytacja i praktyka jogi stymuluje produkcję serotoniny, hormonu szczęścia.

2. Joga na ból pleców

joga

Na podstawie różnych badań naukowcy doszli do wniosku, że joga skuteczniej pomaga pozbyć się bólu pleców niż masaż. Osoby, które cierpią z powodu bólów krzyża, zadeklarowały poprawę stanu zdrowia i ustąpienie bólu krzyża po kilku miesiącach uprawiania jogi.

80 osób, które uczestniczyły w jeszcze jednym badaniu, po tygodniu uprawiania jogi, wykazały się większą giętkością i elastycznością w porównaniu do osób, które nie ćwiczą. Nawet jeśli nie boli cię kręgosłup, ćwiczenie jogi może zwiększyć elastyczność mięśni.

3. Joga – wsparciem dla płodności

w ciąży

Ostatnio coraz więcej par, które marzą o dziecku, ćwiczą jogę, która obniża stres i zwiększa szanse na poczęcie dziecka. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że określone asany jogi zwiększają płodność. Joga świetnie uczy relaksu, wprowadza w stan sprzyjający zajściu w ciążę.

Praktyka jogi i medytacje mogą pomóc przy staraniach o dziecko na różne sposoby. Joga daje możliwość przyszłej matce się zrelaksować, zwiększyć świadomość ciała, dlatego jest polecana przy staraniach o dziecko. Joga na zajście w ciążę to przede wszystkim asany, które poprawiają ukrwienie organów rozrodczych, wspomagają układ hormonalny.

4. Joga na kaca

trening

Po ostrej balandze nikt z nas na pewno nie ma ochoty na wykonywanie różnych asan. Jednak joga to wspaniały detoks. Przyspiesza przemianę materii. Oto asany, które pomogą złagodzić kaca: Sarvangasana (świeca), Halasana (pług), Matsyasana (pozycja ryby). Angażują układ trawienny i pobudzają pracę narządów. Działają uspokajająco, ale jednocześnie stymulują naturalną zdolność organizmu do wydalania toksyn poprzez zwiększenie przepływu krwi w kończynach i głowie.

5. Joga leczy serce

spokój

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 19 pacjentów, cierpiących na choroby serca. Oprócz tradycyjnego leczenia, w ciągu 8 tygodniu uprawiali jogę. Po zakończeniu eksperymentu 9 pacjentów zadeklarowało poprawę wydolności fizycznej, lekarze podkreślili dobroczynny wpływ jogi na układ krążenia. Wniosek: joga zmniejsza ryzyko chorób serca.

6. Joga na astmę

medytacja

Na potrzeby badań naukowcy zebrali grupę 57 osób w wieku od 25 do 70 lat, cierpiących z powodu astmy. Pacjenci, którzy oprócz tradycyjnego leczenia, uprawiali jogę w ciągu 8 tygodni, pokazali wiele pozytywnych wyników. Pranajama – w praktykach jogi technika opanowania oddechu. Naukowcy doszli do wniosku, że ćwiczenia oddechowe sprawiają, że ataki astmy pojawiają się jak rzadziej i pomagają zwalczać jej objawy.

7. Joga w profilaktyce i terapii artretyzmu

sport

Z symptomami artretyzmu można sobie poradzić w bardzo prosty sposób – uprawiając jogę Iyengara. W jodze Iyengara używa się podczas praktyki asan różnorodnych pomocy: koców, drewnianych kostek, pasków. Dzięki tej metodzie miliony osób na całym świecie doświadcza ulgi, uwalniając się od dręczących ich dolegliwości związanych ze zwyrodnieniem stawów. Na potrzeby badań naukowcy zebrali grupę 8 osób, cierpiących na artretyzm. Pacjenci w ciągu 6 tygodni uprawiali jogę Iyengara. Po zakończeniu eksperymentu zadeklarowali zmniejszeniu bólów stawów, poprawę samopoczucia i wydolności fizycznej.

8. Joga na dobry sen

uprawia jogę

W jednym z artykułów opublikowano wyniki badań, dotyczących skutecznych metod zwalczania bezsenności, na podstawie których naukowcy doszli do wniosku, że joga jest jedną z najskuteczniejszych metod na szybkie zaśnięcie. Jeżeli bezsenność nie pozwala ci zasnąć w nocy, spróbuj przed pójściem do łóżka kilku relaksujących asan jogi, na przykład Uttanasana (intensywne rozciąganie w głębokim skłonie do przodu). Poprawia krążenie, wprowadza w stan relaksu.

9. Joga łagodzi objawy stwardnienia rozsianego

grupa

Najczęstszymi objawami stwardnienia rozsianego jest niedowład kończyn, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów. Naukowcy udowodnili, że joga nie tylko łagodzi objawy fizyczne stwardnienia rozsianego, ale również poprawia humor osobom, cierpiącym na tę chorobę. Na podstawie eksperymentu przeprowadzonego z udziałem pacjentów, cierpiących na stwardnienie rozsiane, którzy w ciągu 6 miesięcy uprawiali jogę, lekarze doszli do wniosku, że uprawianie jogi zwiększa wytrzymałość fizyczną tak samo, jak wykonywanie tradycyjnych ćwiczeń fizycznych.

10. Joga poprawia pamięć i pracę mózgu

joda trening

Joga nie tylko uelastycznia mięśnie, ale także poprawia pamięć i pracę mózgu. Zmniejszając napięcie fizyczne i psychiczne, człowiek może zapamiętać więcej informacji. Poprzez oczyszczanie umysłu i ciała podczas uprawiania jogi poprawiamy naszą koncentrację i funkcje kognitywne.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty