10 powodów, dla których warto stosować dietę śródziemnomorską

Naukowcy na przestrzeni wielu lat potwierdzają korzyści, płynące ze stosowania diety śródziemnomorskiej. Udowodniono, że zwiększa długowieczność, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

Dieta śródziemnomorska przewiduje spożywanie takich produktów spożywczych, jak ryby, oliwa z oliwek, owoce, warzywa, orzechy, więc nie ma nic dziwnego w tym, że jest zdrowa i skuteczna.

Dlaczego więc warto stosować dietę śródziemnomorską?

1. Jest zdrowa dla mózgu

ryba

Najnowsze badania hiszpańskich naukowców wykazały, że dieta śródziemnomorska chroni mózg przed starzeniem. Osoby, które przynajmniej w ciągu sześciu lat stosowały tę dietę, są mniej narażone na ryzyko wystąpienia demencji. Dieta śródziemnomorska poprawia pamięć i koncentrację.

2. Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca

krewetki

Badania wykazały, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca oraz nagłej śmierci sercowej.

Naukowcy udowodnili, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko udaru, zawału czy śmierci z powodu choroby serca o 30%.

3. Wspomaga odchudzanie i jest dobrym sposobem na otyłość

dieta

Dieta śródziemnomorska ogranicza spożywanie mięsa, natomiast przewiduje spożywanie warzyw, owoców, oliwy z oliwek, owoców morza, ryb i czerwonego wina. Potrawy najczęściej się przyrządza na parze lub w piekarniku, więc dieta zapobiega otyłości.

4. Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko Parkinsona

salatka

Dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona – wynika z najnowszych badań naukowców z Tokio. Pomaga także w złagodzeniu objawów tej choroby. Bogata w warzywa, owoce i ryby dieta śródziemnomorska jest zdrowa dla układu nerwowego i mózgu.

5. Zwiększa długowieczność

jedzenie

Osoby, stosujące dietę śródziemnomorską, żyją o 3-8 lat dłużej. A to wszystko dlatego, że produkty, stosowane w diecie śródziemnomorskiej, są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które spowalniają proces starzenia oraz zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. Kobiety, które chcą pozostawać jak najdłużej młode, powinny stosować dietę śródziemnomorską, gdyż w ich przypadku może przedłużyć życie nawet o 15 lat!

6. Spowalnia starzenie

jedzenie dieta

Starość to oczywiście nie choroba, ale jeśli chcesz jak najdłużej zachować młodość, to musisz zacząć stosować dietę śródziemnomorską. Dieta oparta jest o produkty, które poprawiają stan skóry i zapobiegają pojawieniu się zmarszczek. Na dodatek, sprzyjają regeneracji skóry i wygładzaniu drobnych zmarszczek.

7. Dieta przeciwzapalna

dieta morska

Spożywanie dużej ilości oliwy z oliwek, ryb, warzyw blokuje niektóre geny, które są odpowiedzialne za stany zapalne w naszym organizmie, które mogą powodować różne groźne choroby. Dieta śródziemnomorska łagodzi stany zapalne i zapobiega ich rozwojowi.

8. Na niepłodność

obiad

Naukowcy z Holandii doszli do wniosku, że dieta śródziemnomorska może być pomocna w leczeniu niepłodności. A to wszystko dzięki zdrowym produktom, o które jest oparta.

9. Dieta śródziemnomorska chroni przed depresją

pomidory

Badania wykazały, że osoby, stosujące dietę śródziemnomorską, czują się o 30% szczęśliwsze. Naukowcy przekonują, że dieta chroni przed depresją.

10. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka

kanapki

Badania przeprowadzone w różnych krajach z udziałem znanych naukowców wykazały, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych odmian raka, w tym też raka piersi. Na dodatek łagodzą objawy raka.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty